Strony zapowiadają rozwód

Piątek
06.06.2003
Prywatni akcjonariusze spółki kurierskiej Stolica chcą szukać nowego akcjonariusza w miejsce funduszy Eterprise Investors, które zarzucają im błędną wycenę spółki. Fundusze także zapowiadają, że nie chcą prowadzić interesów z prywatnymi właścicielami Stolicy.
 
W środowej Rzeczpospolitej opisano zarzuty, jakie wobec prywatnych akcjonariuszy spółki kurierskiej Stolica mają fundusze EI (posiadające 43 proc. akcji spółki). Te zarzuty odpierał Jan Tkaczow, prezes i dyrektor generalny firmy, który ma 19 proc. jej akcji. Fundusze podejrzewają, że z powodu nieprawidłowości w księgach Stolicy za lata 2000 - 2002 mogły zapłacić kilka milionów dolarów za dużo, kiedy angażowały się kapitałowo w spółkę.

- Prawdopodobnie wynki finansowe za te lata były zawyżone o kilkanaście milionów złotych - mówił Rzeczpospolitej Dariusz Prończuk, partner w EI oraz członek rady nadzorczej Stolicy.

Po publikacji przez Rzeczpospolitą Stolica zorganizowała wczoraj konferencję prasową. Zdaniem prezesa Jana Tkaczowa zanim EI zdecydowały się przejąć akcje spółki przez sześć miesięcy badały jej kondycję finansową. Poza tym przez dwa lata przedstawiciele funduszy zasiadali w jej radzie nadzorczej.

- Przez długi czas nie było zastrzeżeń do spółki, a potem nagle się pojawiły. Czy tak działają profesjonalni menedżerowie? - pytał Jan Tkaczow.

Stolica uważa, że EI decydując się na przedstawienie Rzeczpospolitej swoich argumentów, rozpętały wojnę medialną, której celem jest obniżenie wartości spółki. Pierwszym efektem rozpętania tej wojny jest wsztrzymanie kredytowania firmy przez Fortis Bank do czasu wyjaśnienia sytuacji.

Konflikt między właścicielami zaostrza się, żaden z nich nie chce współpracować z partnerami. Dariusz Prończuk z EI zapowiadał, że fundusze utraciły zaufanie do właścicieli prywatnych.

- Gdzie jest sens, zarzucać spółce nieuczciwość i ogłaszać, że chce się ją przejąć? Nie sprzedamy naszych akcji, prawdopodobnie znajdziemy kogoś, kto zstąpi fundusze EI - mówił Rzeczpospolitej prezes Tkaczow.

- Złożyliśmy w prokuraturze doniesienie o próbie popełnienia przestępstwa polegającego na działaniu na szkodę Stolicy - przekazał Rzeczpospolitej Dariusz Prończuk z EI. Jak powiedziała nam rzeczniczka Stolicy Ewa Kaczmarek, spółka nic nie wie o doniesieniu do prokuratury. Jednocześnie zarząd Stolicy zarzuca EI działanie na niekorzyść spółki.

Więcej: Mariusz Przybylski, Rzeczpospolita, Ekonomia i Rynek, 6 czerwca 2003 rok, str. B4
Rzeczpospolita

NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jaki biznes się opłaci w 2018? /01.12.2017

Sprawdziliśmy, w jaki biznes warto zainwestować w nadchodzącym roku. Tłumaczymy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić spaghetterię, sklep z bielizną, pączkarnię, agencję Mikołajów, park trampolin oraz firmę sprzedającą kosze prezentowe. Opisujemy też sprawdzone franczyzy z branży usługowej. Radzimy, jak przeprowadzić remanent w firmie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

POPULARNE NA FORUM

Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Na pewno warto wyposażać się w różnego rodzaju narzędzia, które pomogą usprawnić naszą pracę :) Ja na przykład korzystam z ticketing system od...

95 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Sklep muzyczny

Cześć, znalazłem fajny sklep muzyczny Tryton Music , można w nim przez internet zamawiać potrzebne nam rzeczy różne sprzęty oraz inne. Szeroki asortyment sklepu można...

1 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Musisz pamiętać o wielu rzeczach. Wszystko zależy od profilu Twojej działalności. Jeśli chcesz działać w branży IT to kup sprzęt, jeśli e-commerce to zainwestuj w...

95 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Cool stuff you have and you keep overhaul every one of us Beets

58 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Cool stuff you have and you keep overhaul every one of us Beets

58 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Congrats on having such well managed site! It has good looks and contains informative content as well.We are an online platform where students check & write reviews for...

58 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Damskie torebki

Ja torebki kupuję w sieciówkach. Nie widzę nic ciekawego w tym, żeby mieć bardzo drogie. Oczywiście jest to świetna sprawa, mam dwie droższe, ale raczej staram się, by...

19 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Skuteczna i tania reklama małej firmy

Można postawić na reklamę świetlną czy litery przestrzenne. Nam litery podświetlane wykonała firma https://reklama-bielsko.com/ Mamy też od nich reklamę na...

402 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018