19.02.2003

Rozwój Sieci 34

Rabat Pomorze, operator sieci sklepów Sieć 34 może się pochwalić wzrostem liczby swoich placówek o ponad 90 proc. Na koniec 2001 roku sieć liczyła 347 placówek, rok później miała już 663 sklepy.

W lutowym numerze Supermarket Polska opublikowano artykuł, opisujący rozwój Sieci 34. Pismo uważa ją za najszybciej rozwijającą się sieć franczyzową w Polsce, obok dyskontu odzieżowego SNC i sieci sklepów spożywczych Groszek.

Pod koniec 1997 roku została powołana spółka Rabat Pomorze S.A., która pełni funkcję spółki operatorskiej dla stowarzyszenia, przy budowie jednolitej sieci sklepów z logo Sieci 34. Akcjonariuszami spółki są właściciele sklepów wchodzących w skład sieci. W 2002 roku firma mogła się pochwalić przyłączeniem do sieci 316 nowych sklepów, co oznacza wzrost ich łącznej liczby o ponad 90 proc. Na koniec 2001 roku sieć liczyła 347 placówek, rok później miała już 663 sklepy.

Na razie nie jest to jednak klasyczna sieć franczyzowa, m.in. spółka nie pobiera żadnych opłat licencyjnych. Firma dopiero zamierza rozwijać się na zasadzie franchisingu. Jeśli chodzi natomiast o sklepy dotychczas uczestniczące w sieci firma skupia się raczej na własnej dystrybucji towarów.

Podstawowe warunki przyjęcia do sieci to: wielkość sklepu (obecnie nie mniej niż 100 mkw. powierzchni handlowej), atrakcyjny wygląd i lokalizacja, dobra kondycja finansowa, a także konieczność ujednolicenia na własny koszt wyglądu sklepu według wzorów i standardów obowiązujących w Sieci 34.

Wspólna promocja

- Ważne jest również, aby współpracujący z nami sklep można było określić jako dobrego płatnika, bo przecież firma występuje w jego imieniu w trakcie negocjacji z dostawcami - mówi dla Supermarket Polska Ewa Mikołajczak, asystentka prezesa zarządu Marka Theus ze spółki Rabat Pomorze. Przed przyjęciem do sieci zbierane są wszelkie informacje na temat funkcjonowania danego sklepu i jego wiarygodności, a jeżeli ma to być nowy obiekt, to musi on najpierw przez co najmniej dwa - trzy miesiące działać samodzielnie, zanim zostanie przyjęty

Sklepy należące do sieci muszą się stosować do wspólnych zasad promocyjnych, które polegają na cotygodniowym wyborze przez spółkę dziesięciu produktów, sprzedawanych następnie po promocyjnych cenach przez całą sieć. Wszystkie sklepy otrzymują plakaty prezentujące te towary wraz z ceną, które mają obowiązek umieścić w widocznym miejscu. Właściciele placówek sami zaopatrują się w te towary, ale informację na ten temat, wraz z kontaktem do dostawcy otrzymują z dwutygodniowym wyprzedzeniem.

Więcej: Supermarket Polska, luty 2003

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0