08.07.2013

Emerytura prezesa

Czy przedsiębiorca otrzyma wyższą emeryturę od pracownika na etacie? Odpowiada Paweł Tomczyk, prezes zarządu Rearden Technology.

Czy właściciel firmy otrzyma wyższą emeryturę od swojego pracownika zatrudnionego na etacie?
Dotychczas etat zapewniał pewną, ale niewielką emeryturę, z kolei własna działalność mniejsze świadczenia, ale większe możliwości oszczędzania. Obecnie osoby prowadzące firmę zwykle płacą składki emerytalne w takiej wysokości, jak osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę i zarabiająca 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia, czyli ok. 1,6 tys. zł netto. W rezultacie przedsiębiorca, nawet jeśli bardzo dużo zarabia, otrzyma niską państwową emeryturę.

Paweł Tomczyk, CEO firmy Rearden Technology S.A. Fot. Rearden Technology S.A.

Osoby prowadzące firmę zwykle płacą składki emerytalne w takiej wysokości, jak osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę i zarabiająca 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia.
Paweł Tomczyk, prezes zarządu Rearden Technology, firmy rozwijającej nowoczesne technologie

Z danych GUS wynika, że osoby prowadzące własną działalność gospodarczą otrzymywały w 2011 roku emeryturę w wysokości 1 449 zł brutto. Czy jest więc sens prowadzić własną działalność?
Prowadząc własną działalność mamy większą szansę zgromadzić oszczędności na cel naszej przyszłej emerytury, niż ma to miejsce w przypadku ograniczonej wysokości pensji pracy na etacie. Posiadając wolne środki możemy je zainwestować w nieruchomości, produkty bankowe czy też przeznaczyć na edukację naszych pociech. W ten sposób zyskujemy nie tylko podstawę w wysokości naszej emerytury, ale też dodatkowe źródło przychodów z inwestycji, przez co mamy większe poczucie zależności emerytury od naszych działań oraz większą gwarancję lepszego życia po ukończeniu naszej kariery zawodowej.

Czy emeryt może liczyć na pewne dogodności w prowadzeniu firmy?
Jeżeli przedsiębiorca osiągnął wiek emerytalny nie musi więcej odprowadzać comiesięcznej składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. W większości przypadków, bez względu na wiek, jest natomiast obowiązek odprowadzania składki zdrowotnej. Niestety nic nie wskazuje na poprawę wysokości przyszłych świadczeń emerytalnych. Prowadząc własną firmę mamy jednak możliwość zgromadzenia większych oszczędności. W momencie kiedy państwo nie pomaga, warto wziąć sprawy w swoje ręce i samemu zadbać o swoją przyszłość.

(boa)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0