23.05.2001

Zachęty za miliard dolarów

Rotch Energy obiecuje rozbudowę sieci stacji Rafinerii Gdańskiej

Rzeczpospolita podaje, że Rotch Energy, jeden z dwóch oferentów na 75 pro. Akcji Rafinerii Gdańskiej SA obiecuje, że na zakup jej akcji i inwestycje wyda do 2004 r. ponad miliard dolarów. Kilka dni wcześniej podobnie chwalił się węgierski MOL, drugi chętny do kupna polskiej rafinerii, choć nie podawano ofert finansowych. Decyzja co do sprzedaży akcji ma zapaść w najbliższym czasie.

Analitycy wyceniają wartość 75 proc. RG na 200-300 mln dolarów, a minimalna kwotę koniecznych inwestycji na drugie tyle - ocenia Rzeczpospolita.

Podczas wczorajszej konferencji prasowej RE zapowiadał zwiększenie przerobu ropy w rafinerii z obecnych 4 do 7,5 mln ton. Chce też poprawić jakość produktów i obniżyć koszty. Rotch docelowo chce zwiększyć liczbę stacji benzynowych z obecnych 250 do 600. Grupa Rotch, do której oprócz Rotch Energy wchodzą także spółki Mitsui, Gulf oraz polscy inwestorzy (Konsorcjum Gdańskie SA i Kredyt Bank SA), po przejęciu RG chce zaproponować pracownikom, którzy mają teraz 15 proc. akcji, program dywidendowy, żeby nie sprzedawali posiadanych udziałów.

Analitycy cytowani przez Rzeczpospolitą uważają, że RG jest zbyt mała, żeby liczyć się w grze na środkowoeuropejskim rynku, i czeka ją alians z inną spółką paliwową w tym regionie. MOL, drugi chętny na 75 pro. Akcji RG, planuje wziąć udział w integracji środkowoeuropejskich koncernów paliwowych, wraz ze Slovnaftem, austriackim OMV i PKN Orlen S.A.

Więcej: Rzeczpospolita 23 maja 2001

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0