Czat z Mail Boxes Etc.

Wtorek
01.02.2005
1 lutego z Czytelnikami portalu rozmawiał Dariusz Babiarczyk.
 

Zbyś: Jak jest z zaopatrzeniem w produkty papiernicze, piśmiennicze, itp? Czy biorca sam ma zdobyć dostawców, czy wszystko kupuje od franczyzodawcy?
Dariusz Babiarczyk: Franczyzodawca wskazuje biorcy listę głównych dostawców, którzy dostarczają materiały niezbędne do świadczenia usług mających największy udział w obrotach punktu. Dla niektórych usług (np. sprzedaż artykułów biurowych), mających mniejszy udział w sprzedaży punktu, biorca może korzystać z dostawców lokalnych, zaakceptowanych przez franczyzodawcę.

Anna: Ile potrzeba pieniędzy, aby otworzyć punkt MBE?
Dariusz Babiarczyk: Kwota niezbędna do uruchomienia punktu MBE może być różna w zależności od sytuacji prawnej biorcy (czy licencję kupuje osoboa fizyczna, czy też firma). Wynika to z faktu, że istotną częścią inwestycji jest konieczność sfinansowania zakupu urządzeń poligraficznych w kwocie ok. 90 tys. zł netto. Osoby fizyczne, dla których punkt MBE byłby pierwszą prowadzoną działalnością gospodarczą mogą mieć trudności z uzyskaniem korzystnych warunków leasingu ww. sprzętu, a ewentualny zakup gotówkowy lub kredyt podnisą oczywiście wartość początkowej inwestycji. W tym przypadku nakłady inwestycyjne mogą sięgnąć ok. 250 tys. zł., podczas gdy korzystając np. z leasingu można uruchomić punkt dysponując już kwotą ok. 150 tys. zł.

Sławo: Czy wykonujecie Państwo swoje usługi tylko na terenie Polski, czy również poza jej granicami?
Dariusz Babiarczyk: Nie wiem czy dobrze rozumiem pytanie, więc odpowiem tak: każdy punkt MBE realizuje przesyłki kurierskie zarówno krajowe jak i międzynarodowe. Teoretycznie również dla innych usług istnieje możliwość obsługi klientów zagranicznych wtedy jednak należy odpowiednio zabezpieczyć kwestję płatności za wykonaną usługę. Licenja master MBE zakupiona przez firmę Parta dotyczy jedynie terytorium Polski, więc na jej podstawie nie możemy uruchamiać punktów poza granicami naszego kraju. W chwili obecnej w Europie funkcjonuje ponad 700 punktów MBE, zatem nie powinno być problemu z dostępem do usług sieci.

Zbyś: Czy trzeba mieć już lokal, czy może pomagacie w negocjach najmu?
Dariusz Babiarczyk: Tak, doradzamy naszym franczyzobiorcom w doborze lokalizacji pod kątem przydatności lokalu na punkt MBE. Należy pamiętać, że z założenia franczyzobiorca jest niezależnym przedsiębiorcą, do którego należy głos decydujacy w negocjacjach warunków najmu.

marcin: Mail Box to usługi tylko dla firm, których najwięcej jest w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu i może jeszcze kilku mniejszych miejscowościach. Jak wobec tego widzicie rozwój firmy w Polsce?
Dariusz Babiarczyk: MBE to nie tylko usługi dla firm. Punkty sieci realizują także usługi dla klientów indywidualnych stąd też nie koncentrujemy się w poszukiwaniu licencjobiorców wyłącznie w największych miastach. W każdym przypadku analizujemy indywidualną sytuację potencjalnego biorcy, wspólnie oceniamy możliwość rozwoju działalności MBE w wybranej przez biorcę lokalizacji i na tej podstawie podejmujemy wspólną decyzję o uruchomieniu punktu.

Marek D: Do tej pory nie słyszałem o Państwa firmie. Jak zamierzacie konkurować z Pocztą Polską i już istniejącymi firmami kurierskimi?
Dariusz Babiarczyk: Poczta polska jest w Polsce częściowym monopolistą - głównie jeśli chodzi o przekazywanie korespondencji. Monopol ten po wejściu Polski do UE będzie stopniowo ograniczany, jeśli chodzi o max. wagę przesyłek dostarczanych wyłącznie przez pocztę. W związku z tym w działalności MBE nastawieni jesteśmy na współpracę, a nie konkurowanie z pocztą. Przykładem są skrytki adresowe MBE lub oferowane przez punkty MBE mailingi - bez współpracy z pocztą oferowanie tych usług byłoby niemożliwe. Jeśli chodzi o współdziałanie z firmami kurierskimi, MBE można najlepiej określić mianem brokera. Współpracujemy aktualnie z UPS, DHL, FedEx i EMS Pocztex - to pozwala nam zaoferować klientowi przesłanie dowolnej przesyłki w dowolne miejsce na świecie, i jednocześnie pozwala klientowi na wybór najdogodniejszej dla niego opcji przewozowej spośród oferty naszych partnerów.

<-- WSTECZ | WIĘCEJ -->

Targi On-line

POPULARNE NA FORUM

Ruszają regionalne targi franczyzy

Assignment Writing Service the writer affiliated with the writing companies are highly qualified as the criteria of being a professional writer is Master’s degree at least...

8 wypowiedzi
ostatnia 26.05.2018
Promocja firmy w katalogach internetowych

Jak maiłabym wybrać firmę, która ma moją firmę rozreklamować w katalogach, czy poprowadzić kampanię AdWords to zdecydowałabym się na popularnego i skutecznego...

3 wypowiedzi
ostatnia 25.05.2018
Jaka reklama się opłaca?

Może warto pomyśleć o filmie promocyjnym czy produktowym? Produkcja tego rodzaju filmów może się zająć http://www.imperiafilm.com/ z Krakowa. Dla nas zrobili...

202 wypowiedzi
ostatnia 24.05.2018
Jak zareklamować mały sklep przez Internet?

Ja wynajęłam firmę https://www.grupafaro.pl/ do prowadzenia dla mnie reklam adwords w google i są skuteczni, przybywa mi wejść i klientów. Także mogę polecić, widać...

64 wypowiedzi
ostatnia 24.05.2018
Majątek pod ochroną

Apk ideas makes no representations, warranties, or assurances as to the accuracy Read More

1 wypowiedzi
ostatnia 24.05.2018
Jaka reklama się opłaca?

A może tak reklama tv?

202 wypowiedzi
ostatnia 23.05.2018
Szukam szkoleń dla bezrobotnego

Szkolenia zawodowe z zakresu spawania stali czy zgrzewania termoplastycznych tworzyw sztucznych możecie zrobić w ośrodku szkolenia zawodowego MAR-PLAST ...

30 wypowiedzi
ostatnia 23.05.2018
Skuteczna i tania reklama małej firmy

Reklama na samochodzie czyli oklejanie folią to tez dobra opcja. W Łodzi okleicie m.in. w http://verde-druk.pl/ Nam oni oklejali, u nich tez zamawialiśmy ulotki i...

400 wypowiedzi
ostatnia 23.05.2018