Błędy w social media

Nie ma chyba gorszej rzeczy, niż porzucenie profilu w mediach społecznościowych po kilku miesiącach aktywności. Zaglądający do niego potencjalny klient może pomyśleć, że twoja firma upadła.
Gosia Zimniak, autorka Bloga Freelancerki
Środa
08.06.2016
Korzystasz z mediów społecznościowych? Za ich pośrednictwem kreujesz wizerunek swojej firmy? Sprawdź, czy robisz to dobrze.
 

Social media to dobry sposób na budowanie społeczności wokół marki. Pod warunkiem że będziemy unikać błędów, które skutecznie mogą zniechęcić potencjalnych klientów. Przedstawiam listę siedmiu błędów popełnianych w social media.

1. Opuszczenie. Lepiej skupić się na 2-3 serwisach, niż stworzyć profile na 20 różnych portalach, a później do nich w ogóle nie zaglądać. Nie ma chyba gorszej rzeczy w kontekście wizerunkowym, niż porzucenie jakiegoś profilu po kilku miesiącach aktywności. Zaglądający tam potencjalny klient może się zastanawiać, czy twoja firma upadła?

2. Ignorowanie. Tak samo jak w realu nie ignorujesz, gdy ktoś mówi tobie: „Cześć” , tak samo nie możesz ignorować, gdy ktoś pisze do ciebie w mediach społecznościowych. Nieważne, czy ta osoba pyta o koszt usługi, czy wyrażająca tylko zachwyt nad twoją ofertą. A już na pewno nie możesz ignorować negatywnych komentarzy czy wiadomości z informacją o jakimś problemie lub reklamacji.

3. Lenistwo. Przed publikacją czegokolwiek w social media warto poświęcić trochę wysiłku na pomyślenie, czy to będzie wartościowe dla odbiorców? Gdy nie masz akurat weny na stworzenie postu – lepiej nic nie publikować, niż zaśmiecać tablice twoich obserwatorów i fanów.

4. Okazywanie negatywnych emocji. Impulsywne dzielenie się statusami czy artykułami nie zawsze może wyjść nam na dobre. Publikowanie wpisów pod wpływem negatywnych emocji, bo np. klient cię zdenerwował i chcesz mu teraz dopiec, może negatywnie odbić się na wizerunku firmy i przestraszyć potencjalnych klientów.

5. Niedopowiedzenie. Co robisz, gdy widzisz na Facebooku link, ale nie wiesz de facto do czego? Klikasz go? Czy twoja ciekawość zostaje opanowana przez obawę przed niezidentyfikowanymi stronami, na których grasują wirusy? Dlatego jeśli już skracasz link do jakiejś strony, napisz co to jest i dlaczego to wrzucasz. Poza tym dzielenie się linkiem bez jakiegoś dodatkowego słowa wyjaśnienia wygląda na zwykły spam.

6. Zbytnia skromność. Dobry profil w social media jest twoją reklamą, dlatego powinien zawierać opis tego, czym twoja firma się zajmuje i jaka jest idea danego profilu. Sekcja informacyjna to tak naprawdę jedyne miejsce, gdzie możesz pochwalić się tym, co robisz bez posądzania o bycie natrętnym. Dlatego uzupełnij profil o wszystkie informacje o swojej firmie, działalności, marce, zamieść zdjęcia i linki do twojej strony internetowej.

7. Za dużo autopromocji. Wiadomo, że obecność w social media ma cele marketingowe… Ale pamiętaj, że social media nie rządzą się prawem tradycyjnych reklam. W mediach społecznościowych chodzi o interakcję. Pomyśl o tym, jakie informacje i posty będą przydatne dla twoich odbiorców. Bądź źródłem, a nie sprzedawcą. Powstrzymaj się przed wrzucaniem co chwila informacji na temat swoich usług czy produktów. To szybki sposób na to, żeby stracić fanów. Dużym błędem jest opowiadanie tylko o swojej marce. Bo czy w realu lubisz, gdy ktoś podczas rozmowy mówi tylko o sobie?

I jak, które z wymienionych błędów popełniasz?


Gosia Zimniak
/4/
ZOBACZ WIĘCEJ

NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jaki biznes się opłaci w 2018? /01.12.2017

Sprawdziliśmy, w jaki biznes warto zainwestować w nadchodzącym roku. Tłumaczymy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić spaghetterię, sklep z bielizną, pączkarnię, agencję Mikołajów, park trampolin oraz firmę sprzedającą kosze prezentowe. Opisujemy też sprawdzone franczyzy z branży usługowej. Radzimy, jak przeprowadzić remanent w firmie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

POPULARNE NA FORUM

Damskie torebki

Ja torebki kupuję w sieciówkach. Nie widzę nic ciekawego w tym, żeby mieć bardzo drogie. Oczywiście jest to świetna sprawa, mam dwie droższe, ale raczej staram się, by...

19 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Skuteczna i tania reklama małej firmy

Można postawić na reklamę świetlną czy litery przestrzenne. Nam litery podświetlane wykonała firma https://reklama-bielsko.com/ Mamy też od nich reklamę na...

402 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Tani biznes dla początkującego

Jaki jest szacunkowy koszt otwarcia placówki partnerskiej w Nest Banku? Czy Bank narzuca wyposażenie lokalu i koszty z tym związane?

82 wypowiedzi
ostatnia 17.06.2018
Damskie torebki

Jeśli torebki to tylko Liu Jo! I oczywiście oryginalne :) Tak jak moja poprzedniczka :) https://ubierzsie.com/liu-jo Nie mogę złego słowa na nie powiedzieć. Biznes...

19 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Czy warto otworzyć sklep odzieżowy?

jesli tylko wiesz, że twój produkt jest unikalny lub w naprawdę dobrej cenie to oczywiście :) bez porządnej analizy swot nie ma się natomiast co pchać w ecommerce. Bo...

33 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Mam lokal / Szukam pomysłu na biznes

Może branża spożywcza? Przetwórstwo owoców i warzyw. Jakbyście szukali solidnych maszyn do pakowania soków to znajdziecie je w Bag In Box z Lublina...

427 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Jaką działalność otworzyć na wsi? Pomocy!!!

Zastanawiałam się jeszcze nad tym... Może warto zainwestować w ziemię pod uprawę? Wiem, że to ciężka praca, ale jeśli dobrze to zaplaujesz, to można na tym zarobić....

119 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Great assignment help team provide the java assignment help with the experiences writer in the possible minimal price. In the usa, uk. australia etc, our writer is well...

55 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018