29.11.2001

Drgnęło w handlu

Po dziesięciu miesiącach tego roku sprzedaż detaliczna, była większa niż przed rokiem

Jak podaje „Prawo i Gospodarka”, październik był trzecim z kolei miesiącem, w którym zwiększyła się sprzedaż detaliczna przedsiębiorstw handlowych i niehandlowych zatrudniających po więcej niż 9 osób. Sprzedaż ta wzrosła w stosunku do września o 5,1 proc. i była większa niż przed rokiem o 5,8 proc.

Po bardzo słabym pierwszym półroczu (w I kwartale sprzedaż detaliczna spadła o 3,1 proc., a w II kwartale o 0,2 proc.), od sierpnia handel notuje niewielkie ożywienie. W rezultacie w pierwszych dziesięciu miesiącach sprzedaż detaliczna towarów osiągnęła poziom zanotowany w analogicznym okresie ub. roku. Dwa miesiące pozostałe do końca roku prawdopodobnie nie zmienią zasadniczo tych wyników.

Szefowie firm spodziewają się, że w handlu utrzyma się trudna sytuacja. W październiku tylko 13 proc. ankietowanych przez GUS dyrektorów przedsiębiorstw sygnalizowało poprawę koniunktury, a 35 proc. zauważyło jej pogorszenie. Natomiast z badań koniunktury konsumenckiej wynika między innymi, że w najbliższym okresie gospodarstwa domowe znacznie zmniejszą wydatki na wyposażenie mieszkań w instalacje i urządzenia.

Więcej: Janusz K. Kowalski, Prawo i Gospodarka, 29 listopada 2001

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0