23.01.2001

Sieci przeciw prowizjom

Sieci super- i hipermarketów zapowiadają walkę ze zbyt wysokimi prowizjami, jakie płacą od transakcji zawartych z użyciem kart płatniczych.

Zrzeszająca 11 sieci Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD) we wniosku do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zarzuca bankom emitentom kart zrzeszonym w Visa i Europay praktyki monopolistyczne i tworzenie kartelu cenowego. - podała Rzeczpospolita w wydaniu sobotnio-niedzielnym z 20-21 stycznia.

Sklep czy restauracja, w której płacimy kartą płatniczą, od każdej transakcji odprowadza kilkuprocentową prowizję - informuje Rzeczposoplita. Jak wynika z danych zebranych przez POHiD, prowizje za transakcje kartą wynoszą od 1,85 - 2,35 proc. w hipermarketach (średnio 2,1 proc.) do 3-4,5 proc. w sklepach specjalistycznych (np. butikach), a nawet 4-5 proc. w placówkach usługowych, np. restauracjach. Przedstawiciele centrów akwizycyjno-rozliczeniowych, które ustalają i pobierają prowizje od sklepów i punktów usługowych wyjaśniają ,że o wysokości tych prowizji decyduje tzw. interchange.

- Banki gotowe są zawsze z nami rozmawiać o wszystkim poza wysokością interchange. Nasz cel to uznanie tej opłaty za nielegalną — wyjaśnia Rzeczpospolitej Artur Socik, kontroler finansowy Geant Polska. Jak przyznaje, dopóki karty płatnicze stanowiły nieznaczną część transakcji w Polsce, wysoka prowizja (w Geant ok. 2 proc. od transakcji) nie stanowiła zbyt dużego uszczerbku w obrotach sieci handlowych. Jednak w 2000 r., kiedy liczba kart w Polsce zbliżyła się do 10 mln, a płatności z ich użyciem wzrosły (w Geant do 15 proc. sprzedaży) sieci zdecydowały się na działanie. Zrzeszająca 11 sieci Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD) we wniosku do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zarzuca bankom emitentom kart zrzeszonym w Visa i Europay praktyki monopolistyczne i tworzenie kartelu cenowego. - podała Rzeczpospolita w wydaniu sobotnio-niedzielnym z 20-21 stycznia.

Więcej: Rzeczpospolita, 20-21 stycznia 2001.

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0