Śpiew słowika niechroniony

Poniedziałek
14.07.2003
Czy argumenty ZAIKS-u, który domaga się od sklepów Baty tantiem z tytułu praw autorskich od rzekomo odtwarzanej tam muzyki, są "piramidą domniemań"? O tym zadecyduje warszawski sąd okręgowy.
 
Wszystko wskazywało na to, że sprawa zakończy się w piątek. Niestety, na rozprawę nie stawił się świadek, którego sąd wezwał na wniosek stowarzyszenia autorów ZAIKS-u. Na rozstrzygnięcie trzeba będzie poczekać do jesieni.

ZAIKS zarzuca kilkunastu sklepom Baty, że przez prawie dziesięć lat bez umowy ze stowarzyszeniem odtwarzały, głównie z kaset i płyt kompaktowych, prawnie chronione utwory muzyczne. O tym, że w sklepach można było słuchać muzyki, donieśli inspektorzy organizacji, którzy kontrolowali lokale Baty. ZAIKS wystąpił do spółki Bata Polska o uregulowanie należności z tytułu praw autorskich.

- Przez półtora roku prowadziliśmy negocjacje. Wydawało się, że jesteśmy blisko porozumienia, jednak Bata nie zgodziła się na zapłatę zaproponowanej przez nas sumy. Duże sieci handlowe nie mają wątpliwości, że powinny płacić, i to robią, Bata jest wyjątkiem. Najczęściej mamy problemy z małymi sklepami - tłumaczy mec. Marcin Krajewski, pełnomocnik ZAIKS-u. Stowarzyszenie wystąpiło więc na drogę sądową. Początkowo domagało się 400 tys. zł, ale jak wyjaśnia mec. Krajewski, z powodu wysokich kosztów wpisu sądowego ograniczyło roszczenie do 250 tys. zł.

Ze względu na argumenty, którymi broni się sieć sklepów obuwniczych, sprawa może mieć charakter precedensowy. Chodzi o to, czy ZAIKS w ogóle może domagać się tantiem. - Mali przedsiębiorcy dają się zastraszyć ZAIKS-owi i płacą tyle, ile stowarzyszenie żąda. Tymczasem ZAIKS domaga się tantiem, ale nie potrafi wskazać, od jakich utworów mamy płacić, kiedy i czy w ogóle były one odtwarzane. Stowarzyszenie powinno wskazać konkretnych autorów, których interesy miałyby zostać naruszone. Świadkowie twierdzą, że była muzyka, ale nie potrafią powiedzieć, czyje utwory odtwarzano. Może były to włoskie kolędy czy śpiew słowika, które nagrano specjalnie dla sieci Bata - mówi mec. Stanisław Jezierski, pełnomocnik spółki.

Spółka podważa także inne ustalenia ZAIKS-u. Do kwestii spornych należy między innymi data, od której ewentualne tantiemy się należą. Kontrowersyjna jest też sprawa sklepu Baty w Reducie. Przedstawiciele Baty tłumaczą, że muzyka słyszana w sklepie pochodzi z sieci głośników, które znajdują się na terenie całego centrum handlowego, bo sklep obuwniczy nie ma drzwi. Co prawda w sklepie są głośniki (nie da się ich wyłączyć, bo są częścią sieci), jednak zwykle muzyka jest maksymalnie ściszona. - Nie mamy wpływu na muzykę odtwarzaną z radiowęzła. Poza tym ZAIKS chce zarobić podwójnie, bo od centrum handlowego dostaje opłaty z tytułu praw autorskich - mówi Bogusław Podniesiński. Argumenty ZAIKS-u nazywa "piramidą domniemań".

W piątek przed sądem kwestie nagłośnienia i wizyty inspektorów w sklepie miał wyjaśnić pracownik techniczny Reduty. Ponieważ nie przyszedł, rozprawę odroczono. Zakończy się prawdopodobnie jesienią.

Więcej: Marcin Musiał, Gazeta Wyborcza, Gospodarka, 14 lipca 2003
Gazeta Wyborcza

NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jaki biznes się opłaci w 2018? /01.12.2017

Sprawdziliśmy, w jaki biznes warto zainwestować w nadchodzącym roku. Tłumaczymy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić spaghetterię, sklep z bielizną, pączkarnię, agencję Mikołajów, park trampolin oraz firmę sprzedającą kosze prezentowe. Opisujemy też sprawdzone franczyzy z branży usługowej. Radzimy, jak przeprowadzić remanent w firmie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

POPULARNE NA FORUM

Prywatny detektyw

Cześć, potrzebny jest mi prywatny detektyw kraków który pomoże mi w pewnych sprawach i zdobędzie odpowiednie dowody. Wiecie może możecie polecić jakiegoś...

1 wypowiedzi
ostatnia 22.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Very nice article, I enjoyed reading your post, very nice share, I want to twit this to my followers. Thanks!. Apple Cider Vinegar

62 wypowiedzi
ostatnia 21.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

I feel really happy to have seen your webpage and look forward to so many more entertaining times reading here. Thanks once more for all the details. Ginseng

62 wypowiedzi
ostatnia 21.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

You completed certain reliable points there. I did a search on the subject and found nearly all persons will agree with your blog. Sunflower Seeds

62 wypowiedzi
ostatnia 21.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

I’m excited to uncover this page. I need to to thank you for ones time for this particularly fantastic read!! I definitely really liked every part of it and i also have you...

62 wypowiedzi
ostatnia 21.06.2018
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Na pewno warto wyposażać się w różnego rodzaju narzędzia, które pomogą usprawnić naszą pracę :) Ja na przykład korzystam z ticketing system od...

95 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Sklep muzyczny

Cześć, znalazłem fajny sklep muzyczny Tryton Music , można w nim przez internet zamawiać potrzebne nam rzeczy różne sprzęty oraz inne. Szeroki asortyment sklepu można...

1 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Musisz pamiętać o wielu rzeczach. Wszystko zależy od profilu Twojej działalności. Jeśli chcesz działać w branży IT to kup sprzęt, jeśli e-commerce to zainwestuj w...

95 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018