27.02.2002

Kto nalewa benzynę?

Na przejętych od firmy DEA stacjach Shell w Katowicach klienci nie są w stanie ustalić od kogo kupili paliwo

Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, miesiąc temu firma Shell Produkty Polska (należąca w całości do Shell Polska) kupiła od firmy DEA Mineraloel Polska sieć 16 stacji benzynowych w Katowicach. Poinformowała o tym w komunikacie. W lutym większość stacji przemalowano w barwy Shella.

Klient, który na nich zatankuje i poprosi o fakturę VAT, wpada w konsternację. Oto bowiem: na fakturze w rubryce „sprzedawca” odczytuje nazwę Shell Paliwa Polska; na pieczątce przystawionej na fakturze przez pracownika stacji widnieje nazwa DEA Mineraloel Polska; kwitek z kasy fiskalnej informuje, że paliwo sprzedała firma Shell Polska Polska; a na wszystkich tych dokumentach pod różnymi nazwami występuje ten sam NIP.

Wielu przedsiębiorców, którzy tankują na tych stacjach ma problemy z zaksięgowaniem tych zakupów (niewiedzą, kto właściwie sprzedaje paliwo na dawnych stacjach DEA), żeby nie zostać posądzonym o fałszowanie faktur.

Rzecznik Shell Polska Alfred Kupczak nie potrafił odpowiedzieć na to pytanie. Poinformował jedynie, że firma Shell Paliwa Polska dopiero powstanie, firma Shell Polska Polska w ogóle nie istnieje, a DEA Mineraloel Polska nie działa już jako osobna firma.

Jeden z wysokich urzędników Urzędu Skarbowego w Poznaniu, w którym powinny być dane o Shell Paliwa Polska i Shell Polska Polska (obie firmy podają Poznań jako siedzibę), stwierdził że obie firmy nie istnieją i nie mogą prowadzić legalnej działalności.

Wiecej: Sławomir Starzyński, Gazeta Wyborcza, 27 luty 2002

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0