21.09.2004

Cyfrowa lawina ruszyła

Dobra lokalizacja, świetny sprzęt, fachowy personel, produkty i logo znanej marki - czy to wystarczy aby odnieść sukces w biznesie fotograficznym?

- Pomysł na nowy wizerunek sieci Kodak Express podsunęło samo życie. Wkraczające do fotografii techniki cyfrowe wymusiły konieczność zmian co do formy wykonywania usług i zaproponowanie prostych rozwiązań dla klientów. Klient "analogowy" i klient "cyfrowy", obaj znajdą dla siebie odpowiednią ofertę w laboratoriach Kodak Express Cyfrowy Świat - mówi Wacław Piekarski, dyrektor sieci Kodak Express.

Jak twierdzi Wacław Piekarski wciąż najtańszą i jednocześnie najlepszą pod względem jakości metodą wykonywania zdjęć jest tradycyjny proces fotograficzny. Najważniejsze zmiany dokonały się w dostępie do tego procesu. Do minilabu, poprzez sieć komputerową można podłączyć urządzenia, które umożliwiają zamawianie usług fotograficznych. Urządzenia te znajdują się na miejscu w laboratorium, ale biorąc pod uwagę Internet, każdy może z własnego komputera zamówić wykonanie odbitek. Z tego punktu widzenia logo Kodak Express Cyfrowy Świat zyskuje zupełnie nowy wymiar.

W połowie lipca tego roku rozpoczęło działalność trzecie w Warszawie laboratorium Kodak Express Cyfrowy Świat. Właścicielem nowego punktu jest firma Profilab Express, która od lat jest związana z fotografią. Zapewnia ona kompleksową ofertę dla amatorów fotografii i profesjonalistów poprzez autoryzowane laboratoria Kodak Express i Q-Lab. Nowa inwestycja Kodak Express Cyfrowy Świat mieści się w Centrum Handlowym Galeria Ursynów, przy ul. KEN 36. Dobra lokalizacja przy stacji metra Natolin, dobrze widoczny szyld Kodak Express i Profilab Express już zyskały grono stałych klientów. Laboratorium wyposażone jest w minilab cyfrowy połączony siecią komputerową z Barem Cyfrowym i Fotokioskiem firmy Kodak. Wywołanie negatywu i zamówienie z niego odbitek wciąż odbywa się przy ladzie, ale użytkownicy cyfrówek lub telefonów z wbudowanym aparatem fotograficznym mogą skorzystać z Fotokiosku lub komputera na Barze Cyfrowym. Również w samoobsłudze dostępny jest dla klientów skaner płaski z odpowiednim oprogramowaniem, gdzie można zmienić wygląd starych fotografii i wykonać kopię unikalnego zdjęcia lub zapisać je w formie pliku graficznego.

Projekt laboratorium Kodak Express Cyfrowy Świat przy ul. KEN został zrealizowany zgodnie ze wskazówkami Kodak Polska. Cyfrowe aparaty fotograficzne, akcesoria oraz tradycyjne produkty fotograficzne są wyeksponowane w samoobsłudze. Aparat można wypróbować na miejscu. Przykładowe ujęcia już za chwilę dostajemy w postaci odbitki na papierze fotograficznym. Przy okazji nowi użytkownicy aparatów poznają możliwości oferowane przez Kodak Express Cyfrowy Świat. Wszystko to odbywa się z pomocą personelu. Pracownicy laboratorium nie są nowicjuszami w branży. Przeszli już szkołę fotografii w innych laboratoriach Profilab Express i dysponują doświadczeniem z zakresu fotografii tradycyjnej i cyfrowej.

Czy to wystarczy żeby odnieść sukces? - W laboratoriach Kodak Express hołdujemy zasadzie gwarancji pełnej satysfakcji. Dla naszych klientów mamy najlepsze zdjęcia, wykonane z perfekcyjną dbałością o szczegóły. Klienci sieci Kodak Epress czują się dobrze w naszych laboratoriach. Szeroki asortyment usług i produktów zaspokoi wymagania nawet najbardziej wysublimowanych klientów. Tajemnica tkwi w szybkim reagowaniu na zmieniające się potrzeby rynku i wychodzeniu im naprzeciw. Laboratorium Profilab Express przy ul. KEN spełnia te wszystkie wymogi. Można śmiało powiedzieć, że stało się ono wizytówką sieci Kodak Express - stwierdza Wacław Piekarski.

A co na to franczyzobiorca?

Ryszard Twarowski, właściciel punktu Kodak Express Cyfrowy Świat przy ul. KEN wypowiada się na temat zasadności otwierania punktów Kodak Express Cyfrowy Świat.

Jest to mocna odpowiedź Kodaka na pojawiające się niekiedy zarzuty, iż niedostatecznie szybko wprowadza nowoczesne technologie cyfrowe. Jest to również odpowiedź producentom tanich drukarek i drogich tuszy, którzy jeszcze rok temu wieścili rychły koniec fotografii analogowej i zmierzch laboratoriów fotograficznych.

Badania PMA z rynku amerykańskiego pokazują, iż ilość zdjęć robionych na świecie rośnie w tempie nie spotykanym dotychczas, ilość zdjęć drukowanych w domu na drukarce ma tendencję spadkową a ilośc odbitek wykonywanych z aparatów cyfrowych w laboratoriach takich jak to nowootwarte Kodak Express Cyfrowy Świat wzrasta bardzo mocno. Jeszcze nie tak dawno właściciele laboratoriów tradycyjnych mieli przed sobą dylemat inwestować w nową technologię czy jeszcze czekać. Ci z nich, którzy zrobili to wcześniej są o kilka kroków przed konkurencją, ci którzy jeszcze się wahają wkrótce mogą wypaść z gry. My, jako Profilab, podjęliśmy decyzję o rozwijaniu nowych technologii ponad cztery lata temu, popełnialiśmy błędy ale już jesteśmy "po chorobach wieku dziecięcego".

Pamiętam czarnowidztwo jakie pojawiło się w fotografii, kiedy na rynek wchodziły kamery video. Szybko się okazało, iż jest miejsce na rynku dla video i dla fotografii. Z fotografią cyfrową jest podobnie, rynek fotograficzny w ciągu zaledwie kilku lat zmienił się radykalnie, weszło na niego wiele mocnych firm, które wcześniej nie miały nic wspólnego z fotografią. Konkurencja się nasiliła, ale tak jest we wszystkich branżach. Stare sprawdzone i co gorsza kiedyś sprawnie działające metody już nie są skuteczne a nowych jakoś do tej pory nikt nie przedstawił.

Kodak Express Cyfrowy Świat to odpowiedź na zapotrzebowanie rzeszy posiadaczy aparatów cyfrowych, dla których jedyną alternatywą dotychczas było drogie i kłopotliwe drukowanie zdjęć na domowej drukarce. Na ile ta odpowiedź będzie skuteczna, pokaże czas. Będzie to zależeć od konsekwencji Kodaka we wprowadzaniu nowej koncepcji, choćby takiej jaka towarzyszyła na początku lat dziewięćdziesiątych wprowadzaniu Programu Kodak Express tradycyjnego i wiary w sukces (a także posiadania pokaźnych środków finansowych) u właścicieli laboratoriów.

Info: Kodak Express