01.02.2007

Jeremi Mordasewicz: Przedsiębiorca musi być liderem

Polacy są najbardziej nieufnym narodem spośród Europejczyków. Ta podejrzliwość ogranicza rozwój biznesu - mówi Jeremi Mordasewicz, ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”.

Jakie cechy osobowościowe trzeba mieć, aby zostać przedsiębiorcą?
Najważniejsza jest gotowość do podejmowania ryzyka. Około 10 proc. każdej społeczności stanowią osoby o typie przywódczym. Poziom przedsiębiorczości w Polsce jest dość wysoki, ale dominuje motywacja zwiększenia swoich dochodów, a nie prestiż wynikający z prowadzenia własnej firmy.

Jeremi Mordasewicz, ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Kiedy Pan założył własną firmę i co to był za biznes?
Pracowałem w biurze projektowym Centralnego Ośrodka Badawczo Projektowego Konstrukcji Metalowych Mostostal i w latach 80. byłem przewodniczącym zakładowej Solidarności. Po przemianach ustrojowych byłem naturalnym kandydatem na dyrektora. Moi koledzy ze związku postawili jednak dwa warunki: nikt nie może stracić pracy i rozpiętość w płacach nie może być za duża. Nie udało mi się ich przekonać, że z takimi ograniczeniami nie uda się stworzyć dobrze funkcjonującego przedsiębiorstwa. Dlatego założyłem własną firmę. Kupowałem ziemię pod Warszawą i budowałem domki jednorodzinne na sprzedaż.

Fragment wywiadu opublikowanego w miesięczniku Własny Biznes Franchising nr 2/2007

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0

PRENUMERATA miesięcznika Własny Biznes FRANCHISING

 
Prenumerata Własny Biznes

Zamawiając roczną prenumeratę otrzymujesz niższą cenę niż w kiosku. Prenumerata kosztuje tylko 39 zł i obejmuje 12 wydań miesięcznika Własny Biznes FRANCHISING. Magazyn jest wysyłany co miesiąc pierwszego dnia sprzedaży prosto do Twojego domu, a przesyłka nic Cię nie kosztuje.

Więcej informacji

Cena netto
36.11 zł
VAT
2.89 zł
Cena brutto
39.00 zł