02.04.2002

Szczypanie największego

Kolporter zwiększa swój udział w rynku kosztem Ruchu i walczy o najlepsze lokalizacje

W rozmowie z Rzeczpospolitą Maciej Topolski, rzecznik kieleckiego Kolportera mówi:
- Ruch ma powody do zdenerwowania, bo traci rynek, ale my nie stosujemy żadnych metod, które nie byłyby zgodne z zasadami wolnej konkurencji i fair play. Jedyna metoda, aby nie poddać się recesji, to zwiększanie udziałów w rynku. Tylko w ten sposób można nadrobić spadek sprzedaży w poszczególnych punktach.

Firma, która od kilku lat zajmuje w kolportażu prasy drugą po Ruchu pozycję, nie ukrywa, że w walce o rynek stara się przeciągnąć na swą stronę kioskarzy współpracujących z konkurencją, w tym z Ruchem.

Ubiegłoroczne wyniki firmy dowodzą skuteczności tej taktyki; zajmujący się dystrybucją prasy Kolporter SA zwiększył swe przychody ze sprzedaży do 651 mln zł (z 636 mln zł w 2000 r.), a zysk netto do ok. 7 mln zł. Cała grupa Kolportera (8 spółek) zanotowała ponad 1,1 mld zł przychodów ze sprzedaży (przy 917 mln zł w 2000 r.) i ponad 11 mln zł zysku netto (7 mln zł w 2000 roku).

Co prawda, przychodami i udziałem w rynku nie dorównuje Ruchowi, który w ubiegłym roku przy 3,8 mld zł przychodów oceniał swój udział w kolportażu na ok. 58 proc., ale już zysk netto kieleckiej spółki był wyższy.

Kolporter SA zaopatruje w prasę ok. 17 tys. punktów sprzedaży - w tym większość sieci hipermarketów i stacji benzynowych - i prowadzi sieć franchisingową ok. 200 Saloników Prasowych. Swój udział w rynku kolportażu ocenia już na ok. 30 proc.

W ubiegłym roku chęć udziału w prywatyzacji Ruchu zadeklarował Kolporter. Maciej Topolski zapewnia, że jego firma ma możliwości technologiczne i kapitałowe, aby przystąpić do tej prywatyzacji; wiele instytucji finansowych chce prowadzić wspólne inwestycje z Kolporterem. - Nie możemy mówić o konkretnych deklaracjach, skoro nie wiadomo, kiedy nowy przetarg będzie ogłoszony i jakie będą jego warunki - dodaje Topolski.

Więcej: Anita Błaszczak, Rzeczpospolita, 30 kwietnia 2002, s.5

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0