Decathlon chce mieć 44 sklepy

Poniedziałek
17.10.2005
Francuska sieć sklepów sportowych rozwijała się dotąd w żółwim tempie. Ale to się zmieni, i to już niedługo.
 

Decathlon, francuski dystrybutor odzieży i sprzętu sportowego, który rozwija sieć własnych sklepów, obiecuje, że narzuci ostre tempo. Od pojawienia się sieci w Polsce firma otwierała na naszym rynku jeden sklep rocznie. Obecnie ma cztery placówki, ale już w 2010 r. ma być 44.
W 2006 r. pojawią się kolejne cztery placówki, rok później podwoimy liczbę istniejących sklepów, a począwszy od 2008 r. zamierzamy otwierać w Polsce po 10 sklepów rocznie, by dojść do 44 punktów — oblicza Beata Madejczyk z Decathlon Polska.

Ważny jest rozmiar

Czy ten plan ma szansę się powieść?
Jeśli firma zróżnicuje format sklepów i w większych miastach postawi na hipermarkety o powierzchni 5 tys. mkw., a tam, gdzie nie ma na to miejsca, skłoni się ku supermarketom lub sklepom w galeriach handlowych o mniejszej powierzchni (około 3 tys. mkw.), to marzenia o 44 sklepach mogą zostać zrealizowane — powiedział gazecie "Puls Biznesu" Andrzej Faliński, sekretarz generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Decathlon jednak z założenia nie lokuje swoich sklepów w galeriach handlowych, a stawia odrębne budynki przy dużych centrach.
My z kolei lokujemy się wyłącznie w centrach handlowych, gdyż zapewnia to odpowiedni przepływ klientów — mówi Agnieszka Wąsik, dyrektor ds. marketingu Maks Sport, konkurencyjnej spółki, która wybiera się na warszawską giełdę.

Ostrożnie z franczyzą

Od początku istnienia Decathlon wydał na działalność w Polsce 10 mln EUR.
Sieć Decathlonu w 99 proc. składa się ze sklepów własnych i w zasadzie nie praktykuje franczyzy.
Nasi akcjonariusze chcą mieć pewność, że punkty sprzedaży będą w 100 proc. odpowiadać koncepcji firmy. Franczyzę będziemy praktykować w przyszłości w małych, krajach, w których ciężko byłoby nam zagwarantować rentowność przy strukturze naszych ekip. Nasze placówki najczęściej finansujemy ze środków własnych, czasami posiłkujemy się pożyczkami bankowymi — powiedziała gazecie "Puls Biznesu" Beata Madejczyk.

Więcej: Magdalena Laskowska, "Puls Biznesu", 17 października 2005r.
Puls Biznesu

NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jaki biznes się opłaci w 2018? /01.12.2017

Sprawdziliśmy, w jaki biznes warto zainwestować w nadchodzącym roku. Tłumaczymy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić spaghetterię, sklep z bielizną, pączkarnię, agencję Mikołajów, park trampolin oraz firmę sprzedającą kosze prezentowe. Opisujemy też sprawdzone franczyzy z branży usługowej. Radzimy, jak przeprowadzić remanent w firmie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.