Fotolider w ofensywie

Czwartek
30.09.2004
Zafascynowany najnowszymi technologiami Andrzej Bogucki idealnie odnajduje się w czasach, gdy na wszystko brak czasu. Furorę robi jego kolejny pomysł - samoobsługowe automaty do wywoływania zdjęć
 

EURO-COLOR, największy dystrybutor sprzętu fotograficznego w Polsce dzięki niedawno rozpoczętej współpracy z Nokią w listopadzie w centrum Warszawy otwiera ogromny multimedialny salon. Oznacza to, że Andrzej Bogucki, prezes EURO-COLOR po raz kolejny wyprzedzi o krok rynkowe trendy. Ta sztuka udała mu się już nie raz.

Na przykład gdy 14 lat temu, jeszcze przed wejściem na rynek Kodaka czy Agfy, otworzył nowoczesny sklep EURO-COLOR. Zanim ruszyły punkty Germanos czy MPunkt, prowadził już sieć dilerską telefonii cyfrowej Euro-Phone. Ponownie był pierwszy, gdy kilka miesięcy temu w biurowcach i centrach handlowych rozstawił samoobsługowe maszyny do wywoływania zdjęć cyfrowych, czy zaczął otwierać salony FOTOSTOP, łączące sprzedaż detaliczną aparatów z usługami fotograficzno – telekomunikacyjnymi.

W roku 2004 przychody EURO-COLOR mają wynieść ok. 170 mln złotych. To aż o 67% więcej niż w roku ubiegłym. Zysk operacyjny wyniesie 3 mln złotych. To bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę intensywność, z jaką Bogucki inwestuje w swój biznes. W ciągu 12 miesięcy tylko na salony FOTOSTOP wydał 5 mln złotych.

Bogucki od lat zarabia na fascynacji nowymi technologiami. Dane rynkowe tylko potwierdzają, że idzie we właściwym kierunku. W roku 2003 sprzedano w Polsce ok. 550 tys. aparatów, z czego 120 tys. stanowił sprzęt cyfrowy. Szef EURO-COLOR ze 125 tys. sprzedanych aparatów miał już 22 proc. rynku.

Zanim powstał EURO-COLOR, Andrzej Bogucki wiele lat spędził w Australii. Pierwsze zarobione pieniądze pochodziły z obrotu nieruchomościami. Następnie, inwestycja w sklepy fotograficzne na Antypodach pozwoliła rozkręcić biznes w Polsce.

Kontrahenci sfinansowali mu start

Na początku lat 90., kiedy w Polsce mało kto miał inny aparat niż rosyjska Smiena czy niemiecki Zenith, Bogucki hurtowo sprzedawał sprzęt Polaroida, OLYMPUSa i Nikona. Na początku zakupy robił u pośredników, a co za tym idzie – sporo przepłacał. Aby tego uniknąć prezes EURO-COLOR zadzwonił do Karla Heinza z Polaroidu, a potem skontaktował się z Maksymilianem Jakubowiczem z Agfy. To był początek pomyślnej współpracy, która do interesów z Boguckim szybko zachęciła inne firmy. Bez problemu dostał licencję na sprzedaż sprzętu kolejnych znanych marek: OLYMPUSa, Nikona czy Sony.

Bogucki od początku współpracy handlował aparatami OLYMPUSa na wyłączność. Jednak dopiero w roku 1996 Japończyk Mike Handa, wówczas dyrektor sprzedaży OLYMPUSa na Europę, podpisał z nim oficjalną umowę.

- W tym czasie powstał OLYMPUS Polska, niektóre osoby z centrali naciskały na sprzedaż aparatów poprzez oddział – wspomina Bogucki.

Handa jednak odmówił. Miał już Boguckiego i nie widział potrzeby, żeby cokolwiek zmieniać. W efekcie Polska jest jedynym krajem, gdzie prywatna firma posiada status przedstawiciela globalnego koncernu.

Bogucki szybko miał okazję odpłacić się Handzie. W roku 1997 odmówił Canonowi pięcioletniego kontraktu na wyłączność. Propozycja była bardzo kusząca. Współpracę z Canonem Bogucki rozpoczął dopiero po kilku latach, gdy wzmocnił pozycję OLYMPUSa na rynku.

- My też późno zdecydowaliśmy się na współpracę, bo przez lata Bogucki uchodził za człowieka OLYMPUSa, naszego największego konkurenta – wyjaśnia Daniel Czok, dyrektor Sony Polska. – Ale teraz nie mieliśmy wyjścia bo nie ma lepszego dystrybutora– dodaje Czok.

Całe lata 90. Bogucki sprzedawał sprzęt fotograficzny w swojej sieci EURO-COLOR i kilkuset punktach partnerskich. Aparaty wprowadził też do hipermarketów takich jak Makro Cash&Carry i salonów ze sprzętem RTV AGD.

Sezonowość ówczesnej fotografii (na 12 miesięcy pięć – jesień/zima pięć było martwych) skłoniła Boguckiego do poszukania nowych inwestycji i rozszerzenia oferty EURO-COLOR. Zdecydował się na telefonię komórkową i w porozumieniu z Polską Telefonią Cyfrową stworzył sieć 60 salonów sprzedaży zarządzanych przez Euro-Phone. Bogucki stworzył i rozwinął sieć od podstaw, z czasem sprzedał jednak część udziałów wspólnikowi. Dziś posiada prawie 50% pakiet Euro-Phone.

Czas na salony multimedialne

Kiedy na początku 2003 roku szef EURO-COLOR miał już w ręku umowy praktycznie ze wszystkimi markami fotograficznymi i telefonicznymi zrobił kolejny krok. Ponad 5 mln zł zainwestował w uruchomienie salonów FOTOSTOP. W jednym miejscu połączył usługi fotograficzne ze sprzedażą aparatów i telekomunikacyjne ze sprzedażą telefonów.

Dziś działa 14 salonów FOTOSTOP, z czego połowa w systemie franczyzowym. Do końca roku ma być 20. Dzięki umowie z francusko-brytyjskim koncernem Photo Me Kis Group do każdego z punktów Bogucki wstawia nowoczesne maszyny do wywoływania zdjęć z nośników cyfrowych. Takie same, tyle że samoobsługowe ustawił już w biurowcach i centrach handlowych.

Pierwsze foto na warszawskiej giełdzie

Szef EURO-COLOR już dawno mógłby odcinać kupony od swojego sukcesu. Snuje jednak plany kolejnego biznesu, którym będzie multimedialny salon o powierzchni 800 mkw. W centrum stolicy. Bogucki szczegółów swojego projektu nie zdradza, zapowiadając tylko, że przebije konkurencyjnego Kodaka i jego salon Cyfrowy Świat w warszawskim Empiku. O tym, że będzie to coś ekstra, świadczy zainteresowanie ze strony takich gigantów telefonii jak Nokia, Samsung, a nawet operatorów sieci GSM. W Nowy projekt Bogucki zainwestuje kolejne 3 mln złotych. Szef EURO-COLORU około 30 mln zł planował pozyskać z giełdy. Debiut na parkiecie zrealizuje jednak dopiero w 2005 roku. W tym czasie Bogucki skonsoliduje wszystkie spółki i stworzy przejżystą strukturę.

Więcej: Karolina Sobczak, Profit, październik 2004
Forbes

POPULARNE NA FORUM

Jaką działalność otworzyć na wsi? Pomocy!!!

Przydadzą się namiary na firmę która wspomaga rozwój nowoczesnego rolnictwa. Chodzi mi o http://www.polski-farmer.pl/ Poczytajcie sobie u nich o systemach i...

122 wypowiedzi
ostatnia 20.08.2018
Jaki biznes w miasteczku 15 tys.

Piętnaście tysięcy to stosunkowo mało, naprawdę. Śmiem się niestety zgodzić z osobą powyżej. To są niewielkie pieniądze, ale dobrze, że choć takimi dysponujesz....

83 wypowiedzi
ostatnia 20.08.2018
Biznes po stronie dobra

I would like to thank you for the efforts you have made in writing this post. Thanks for posting Really Such Things. I should recommend your site to my friends.It is of a great...

29 wypowiedzi
ostatnia 20.08.2018
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Jeśli klienci będą wpłacać Ci pieniądze to polecam posiadać system realizujący szybkie przelewy jakim jest http://www.bluemedia.pl/. Sprawdza się w działalności...

108 wypowiedzi
ostatnia 19.08.2018
Kredyt bankowy

Rzeczywiste propozycje dotyczące mikrokredytu można znaleźć tutaj https://pozyczka-zadarmo.pl/. Wiodące firmy, akcje, pierwsza pożyczka za darmo. Duży wybór pożyczek...

52 wypowiedzi
ostatnia 19.08.2018
Kredyt bankowy

Rzeczywiste propozycje dotyczące mikrokredytu można znaleźć tutaj https://pozyczka-zadarmo.pl/. Wiodące firmy, akcje, pierwsza pożyczka za darmo. Duży wybór pożyczek...

52 wypowiedzi
ostatnia 19.08.2018
Czy warto otworzyć sklep odzieżowy?

Co do sklepu stacjonarnego to nie wiem ale żona prowadzi sklep internetowy i bywa różnie może teraz jest ciut lepiej. Do wszystkiego jednak w dzisiejszych czasach trzeba...

36 wypowiedzi
ostatnia 19.08.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

If I breed your dog so will you write my essay for me.

119 wypowiedzi
ostatnia 18.08.2018