Marcin Hakiel: roztańczony biznesmen

Prowadzenie szkoły tańca to nie jest łatwy biznes. Nie handlujemy ani produktem, ani usługą pierwszej potrzeby. W budżecie domowym zajęcia z tańca zajmują jedną z ostatnich pozycji. W przypadku gorszej koniunktury, są jednymi z pierwszych, które z niego wykreślamy.
Marcin Hakiel, tancerz, właściciel szkół tańca Hakiel Akademia Tańca
Sobota
03.01.2015
Mamy z żoną w planach otwarcie nowego biznesu. Na razie testujemy, czy uda nam się znaleźć wystarczającą liczbę klientów – mówi Marcin Hakiel, tancerz, właściciel szkół tańca Hakiel Akademia Tańca.
 

Gdy ostatnio się widzieliśmy, przygotowywał się pan do otwarcia swojej pierwszej szkoły tańca w Warszawie przy alei Niepodległości. Był 2006 rok. Od tamtej pory sporo się zmieniło. Moda na naukę tańca osłabła, a „Taniec z gwiazdami” jest teraz emitowany pod oryginalnym tytułem w konkurencyjnej stacji.
Wielkie boom na naukę tańca, które trwało przez pierwsze 2-3 lata po wyemitowaniu pierwszej edycji „Tańca z gwiazdami”, mamy już chyba bezpowrotnie za sobą. To był niezwykły czas, szkoły tańca wyrastały jak grzyby po deszczu, a i tak praktycznie każda miała pełno klientów. A później nastał kryzys, na rynku zostali najwytrwalsi, a popyt na naukę tańca ustabilizował się na niewysokim, ale stabilnym poziomie. Mnie się udało, przetrwałem i zbudowałem warszawską minisieć składającą się z trzech szkół Hakiel Akademia Tańca.

Kiedyś do szkoły tańca szło się, aby nauczyć się tańca towarzyskiego. Dziś w ofercie przodują kursy nauki tańca o nazwach nic niemówiących laikowi, chociażby pole dance, reggeateton, zumba.
My nadal stawiamy na taniec towarzyski i staramy się przesadnie nie ulegać modzie na tworzenie kursów z hybryd tanecznych. Pole dance to tzw. taniec na rurze, ale niemający wiele wspólnego z tańcem erotycznym. Choć to akurat nic złego, bo my z kolei prowadzimy zajęcia, na których uczymy panie, jak mają uwolnić swój seksapil. Reggeateton, o którym pani wspomniała, to obecnie jeden z najpopularniejszych tańców na Kubie, taki miks reggae, salsy i hip-hopu. Staje się coraz modniejszy w Ameryce Łacińskiej i Europie. Co do zumby, to są de facto zajęcia fitness połączone z tańcem. Bardzo modne, przyciągają tłum kursantów. Z biznesowego punktu widzenia każda szkoła tańca powinna je mieć w ofercie. My mamy.

Z biznesowych kalkulacji wyszło, że opłaca się też prowadzić zajęcia dla dzieci? Bo w ofercie macie ich multum. Jedne z nich trwają aż 150 minut, a jak czytam ich opis na waszej stronie internetowej, to przez moment odnoszę wrażenie, że należy ona do przedszkola a nie szkoły tańca…
Prowadzenie szkoły tańca to nie jest łatwy biznes. Nie handlujemy ani produktem, ani usługą pierwszej potrzeby. W budżecie domowym zajęcia z tańca zajmują jedną z ostatnich pozycji. W przypadku gorszej koniunktury, są jednymi z pierwszych, które z niego wykreślamy. Ale tylko wtedy, gdy dotyczy to zajęć dla osoby dorosłej. Gdy chodzi np. o balet ukochanej córki, to ojciec stanie na głowie, a pieniądze, żeby je opłacić, znajdzie. Na dzieciach nie oszczędzamy albo robimy to bardzo, bardzo niechętnie. Dlatego w naszej ofercie mamy dużo kursów dla najmłodszych. Od tego roku prowadzimy również cykl zajęć pod nazwą Tupot Małych Stóp Klub Malucha dla maluchów w wieku 3-5 lat. Jest nimi duże zainteresowanie, mamy rozmawiają o naszych zajęciach na placu zabaw, polecają je sobie nawzajem. Klientów przybywa.

Rozmawiała Anna Smolińska

Fragment wywiadu opublikowanego w miesięczniku "Własny Biznes FRANCHISING" nr 12/2014


PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

Kanapki od Jakubiaka /08.05.2018

– Porażki nauczyły mnie nie poddawać się. I nie słuchać tzw. dobrych rad – bo te ma dla nas oczywiście każdy – mówi Tomasz Jakubiak, kucharz, restaurator, dziennikarz kulinarny, który właśnie startuje z nowym konceptem franczyzowym.

Nie od razu firmę zbudowano /13.04.2018

– Budować umie wielu, ale dobrze zarządzać firmą deweloperską już nie. By być deweloperem, trzeba umieć pozyskiwać i uzdatniać ziemię. A to jest proces trwający wiele lat – mówi Jarosław Szanajca, założyciel i prezes Dom Development.

Najpierw satysfakcja, później kasa /06.03.2018

– Nigdy nie myślę najpierw o pieniądzach. Mogę robić tylko to, co sprawia mi przyjemność i czego nie musiałbym się później wstydzić. A zyski dopiero mogą z tego wynikać – mówi Radosław Majdan, były reprezentant Polski w piłce nożnej, twórca marki perfum Vabun.

Hardkorowy Koksu wyciska zyski z siłowni /01.02.2018

– Polacy chcieliby wyłożyć jak najmniej pieniędzy, ale zarobić dużo i szybko. A biznes trzeba planować na długo, żeby mieć z niego zyski i za 10, i za 20 lat – mówi HardKorowy Koksu, czyli Robert Burneika, kulturysta i właściciel siłowni Burneika Sports Gym.

Aktorka zarabia na czesaniu /02.01.2018

Czy kobieta, która skorzysta z usług salonu fryzjersko-kosmetycznego Bonjour Madame przemieni się z brzyduli w piękność? Tego przynajmniej chciałyby jego właścicielki, aktorka Julia Kamińska oraz jej wspólniczka Paulina Kałużyńska.

POPULARNE NA FORUM

Firma zajmująca się odszkodowaniami - warto?

Warto podjąć współpracę z EuCO. Mają naprawdę dobre warunki. Moje zdanie jest takie, że najlepiej współpracować z dobrymi, znanymi na rynku firmami.

7 wypowiedzi
ostatnia 27.05.2018
Pomysł na biznes - restauracja regionalna

Lady i regały, w tym lady i szafy mroźnicze czy witryny grzewcze dostaniecie w http://frigosystem.com.pl/ ze Szczecina. Firma jest mega solidna, sprzety działają...

52 wypowiedzi
ostatnia 27.05.2018
Ruszają regionalne targi franczyzy

Assignment Writing Service the writer affiliated with the writing companies are highly qualified as the criteria of being a professional writer is Master’s degree at least...

8 wypowiedzi
ostatnia 26.05.2018
Promocja firmy w katalogach internetowych

Jak maiłabym wybrać firmę, która ma moją firmę rozreklamować w katalogach, czy poprowadzić kampanię AdWords to zdecydowałabym się na popularnego i skutecznego...

3 wypowiedzi
ostatnia 25.05.2018
Jaka reklama się opłaca?

Może warto pomyśleć o filmie promocyjnym czy produktowym? Produkcja tego rodzaju filmów może się zająć http://www.imperiafilm.com/ z Krakowa. Dla nas zrobili...

202 wypowiedzi
ostatnia 24.05.2018
Jak zareklamować mały sklep przez Internet?

Ja wynajęłam firmę https://www.grupafaro.pl/ do prowadzenia dla mnie reklam adwords w google i są skuteczni, przybywa mi wejść i klientów. Także mogę polecić, widać...

64 wypowiedzi
ostatnia 24.05.2018
Majątek pod ochroną

Apk ideas makes no representations, warranties, or assurances as to the accuracy Read More

1 wypowiedzi
ostatnia 24.05.2018
Jaka reklama się opłaca?

A może tak reklama tv?

202 wypowiedzi
ostatnia 23.05.2018