09.09.2013

Firma wraca z wakacji

Przedsiębiorcy z branży edukacyjnej chętnie zawieszają działalność gospodarczą na czas wakacji – mówi Katarzyna Rola-Stężycka z Tax Care.

Wakacje skończyły się nie tylko dla uczniów, ale również dla przedsiębiorców. Czy wiele firm wznowiło działalność po letniej przerwie?
Zestawiliśmy dane z CEIDG z okresu 16.08 – 1.09, czyli dwóch ostatnich tygodni wakacji. W tym czasie działalność gospodarczą związaną z edukacją wznowiło lub rozpoczęło blisko 1,7 tys. podmiotów gospodarczych. Zdecydowana większość wznawianych działalności związana jest z nauką języków obcych. Tylko w ostatnich dwóch tygodniach działalność w tym zakresie wznowiło 644 przedsiębiorców. Jest to jednocześnie ok. 6,5 proc. wszystkich wznowionych działalności w tym okresie. Na drugim miejscu znalazły się pozaszkolne formy edukacji (318). Wraz z rozpoczęciem roku aktywność wznowiły firmy zajmujące się pozaszkolną formą edukacji sportowej (199) oraz artystycznej (168). W sumie w ostatnich dwóch tygodniach aktywowanych zostało 1329 firm z branży edukacyjnej. Ostatnie dwa tygodnie dały także całkiem dobry wynik w otwieraniu działalności o profilu edukacyjnym. Na taki krok zdecydowało się 369 przedsiębiorców. Tu również prym wiodły osoby nauczające języków obcych.

Katarzyna Rola-Stężycka z firmy Tax Care. Fot. Tax Care

Zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorca niezatrudniający pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 1 do 24 miesięcy
Katarzyna Rola-Stężycka z firmy Tax Care

Jakie korzyści niesie za sobą zawieszenie działalności gospodarczej?
Zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorca niezatrudniający pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 1 do 24 miesięcy. Pozwala to na oszczędność na składkach ZUS. Jednocześnie przedsiębiorca nie rozlicza się w tym okresie z fiskusem, nie musi nawet składać deklaracji VAT, tzw. „zerówek”. Okres zawieszenia działalności gospodarczej rozpoczyna się od dnia wskazanego we wniosku o zawieszenie, nie wcześniej jednak niż w dniu złożenia tego wniosku, i trwa do dnia złożenia wniosku o wznowienie działalności gospodarczej. W badanym przez nas okresie na zawieszenie działalności gospodarczej zdecydowało się ponad 21 tys. podmiotów gospodarczych, ale firm działających w branży edukacyjnej było zaledwie 29, co stanowi zaledwie 0,13 proc. wszystkich zawieszeń.

Rozmawiała (mak)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0