02.01.2015

Czy muszę zmienić grono znajomych?

Mówi się, że 90 proc. osób, które pracują na etacie, marzy bądź marzyło kiedyś o własnej firmie. Dlaczego zatem jej nie prowadzą?

Jedną z najsilniejszych obaw przed podjęciem odważnej decyzji, jaką jest rzucenie „bezpiecznego” etatu i rozpoczęcie budowania własnego biznesu, jest obawa związana z naszym otoczeniem. Czy nie zastanawiałeś się nigdy, co pomyślą koledzy z pracy lub  podwładni, jak się dowiedzą, że zaczynasz coś robić na boku? Co powiedzą, jak nie wyjdzie? Doskonale rozumiem twoje obawy, bo sam przez wiele lat się z nimi borykałem.

Tomasz Wiśniewski, przedsiębiorca, autor bloga Rzucamprace.pl Fot. Tomasz Wiśniewski

Tomasz Wiśniewski, przedsiębiorca, autor bloga Rzucamprace.pl

Jeśli obecnie pracujesz na etacie, to być może nie łączysz życia zawodowego z prywatnym. Biznes natomiast to łączenie relacji prywatnych i zawodowych, bo wtedy buduje się zaufanie i nawet relaksując się w słonecznym kurorcie czy jedząc razem lunch, możesz zarabiać pieniądze lub poznać osobę czy temat, dzięki którym zbudujesz nowy dochodowy biznes albo rozwiniesz obecny.

Może jednak masz jakieś grono kolegów z pracy, z sąsiedztwa czy inną paczkę znajomych, którzy tak jak ty zatrudnieni są gdzieś na umowę o pracę? Rozmawiacie ze sobą najczęściej o problemach w pracy, wakacjach. Jeśli nawet podejmujecie temat pieniędzy lub biznesu, to najczęściej kończy się on bardzo szybko, a następnego dnia wpadacie w wir codziennych zajęć i nic się nie wydarza. Niemniej jednak czujesz się dobrze w tym towarzystwie i nie wyobrażasz sobie, jak mogłoby się coś w tej kwestii zmienić. Zależy ci zatem na zdaniu i opinii tych osób i najczęściej nie zrobisz nic, co nie będzie przez nie dobrze postrzegane. I tutaj tkwi największy problem, który musisz wyeliminować, jeśli zamierzasz zostać biznesmenem. Odpowiedz sobie na pytanie, czy twoi koledzy bądź znajomi są odnoszącymi sukcesy przedsiębiorcami? Jeśli nie, to dlaczego pytasz ich o zdanie w kwestiach dotyczących biznesu?

Jeśli chcesz być przedsiębiorcą, otocz się przedsiębiorcami. Jest sporo organizacji skupiających przedsiębiorców, są organizowane spotkania biznesowe, specjalne konferencje oraz szkolenia, których głównym celem jest poznawanie nowych ludzi i wymiana kontaktów. Biznes to ciągłe poszukiwanie – klientów i wspólników. Trzeba zatem dobrze się do tego przygotować, zmienić sposób myślenia i postępowania i wreszcie zacząć to robić. Nie oglądaj się na innych, tylko działaj, szukaj osób, z którymi dobrze się rozumiesz, które są na podobnym lub wyższym poziomie biznesu i od których jesteś się w stanie czegoś nauczyć. Niech celem twoich poszukiwań będzie mentor, który pokaże ci, jak osiągnął sukces w warunkach zbliżonych do twoich. Wspieraj go, pomagaj mu, wywiązuj się ze swoich zobowiązań wobec niego i ucz się od niego jak najwięcej. W biznesie ważne jest, kogo znasz i kto zna ciebie.

Bez umiejętności poznawania ciągle nowych osób i budowania z nimi relacji w biznesie przepadniesz i nigdy nie zbudujesz swojego imperium. Odpowiadając na pytanie tytułowe – nie każę ci zrywać dotychczasowych znajomości, ale sugeruję, że musisz stale rozszerzać swoje grono znajomych. Pamiętaj też, że twoja zamożność jest średnią zamożności twoich pięciu najbliższych przyjaciół. Uważaj zatem, z kim spędzasz najwięcej czasu i czyje schematy postępowania w naturalny sposób kopiujesz.

Tomasz Wiśniewski, przedsiębiorca, autor bloga Rzucamprace.pl

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0