12.12.2001

W Polsce warto inwestować

Polska siódma w rankingu państw w których inwestycje wzrosną w najbliższych lat

Jak podaje „Rzeczpospolita”, wśród 31 krajów w których inwestuje się obecnie najwięcej lub w których inwestycje wzrosną znacznie w najbliższym czasie, Polska znalazła się na siódmym miejscu, tuż za Czechami. Jako najbardziej atrakcyjne, bo najtańsze do prowadzenia biznesu, zostały ocenione Węgry. Ranking opracowała Economist Intelligence Unit.

Najgorzej oceniona została Japonia, która jest zdecydowanie nieprzyjazna dla przedsiębiorców. Nie dość, że recesja trwa tam już od czterech lat, płace są niebotycznie wysokie, a ceny wynajmu powierzchni najwyższe na świecie, to jeszcze koszty, które ponoszą mieszkający tam cudzoziemcy, są bardzo wysokie. Stany Zjednoczone uplasowały się na przedostatnim miejscu.

Wysokie koszty pracy są bolączką większości krajów Unii Europejskiej, które plasują się na samym końcu opublikowanego rankingu. Ten ranking daje wyjaśnienie obaw niektórych krajów UE przewidujących napływ taniej siły roboczej po powiększeniu wspólnoty. Podobny ranking EIU opublikował w 1997 r. Najdroższa była wtedy działalność gospodarcza w Niemczech.

Więcej: Rzeczpospolita, 12 grudnia 2001, „Ekonomia i Rynek”

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0