28.02.2005

Dziesiątki nowych lokali oplotą Polskę

Walczące o prymat w branży sieci Coffeeheaven, Tchibo i Nestle w 2004 r. zwiększyły obroty o blisko 40 proc. I nie zamierzają zwalniać tempa.

Nowoczesne bary kawowe, oferujące oprócz kawy także kanapki oraz ciastka, są najszybciej rosnącym segmentem branży gastronomicznej w Polsce. Ich obroty zwiększają się rocznie w tempie 35 proc.

Trzech konkurentów

O pierwsze miejsce w tym biznesie rywalizują brytyjska firma Coffeeheaven International, niemiecka grupa Tchibo oraz międzynarodowy koncern Nestle. W walce o pierwsze miejsce weźmie teź udział sieć Nescafe, rozwijana na zasadzie franczyzy przez koncern Nestle. Jej obroty w 2004 r. także wzrosły o blisko 40 proc., m.in. dzięki otwarciu siedmiu nowych kawiarni.
- W sieci mamy ich już 20. Do końca roku powinno powstać 10 kolejnych. W ciągu najbliższych lat ich liczba powinna się zwiększyć do 50-60 - powiedział gazecie "Puls Biznesu" Radosław Drabik z Nestle Polska.

Liczbę nowoczesnych barów kawowych w Polsce szacuje się obecnie na 300, w tym około 100 należy do sieci.

Warto dodać, że amerykański potentant w branży barów kawowych - Starbucks - ogłosił niedawno plany ekspansji w naszym regionie. Nie wiadomo jednak, czy wejdzie do Polski. Na pierwszy ogień wziął wielki rynek rosyjski.

Więcej: "Puls Biznesu", 28 lutego, 2005 r.

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0