Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego

Piątek
22.08.2003
W Home&Market ukazał się wywiad ze Zbigniewem Kusiem, członkiem zarządu ITM Polska Sp. z o.o. (Grupa Muszkieterów) i właścicielem sklepu Intermarche.
 

- Marche to po francusku rynek, bazar. Skąd w takim razie Muszkieterowie?
- Od samego początku miało to być stowarzyszenie równych sobie, niezależnych przedsiębiorców. A ponieważ idea wywodzi się z Francji, pomysłodawcy szukali w historii takiego odnośnika, który dobrze oddawałby ducha tego, co tych ludzi by połączyło. Wybór padł na muszkieterów z przewodnim hasłem "jeden za wszystkich, wszyscy za jednego". Wokół tej dewizy zaczęto budować filozofię działania firmy.

- Ideologia działania różni się więc od innych, zwykłych sieci handlowych...
- Tak, ponieważ jest to przede wszystkim grupa ludzi. Nie grupa kapitału czy sklepów, ale właśnie ludzi, a dokładnie niezależnych kupców. (...) Tworzymy rodzinne przedsiębiorstwa w kategorii małe i średnie. Mamy przy tym określoną wiedzę i umiejętności. I jeśli ktoś ma trochę kapitału i przede wszystkim chce nadal być niezależnym przedsiębiorcą, to może do nas przystąpić. Jesteśmy kupcami, sklepikarzami. Operujemy na rynku supermarketów i osiedlowych małych marketów. (...)

- Czym ta formuła handlu różni się od franchisingu?
- To pytanie na pracę doktorską (śmiech). Nasza forma jest szersza niż franchising. Franchisobiorca nie ma bowiem wpływu na licencję, którą kupuje, jego zadaniem jest tylko aplikowanie formuły, która została wymyślona i prawdopodobnie bardzo dobrze się sprawdza. W naszej formule dochodzi coś, co my nazywamy "regułą jednej trzeciej czasu pracy". Zakłada ona, że dwa dni w tygodniu jesteśmy zobowiązani do aktywnego uczestniczenia we współzarządzaniu grupą.

- Na czym to polega?
- Przedstawię to na konkretnym przykładzie: proszę sobie wyobrazić właściciela sklepu Intermarche, który jest jednocześnie dyrektorem ds. zakupu napojów na potrzeby całej sieci. Sam jestem właścicielem sklepu w Swarzędzu i jednocześnie odpowiadam za dział informacji i komunikacji Muszkieterów w całej Polsce.
Tym samym czas pracy dzielimy na dwie trzecie dla siebie i jedną trzecią dla nas wszystkich. Dzięki temu mamy bezpośredni wpływ na to, co dzieje się w Grupie, wg zasady „nic o nas bez nas”. (...)

- Na jakim etapie Pana zdaniem znajduje się obecnie polski handel?
- Polski handel zmienia się bardzo gwałtownie. Rozwój oznacza nie tylko narastanie problemu ilościowego, ale również postępowanie zmian jakościowych. Rośnie liczba hipermarketów i supermarketów i – co ciekawe – nie zmienia się liczba małych sklepów. Można zatem wysnuć wniosek, że mały handel znajduje swoje nisze i potrafi funkcjonować obok tego dużego. W wielu krajach europejskich wielkie sieci handlowe wypchnęły z rynku drobny handel, być może w Polsce będziemy potrafili znaleźć swoją własną drogę "współistnienia".

Zbigniew Kuś, 42 lata, jest absolwentem Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Karierę zawodową rozpoczął w banku Pekao SA. Później pracował m.in. w firmnie polonijnej Introl i różnych firmach związanych z grupą Banku Staropolskiego. Od 1992 r. związany z ITM Polska Sp. z o.o. (Grupa Muszkieterów). Od 1999 r. jest członkiem Grupy Muszkieterów i właścicielem supermarketu Intermarche w Swarzędzu. W ITM Polska koordynuje Dyrekcję Informacji i Komunikacji oraz Promex (finansowanie projektów Muszkieterów). Jest również członkiem Rady Koordynacyjnej ds. Informacji i Komunikacji Muszkieterów, działającej w Paryżu.

Więcej: Mariusz Żakowski, Home&Market, nr 7-8, lipiec-sierpień 2003
Home&Market

POPULARNE NA FORUM

Rodzinny biznes: kłopoty na bank?

You have done such a great work with complete dedication in this site steamwalletgenerator

11 wypowiedzi
ostatnia 18.07.2018
Biznes po stronie dobra

Free NCERT Solutions for the class 6, 7, 8, 9, 10, 11 and 12 for the subjects Maths, Science, Hindi, Physics, Chemistry, Biology, English, Social Science (History, Geography,...

20 wypowiedzi
ostatnia 18.07.2018
Biznes po stronie dobra

forum is very good.

20 wypowiedzi
ostatnia 18.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Within the same manner that inbreeding among human populations can boom the frequency of commonly rare genes that cause sicknesses, the selective breeding that created the...

86 wypowiedzi
ostatnia 18.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

A Best Essay Services study which dog breeders to avoid. ... The term "Outdoor breeder" is every now and then used to explain dog breeders with little experience or...

86 wypowiedzi
ostatnia 18.07.2018
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Hej, od czego zacząć? Zakładając, że przoedmiot działalności masz ustalony, ja skupiłabym się na formie platności. W dzisiejszych czasach, ludzie chcą płacić...

102 wypowiedzi
ostatnia 17.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Assignment help service in usa for the student seeking help. We are provide the assignment help, writing service with the professional academic writer in minimal price.

86 wypowiedzi
ostatnia 17.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

assignment help

86 wypowiedzi
ostatnia 17.07.2018