Roma Gąsiorowska: Zarabiam poza show-biznesem

Aktorstwo to nie jest pewny zawód – dziś masz pracę, jutro nie. Zdarza się, że zarobimy dużo – zwykle jednorazowo, ale bywają takie miesiące, że musimy pożyczać pieniądze, żeby zapłacić rachunki.
Roma Gąsiorowska
Niedziela
13.12.2015
– Gażę za udział w filmie traktuję jako dodatek do swoich dochodów. Utrzymuję się m.in. z prowadzenia szkoły aktorskiej i z projektowania ubrań. W planach mam kolejne biznesy – mówi Roma Gąsiorowska, aktorka, właścicielka szkoły aktorskiej „aktoRstudio”.
 

Aktorzy to mają klawe życie. Grają sobie w filmach lub serialach i zarabiają duże pieniądze za uśmiechanie się przed kamerą.
Rzeczywistość wygląda inaczej. Przede wszystkim aktorstwo to nie jest pewny zawód – dziś masz pracę, jutro nie. A jeśli chodzi o pieniądze… Proszę mi uwierzyć, to w dużej mierze mocno przesadzone opinie. Zdarza się, że zarobimy dużo – zwykle jednorazowo, ale bywają takie miesiące, że musimy pożyczać pieniądze, żeby zapłacić rachunki. Dlatego każdy rozsądny aktor szuka innego zajęcia. Ten zawód jest bardzo przyjemny, ale też frustrujący.

Dlatego trzy lata temu otworzyła pani studium aktorskie „aktoRstudio”?
Nie do końca tak było. Nie robię tego tylko dla pieniędzy. Póki co do interesu cały czas dokładam. W moim przypadku aktorstwo zawsze było jednym z wielu innych zajęć twórczych. Wcześniej, jakieś 8 lat temu, założyłam ze znajomymi Stowarzyszenie Twórców Sztuk Wszelkich. Wtedy to powstała idea interdyscyplinarnej pracowni twórczej, gdzie artyści z różnych dziedzin sztuki mogą wymieniać się doświadczeniami i wspólnie tworzyć dzieła. Stylizowałam sesje foto, robiłam kostiumy do offowych przedstawień, postanowiłam, że będę projektować. Powstała moja odzieżowa marka Stara Bardzo, krok po kroku realizowałam swój plan. Kolejnym krokiem była szkoła aktorska. Uznałam, że moje doświadczenie i warsztat, który wypracowałam jest na tyle interesujący, że warto się nimi podzielić. Oczywiście nie uczę sama. Zebrałam ludzi, których szanuję i uważam za świetnych aktorów i zrobiłam z nich… pedagogów (śmiech). Wśród mojej kadry są m.in.: Małgosia Buczkowska, Przemysław Bluszcz, Piotr Głowacki, Iza Kuna, Marieta Żukowska, Joanna Niemirska, Lech Lichota, Rafał Mohr, Krzysztof Ogłoza. Pracując w zawodzie widzę, jak bardzo potrzeba edukacji w naszym fachu.

Studium aktorskie to niejedyny pani biznes.
Poszerzyłam działalność biznesową o projekt „Art-house”, który ruszył w marcu i po przerwie wakacyjnej, już na jesieni, będzie miał bardzo konkretny program. Art-house to miejsce dla ludzi kreatywnych, które poszerza horyzonty. To jednocześnie szereg warsztatów, tzw. teatr fizyczny, dance hall, musical vocal itd. Pracuję też nad otwarciem klubokawiarni ze sceną (pewnie na wiosnę przyszłego roku) i modowym concept storem, czyli miejscem unikatowym, w którym będą propozycje nieosiągalne w żadnym innym miejscu. Oczywiście, nie robię tego wszystkiego sama – mam ekipę odpowiednio dobranych ludzi.

Z projektowania ubrań całkowicie pani zrezygnowała?
Wręcz przeciwnie. Wprawdzie w tym momencie, z racji wzmożonych obowiązków domowych i zawodowych modowo trochę przystopowałam. Zabieram się za to na świeżo, po ogarnięciu innych tematów. Na wiosnę, na otwarcie concept store planuję nową kolekcję. Zamierzam otworzyć butik, w którym będą sprzedawane ubrania moich projektów oraz innych marek wybranych przeze mnie. Patrzę na moje pomysły w szerszym kontekście – zależy mi na połączeniu ich wszystkich w domu artystycznym art house. Dzięki art-house rodzice będą mogli spędzić czas kreatywnie z dziećmi, znajdując zajęcia zarówno dla nich, dla młodzieży, jak i dla siebie. Na scenie będziemy realizować małe formy z pogranicza dziedzin sztuki, to będzie wyjątkowe miejsce. Chcę propagować dobrą kulturę dla tych, którzy mają otwarte serca i głowy na sztukę oraz rozwój osobisty.

Rozmawiała Beata Rayzacher

Fragment wywiadu opublikowanego w numerze 7/2015 miesięcznika "Własny Biznes FRANCHISING".


PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

Nie od razu firmę zbudowano /13.04.2018

– Budować umie wielu, ale dobrze zarządzać firmą deweloperską już nie. By być deweloperem, trzeba umieć pozyskiwać i uzdatniać ziemię. A to jest proces trwający wiele lat – mówi Jarosław Szanajca, założyciel i prezes Dom Development.

Najpierw satysfakcja, później kasa /06.03.2018

– Nigdy nie myślę najpierw o pieniądzach. Mogę robić tylko to, co sprawia mi przyjemność i czego nie musiałbym się później wstydzić. A zyski dopiero mogą z tego wynikać – mówi Radosław Majdan, były reprezentant Polski w piłce nożnej, twórca marki perfum Vabun.

Hardkorowy Koksu wyciska zyski z siłowni /01.02.2018

– Polacy chcieliby wyłożyć jak najmniej pieniędzy, ale zarobić dużo i szybko. A biznes trzeba planować na długo, żeby mieć z niego zyski i za 10, i za 20 lat – mówi HardKorowy Koksu, czyli Robert Burneika, kulturysta i właściciel siłowni Burneika Sports Gym.

Aktorka zarabia na czesaniu /02.01.2018

Czy kobieta, która skorzysta z usług salonu fryzjersko-kosmetycznego Bonjour Madame przemieni się z brzyduli w piękność? Tego przynajmniej chciałyby jego właścicielki, aktorka Julia Kamińska oraz jej wspólniczka Paulina Kałużyńska.

Michał Łotoszyński: Biznes wymaga działań /01.12.2017

Chyba nie ma branż, w których nie ma dziś okazji inwestycyjnych. Są trudniejsze i takie o większych barierach wejścia. Ale we wszystkich można odnieść sukces – przekonuje Michał Łotoszyński, prezes wypożyczalni samochodów 99rent.

ZOBACZ WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

POPULARNE NA FORUM

Franchising - jak to jest po polsku?

Thanks for your post. There is a lot of information needed for me Happy Room

10 wypowiedzi
ostatnia 26.04.2018
Siłownia

ciekawe wiadomości i strona 192.168 ll

11 wypowiedzi
ostatnia 25.04.2018
Faktoring a franczyza

Faktoring jest sposobem na uzyskanie dodatkowej gotówki-moim zdaniem lepsze to niz pakowanie się w kredyt. Niestety nie wiem czy mając juz franczyzę mozesz starać się o...

26 wypowiedzi
ostatnia 24.04.2018
Jaka reklama się opłaca?

Tradycyjna reklama jak baner czy plandeka zawsze się sprawdzi. My zamawialiśmy jedno i drugie od http://erka.gdansk.pl/plandeki/ i z obu rzeczy jesteśmy zadowoleni,...

200 wypowiedzi
ostatnia 23.04.2018
Tani biznes dla początkującego

Przy rozwijaniu swojego biznesu zdecydowanie dobrze jest wziąć pod uwagę fachową pomoc czyli firmę consultingową. My korzystaliśmy z usług...

80 wypowiedzi
ostatnia 23.04.2018
Własny biznes z małym kapitałem

Mały kapitał to nie problem. Problemy zaczynają się wtedy,gdy nie radzimy sobie w zarządzaniu. W takim przypadku należy zainteresować się...

227 wypowiedzi
ostatnia 23.04.2018
Oczaruj klienta

Świetny tekst! Bez tych wskazówek żaden sklep nie ma prawa bytu. Długo nikt nie wytrzyma. Dzisiejszym rynkiem rządzą klienci, więc trzeba przewidywać ich potrzeby....

1 wypowiedzi
ostatnia 23.04.2018
Żony milionerów też zarabiają

Today the weather is quite beautiful. I like this. It makes me comfortable and works better. But I tried my best and try to finish the contest with a fierce determination to...

4 wypowiedzi
ostatnia 23.04.2018
zobacz więcej na forum