04.10.2012

Stado Niebieskich Słoni

Komputer, oprogramowanie i drukarka wystarczą do otwarcia własnego wydawnictwa Niebieski Słoń. Działa ich już w Polsce 50.

Wydawnictwo w centrum handlowym? Czemu nie. Zwłaszcza, gdy każda książka jest drukowana na specjalne zamówienie, a bohaterem bajkowej przygody za każdym razem jest inny mały klient. Tak właśnie wygląda działalność wydawnictwa Niebieski Słoń, które oferuje „Książkę o twoim dziecku”. Taki biznes nie tylko daje zarobić, ale też kształci i rozbudza w dzieciach miłość do książek, z którą w naszym kraju niestety z roku na rok jest coraz gorzej. Jak podaje Biblioteka Narodowa, w 2010 roku aż 56 proc. Polaków nie przeczytało żadnej książki.

Rafał Kwiatkowski, właściciel wydawnictwa Niebieski Słoń.

Obecnie pracujemy nad oprogramowaniem, które pozwoli drukować bajki nie tylko po polsku, ale również w innych językach.
Rafał Kwiatkowski, dyrektor ds. rozwoju wydawnictw Niebieski Słoń

- Każde dziecko marzy o tym, żeby stać się głównym bohaterem bajki. Nasze wydawnictwo znalazło sposób, żeby tego dokonać. Wystarczy wpisać imię i nazwisko dziecka do tekstu książki, a potem złożyć ją wraz z ilustracjami w naszym programie i wydrukować – wyjaśnia Rafał Kwiatkowski, dyrektor ds. rozwoju Wydawnictwa Niebieski Słoń. - Obecnie pracujemy nad oprogramowaniem, które pozwoli drukować bajki nie tylko po polsku, ale również w innych językach.

Mini wydawnictwo można uruchomić w domu, ale równie dobrze działalność sprawdza się w centrach handlowych, czy księgarniach. Wystarczy do tego komputer z oprogramowaniem do edycji bajek, laserowa drukarka i zszywacz do tekstów. Opłata wstępna wynosi 1,8 tys. zł. Franczyzobiorca musi również nabyć półprodukty, których koszt to ok. 2 tys. zł. Inwestycja zwraca się po sprzedaży ok. 80-100 książek, co następuje po ok. 2 miesiącach.

W sieci działa 50 punktów franczyzowych, firma poszukuje jednak kolejnych biorców licencji, którzy będą chcieli otworzyć jednostki m.in. w Warszawie, Bydgoszczy, Puławach, czy Łodzi. Franczyzobiorcy Wydawnictwa Niebieski Słoń uzyskują wyłączność na obszarze zamieszkałym przez 200 tys. osób. W ramach opłaty licencyjnej otrzymują również oprogramowanie do edycji bajek, zszywacz, materiały promocyjne oraz przechodzi szkolenie z obsługi programu i zarządzania placówką.

(mak)