Mówi się, że dobrze wybrany kierunek studiów to nie ten, który się lubi, tylko taki, po którym znajdziemy dobrze płatną pracę. Dlatego od kilku lat obserwujemy zwrot w stronę nauk ścisłych – zarówno wśród uczniów, jak i franczyzodawców.
Piątek
03.10.2014
Do tej pory na rynku prywatnej edukacji rządziły szkoły językowe. Jednak zmiany w publicznym systemie nauczania sprawiły, że do głosu dochodzą franczyzodawcy oferujący zajęcia z przedmiotów ścisłych.
 

Przyszłość branży edukacyjnej jest czasami mniej przewidywalna od trendów w modzie. Te ostatnie kształtują projektanci mody, zaś w przypadku edukacji praktycznie wszystko zależy od ustawodawcy. Wystarczy wspomnieć o wprowadzeniu na maturze obowiązkowego egzaminu z matematyki. Zszokowani humaniści masowo zaczęli zapisywać się na uzupełniające kursy z tego przedmiotu. Zwrot w stronę nauk ścisłych potwierdzają ostatnie wydarzenia – władze uniwersytetu w Białymstoku chcą zlikwidować kierunek filozofia, ponieważ ich zdaniem jest nierentowny. Od dawna mówi się, że dobrze wybrany kierunek studiów to nie ten, który się lubi, tylko taki, po którym znajdziemy dobrze płatną pracę. Problem z tym ostatnim mogą mieć absolwenci politologii, filologii polskiej i europeistyki. W tej sytuacji większy nacisk kładzie się na kierunki techniczne i ekonomiczne. To duża szansa dla nowo powstałych sieci szkół. Niektóre z nich istnieją co prawda od wielu lat, ale dopiero niedawno zdecydowały się na sprzedaż licencji. Wśród tych, którzy dostrzegli w „modzie na matematykę” dobry biznes, znaleźli się m.in.: EarlyMath, Galileusz, Szkoła Matematyki 2plus2. Zarabia się nie tylko na nastolatkach przygotowujących się do egzaminu maturalnego i na studia, ale także na kilkuletnich dzieciach, których rodzice od małego chcą zainteresować światem liczb, wykresów i eksperymentów laboratoryjnych.

Szkoła na językach
Według Raportu o franczyzie w Polsce liczba szkół językowych działających na licencji na początku 2013 roku wynosiła blisko 700. Co roku przybywa tego typu placówek, dlatego walka o klienta rozgorzała na dobre. Jej celem są nie tylko dorośli, ale już nawet niemowlaki. Wbrew pozorom niepełnoletni klient ma wiele do powiedzenia. Od tego, czy uczeń wychodzi ze szkoły uśmiechnięty, zależy, czy rodzice będą chcieli, aby kontynuował tam naukę w kolejnym semestrze. Dlatego jeśli zdecydujemy się na franczyzę, nie wystarczy tylko ocenić poziom nauczania wybranej szkoły. Trzeba także sprawdzić, czy materiały dydaktyczne są dla dzieci i młodzieży wystarczająco atrakcyjne – wizualnie oraz pod względem poruszanych tematów.

Wybierając franczyzodawcę, warto kierować się nie tylko wysokością kosztów inwestycyjnych, ale także opiniami uczniów. Fora internetowe są pełne wpisów polecających lub odradzających konkretną szkołę. Przed wejściem w biznes należy znaleźć dobry lokal, czyli taki, który znajduje się na osiedlu, najlepiej w pobliżu publicznych placówek edukacyjnych.

Zainteresowanych poprowadzeniem szkoły na licencji nie brakuje. Wśród nich znajduje się spora grupa nauczycieli, którzy już wcześniej udzielali korepetycji, działając w szarej strefie. Druga grupa to nauczyciele niepewni swojej etatowej przyszłości. W ostatnich dwóch latach pracę w szkołach publicznych traciło po 7 tys. nauczycieli. Trudno, żeby wszyscy z dnia na dzień się przekwalifikowali, dlatego warto zainteresować ich ofertą poprowadzenia prywatnej szkoły.

Przed wejściem w biznes edukacyjny trzeba zadać sobie kilka pytań: do jakiej grupy wiekowej będzie skierowana oferta, czy zajmiemy się rozwojem intelektualnym lub fizycznym kursantów, w końcu jak rynek będzie wyglądał za kilka lat. Odpowiedzi na te pytania częściowo uzyskamy od franczyzodawców, którzy na bieżąco śledzą planowane przez rząd zmiany. W wyborze pomoże nam także potencjał lokalu, gdzie będziemy uczyć. W przypadku dużej konkurencji w okolicy postawmy na większą specjalizację – oprócz matematyki i języka angielskiego organizowane są także zajęcia z chemii i fizyki oraz lekcje języka francuskiego, a nawet chińskiego i japońskiego. Inwestycję w prywatną szkołę trzeba zaplanować z takim wyprzedzeniem, aby wystartowała we wrześniu, wraz z początkiem roku szkolnego. Każdy inny okres będzie niewłaściwy. Pierwszy semestr z pewnością okaże się najtrudniejszy, dlatego trzeba być przygotowanym, że przez pierwsze sześć miesięcy będziemy do biznesu dokładać. Po wyrobieniu sobie dobrej opinii na rynku i pozyskaniu stałych klientów możemy zacząć myśleć o poszerzaniu oferty o inne kursy lub poziomy nauczania języków. Każdy klient wie, że inwestycja w wykształcenie prędzej czy później się zwróci. Oby inwestycja w biznes zwróciła się wcześniej.


NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Biznesplan: jak policzyć przyszłe zyski /16.03.2009

Zanim zainwestujemy we własny biznes spróbujmy oszacować jego rentowność.

POPULARNE NA FORUM

Uczą i zarabiają

To jest bardzo dobry interes! Na pewno jest to bardzo przydatne. ______________________ Prawo - praca magisterska

23 wypowiedzi
ostatnia 08.06.2018
tłumacz niemiecki

Cześć, mam pytanie ponieważ potrzebuje kogoś kto potrafi dobrze język niemiecki i by zajął się paroma tekstami do przetłumaczenia nie musi być to tłumaczenie...

1 wypowiedzi
ostatnia 05.06.2018
Język na licencji

Jednej ze szkół języka angielskiego poświęciliśmy odcinek programu Biznes z Franczyzą. Zapraszam do oglądnięcia na kanale YT: https://www.youtube.com/watch?v=Yt0jTYX1Ido

8 wypowiedzi
ostatnia 29.05.2018
Półkolonie dają zysk

Moja córka w tym roku jedzie na półkolonię do Warszawy, organizowana przez Akademię Nauki. Jest tematyczna 'Tytus, Romek i Atomek', są terminy na lipiec i sierpień. Jak...

1 wypowiedzi
ostatnia 22.05.2018
Szkolenia inżynierskie?

This is the greatest one thing which is going to be one of the greatest stuff to witness order coursework have been working well enough for me its one of the finest information...

4 wypowiedzi
ostatnia 19.05.2018
Uczą i zarabiają

Świetny pomysł ! Wiele szkół potrzebuje czegoś takiego!

23 wypowiedzi
ostatnia 11.05.2018
Szkolenia inżynierskie?

Discovered this organization offering web based preparing on C#, Paper Writing Help Online and MVC obvious clarification they have practical experience in this three courses ....

4 wypowiedzi
ostatnia 05.05.2018
Szkolenia inżynierskie?

Moja znajoma kiedys korzystala i z tego co pamiętam to była zadowolona:)

4 wypowiedzi
ostatnia 24.04.2018