Rosną inwestycje we franczyzę

24 proc. franczyzodawców oczekuje, że ich partnerzy zainwestują we własny biznes od 50 do 100 tys. zł.
Czwartek
07.07.2011
Według firmy doradczej PROFIT system przedsiębiorcy coraz więcej inwestują w biznes franczyzowy. Na rynku pojawiają się też nowe możliwości finansowania franczyzy.
 

Według Raportu o franczyzie w Polsce przygotowanego przez firmę doradczą PROFIT system średnia wielkość inwestycji we franczyzę w 2010 roku wyniosła 241 tys. zł i wzrosła o 5,3 proc w stosunku do roku 2009.

Obecnie blisko 30 proc. systemów franczyzowych w Polsce wymaga inwestycji poniżej 50 tys. zł., a ok. 23 proc. firm oczekuje od partnerów kapitału w wysokości 50-100 tys. zł. Z inwestycją rzędu 100-200 tys. zł. muszą się liczyć potencjalni franczyzobiorcy ok. 20 proc. systemów. W przedziale od 200 do 500 tys. zł inwestycji mieści się ponad 16 proc. firm franczyzowych. Nieco ponad 10 proc. systemów działających w Polsce wymaga inwestycji powyżej pół miliona złotych.

Finansowanie inwestycji franczyzowych

Pierwszym, i jak dotąd jedynym bankiem, który przygotował produkt dedykowany franczyzie jest Deutsche Bank. Z jego kredytu mogą skorzystać partnerzy już istniejącej sieci, która posiada działające w Polsce placówki. Kredytobiorcą jest partner, ale to franczyzodawca podlega wnikliwej ocenie banku. DB FranchiseFinance nie jest jednolitym produktem o sztywnych ramach i jasno sprecyzowanych warunkach, lecz kredytem przygotowywanym dla każdego franczyzobiorcy osobno.

Drugim bankiem, który zaczął dostrzegać franczyzę jest FM Bank, który przygotował produkt dla startupów w tym firm franczyzowych. Kredyt na franczyzę będzie miał dokładnie to samo oprocentowanie, co produkt dla zwykłego kredytobiorcy (15,5 proc.), ale partner sieci franczyzowej może liczyć na kilkukrotnie większą kwotę – maksymalnie 80 tys. zł. Warunkiem finansowania jest podpisana umowa z franczyzodawcą oraz co najmniej dwuletnia historia sieci franczyzowej.

Poszukując środków na finansowanie punktu franczyzowego nie należy ograniczać się do produktów dedykowanych franczyzie. Są bowiem banki, które nie mają takich kredytów, a mimo to finansują franczyzobiorców. Zapytany o produkt dla franczyzy ING Bank Śląski stwierdził, że takich nie posiada, wiadomo jednak, że wśród jego kredytobiorców znajdują się np. franczyzobiorcy sieci McDonald’s (których finansuje również Deutsche Bank).

Są również banki, które, choć nie mają produktu dla całego rynku franczyzy, to finansują inwestycję własnych franczyzobiorców. Swoim potencjalnym franczyzobiorcom, którzy wcześniej zawodowo związani byli z instytucją finansową, Bank Zachodni WBK zaoferował kredyt na otwarcie placówki partnerskiej. Suma udzielonego kredytu może wynieść maksymalnie 50 tys. zł. Oznacza to, że przyznane pieniądze mogą w pełni pokryć koszty inwestycji w placówkę licencyjną banku oraz działalność obrotową związaną z jej uruchomieniem.

Swoim potencjalnym franczyzobiorcom, którzy wcześniej zawodowo związani byli z instytucją finansową, Bank Zachodni WBK zaoferował kredyt na otwarcie placówki partnerskiej.

Franczyzodawcy pomagają

Nie czekając na produkty dla rynku franczyzy niektórzy franczyzodawcy sami zaczęli szukać finansowania dla swoich partnerów lub decydują się na inwestowanie w placówki franczyzobiorców. Wrocławskie Auto-Spa - operator sieci myjni bezdotykowych, jako pierwszy w Polsce franczyzodawca zaciąga kredyt na budowę myjni partnera. Firma zawiera z franczyzobiorcą umowę leasingu operacyjnego, którego spłata rozpoczyna się po 12 miesiącach karencji. Partner zostaje właścicielem myjni po spłaceniu ostatniej raty leasingowej. Warunkiem finansowania jest wkład własny w wysokości 30 proc. inwestycji, czyli min. 150 tys. zł. Partner musi również zapewnić zabezpieczenie w postaci weksla.

Bank BZ WBK w placówkę partnera inwestuje ok. 40 tys. zł – w kwocie tej mieści się zakup sprzętu IT (komputerów, terminali, drukarki, routerów i oprogramowania) oraz koszty wizualizacji zewnętrznej, stojaków na ulotki, plakatów itp.

DDD Dobre Dla Domu, sieć sklepów specjalistycznych z podłogami, panelami i drzwiami również wspiera partnerów inwestując wraz z dostawcami w placówki franczyzowe. Partnerzy sieci muszą liczyć się z wydatkiem około 1/3 kosztów otwarcia sklepu (ok. 100 tys. zł).

Niektórzy franczyzodawcy, nawet jeśli nie inwestują kapitału w placówki partnera, wspierają go przy zatowarowaniu. Tak działa sieć Brand New Products - w wypadku największych nowootwartych placówek partner pokrywa koszty podstawowego zatowarowania sklepu, a na dodatkowy towar centrala wydłuża termin płatności do 90 lub nawet 180 dni.

Wsparcia swoim przyszłym franczyzobiorcom udziela również Grupa Muszkieterów, właściciel sieci Intermarche i Bricomarche. Na start wymaga od kandydatów min. 20 proc. wkładu własnego, a na uzyskanie pozostałej części udziela poręczenia w banku. Dla franczyzobiorcy oznacza to dostęp do kredytów i pożyczek na konkurencyjnych warunkach, dla banku natomiast stanowi potwierdzenie wiarygodności beneficjenta.

Opracowanie: PROFIT system


Karolina Kazuła, ekspert ds. franczyzy
doradca we franczyzie

POPULARNE NA FORUM

Jaka reklama się opłaca?

A może tak reklama tv?

201 wypowiedzi
ostatnia 23.05.2018
Szukam szkoleń dla bezrobotnego

Szkolenia zawodowe z zakresu spawania stali czy zgrzewania termoplastycznych tworzyw sztucznych możecie zrobić w ośrodku szkolenia zawodowego MAR-PLAST ...

30 wypowiedzi
ostatnia 23.05.2018
Skuteczna i tania reklama małej firmy

Reklama na samochodzie czyli oklejanie folią to tez dobra opcja. W Łodzi okleicie m.in. w http://verde-druk.pl/ Nam oni oklejali, u nich tez zamawialiśmy ulotki i...

400 wypowiedzi
ostatnia 23.05.2018
Własny biznes z małym kapitałem

Jeśli ktoś z Was ma własny hotel i zastanawia się jak zwiększyć zyski z usług dodatkowych znajdujących się w hotelu to zachęcam do zajrzenia na...

229 wypowiedzi
ostatnia 23.05.2018
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Moim zdaniem warto założyć swoją firmę. Nawet jednoosobową działalność gospodarczą. Koszty nie są aż tak duże, a jak ma się coś co będzie na siebie dobrze...

89 wypowiedzi
ostatnia 22.05.2018
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Moim zdaniem warto założyć swoją firmę. Nawet jednoosobową działalność gospodarczą. Koszty nie są aż tak duże, a jak ma się coś co będzie na siebie dobrze...

89 wypowiedzi
ostatnia 22.05.2018
Gdzie znaleźć pieniądze na własną firmę?

Środki na rozwój firmy można uzyskać m.in. w ramach pożyczek na raty https://www.netpozyczka24.pl/pozyczki-ratalne/

3 wypowiedzi
ostatnia 21.05.2018
Jak urządzić sklep, by odnieść sukces

Nie wiem czemu, ale link mi się źle dodał, więc umieszczam jeszcze raz :D [url]https://www.posiflex.com.pl/pl_gdzie-potrzebny-jest-czytnik-kodow-kreskowych,203.html[/url]

16 wypowiedzi
ostatnia 21.05.2018