15.12.2004

Siedmiu nowych franczyzodawców

Franczyza staje się coraz bardziej popularną formą prowadzenia działalności - potwierdza to ostatni raport o franchisingu w Polsce, przygotowany przez Profit system sp. z o.o.

Obecnie – jak poinformował Profit System Wiadomości Handlowe – w gastronomii funkcjonuje 21 sieci franczyzowych. W ciągu ostatniego roku przybyło siedem. Oznacza to 29,2 proc. wzrostu w porównaniu z listopadem 2003 r. – Rozpoczęły działalność na zasadzie franczyzy sieci: Bonsai, Cafe Minute, Pizza Dominium, Leśne Runo, Podniebne Barki, Metropizza oraz Coffee Time – wymienia dla Wiadomości Handlowych Michał Wiśniewski z Profit System sp.z o.o. Podobnie jak w handlu, tak i w gastronomii dominują polskie systemy – jest ich 19, pozostałe to systemy zachodnie, które rozszerzyły działalność na nasz kraj.

Tylko cztery nich mają masterfranczyzobiorców: Yogen Früz, Coffee Time, Fornetti, John Bull. Pozostali franczyzobiorcy działają na zasadzie bezpośredniego pozyskiwania koncesji od licencjodawców poza krajem. Jak powiedziała Wiadomościom Handlowym Anika Kowalewskia z Profit System sp.z o.o. proporcje te są potwierdzeniem, że rynek franczyzowy w kraju zaczyna się polonizować.

Wraz z rosnącą liczba systemów franczyzowych wzrasta liczba franczyzobiorców. Według raportu ich liczba zwiększyła się w porównaniu z rokiem ubiegłym o 27, czyli o 2,3 proc. i wynosi obecnie blisko ponad 1,2 tys. Osób. – Liczba ta nie odzwierciedla prawdziwego obrazu rynku. W rzeczywistości nowych franczyzobiorców przybyło znacznie więcej. Jednocześnie w ostatnim czasie zlikwidowane zostało kilkaset punktów sieci Fornetti. Nowe lokale innych firm z wielkim trudem zrekompensowały ten ubytek – wyjaśnia Wiadomościom Handlowym Wiśniewski. Dodaje, że 35 proc. wszystkich franczyzodawców działających na polskim rynku usług to sieci gastronomiczne.

Gastronomia przoduje również pod względem liczby licencjobiorców: 31 proc. wszystkich franczyzobiorców w Polsce działa w tym sektorze. Szacuje się, że średnia inwestycja biorcy w 2004 r. wzrosła do 325 tys. Zł, z 291 tys. Zł w 2003 r. W sumie inwestycje biorców w handel i usługi wyniosły ok. 4,5 mld zł.

Źródło: Wiadomości Handlowe, grudzień 2004

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0