08.03.2006

Polka na zakupach

Szukają dobrych okazji na promocjach i nie lubią niepotrzebnie przepłacać za markę. To jedna z cech wspólnych dla połowy Polek - niezależnie od miejsca zamieszkania i wysokości zarobków.

Firma Acxiom Polska sprawdziła czy na styl życia i zachowania zakupowe kobiet wpływa miejsce zamieszkania. Przyjrzała się Warszawiankom, Krakowiankom, Poznaniankom, Wrocławiankom oraz mieszkankom Trójmiasta.

Z przygotowanej przez firmę badawczą analizy wynika, że kobiety przedsiębiorcze, a więc określające swój status zawodowy jako właścicielki prywatnych firm, to przede wszystkim Poznanianki (6% mieszkanek) oraz Warszawianki (5% mieszkanek). Liczby pokazują, że najwyższy odsetek pań na stanowiskach kierowniczych, dyrektorskich i uprawiających wolne zawody znajduje się we Wrocławiu (11% kobiet tam zamieszkałych) oraz Poznaniu (ponad 9%). Najwyższymi zarobkami mogą pochwalić się jednakże mieszkanki stolicy – dochody powyżej 4 tys. zł netto zadeklarowało 8% Warszawianek. Na drugim miejscu znalazły się Poznanianki, których ponad 6% zarabia więcej niż 4 tys. zł. Za to największe zakupy robią Krakowianki oraz mieszkanki Trójmiasta – 14% tych pań przeznacza więcej niż 250 zł na tygodniowe wydatki.

Wcale nie takie rozrzutne

Polki szukają dobrych okazji na promocjach i wyprzedażach (47% wszystkich pań), uważnie porównują ceny różnych producentów zanim zdecydują się na zakup (55% wskazań), nie lubią niepotrzebnie przepłacać za markę (50% odpowiedzi), a niskie ceny są najlepszym magnesem przyciągającym je do określonego sklepu (53%).

Zadowolą nawet małe, ale gustowne dodatki

W Warszawie i Poznaniu mieszka lub przebywa najwięcej miłośniczek nowości i pań podążających za najnowszymi trendami – deklarację, iż „są rzeczy, które kupuję niezależnie od ceny, kiedy tylko pojawi się jakaś nowość” złożyło po 25% mieszkanek tych miast. Aktywne zawodowo Polki, zamieszkałe w miastach jako środek lokomocji i narzędzie pracy, preferują samochody małe, ale pasujące do sowich użytkowniczek. Wśród najczęściej wybieranych przez nie modeli znalazły się Renault Clio (28% respondentek), Peugeot 206 (16%), Nissan Micra (10%)oraz Toyota Yaris i Suzuki Swift (po 9% odpowiedzi).