Manekin zwiększa sprzedaż
W sklepach odzieżowych dobrze wykonany projekt wnętrza ma zachęcić klienta do wejścia, a potem do zakupu. Istotne jest też, by wnętrze lokalu odpowiadało profilowi sklepu i ofercie (sportowej, eleganckiej, z odzieżą codzienną typu life-style czy młodzieżowej w stylu old-school bądź hip-hopowej).
W sklepach z ubraniami dla młodzieży wnętrza muszą być nowoczesne. Dużą rolę odgrywa kolor, gra świateł oraz materiały (obecnie dominuje szkło i stal). Również grafiką można przyciągnąć młodych ludzi. Należy tak dobrać kolory i czcionki, żeby klient chciał wejść do środka.
– Sklepy odzieżowe muszą odpowiadać oczekiwaniom klientów. Projektant powinien wiedzieć, co obecnie interesuje młodzież, jaka kolorystyka, światło, a nawet muzyka – twierdzi Wojciech Gałązka, projektant, właściciel pracowni architektonicznej WG Design. – Bardzo ważna jest także grafika. Można nią przyciągnąć potencjalnego klienta, ale również zniechęcić, stąd trzeba uważać i zachować odpowiednie proporcje – dodaje.
Szacuje się, że 70 proc. decyzji o zakupie podejmowanych jest w miejscu sprzedaży. Stąd dużą wagę przywiązuje się do sklepowych wystaw. Ich zadaniem jest zwrócenie uwagi przechodnia i zachęcenie go do wejścia do środka sklepu.
– Właściciel sklepu nie może sobie dzisiaj pozwolić na małe witryny. Musi być pełno szkła i bardzo mocne światło halogenowe. Zarówno wystawa, którą widzimy na pierwszym planie, jak i wnętrze widoczne na drugim planie są bardzo ważne. Wnętrze jest tłem dla wystawy – tłumaczy Gałązka.
Skutecznym sposobem na przyciągnięcie uwagi klientów i stosowanym obecnie w większości sklepów odzieżowych są manekiny na wystawie. Określają styl sklepu – nie prezentują jednej, wybranej części garderoby, ale eksponują cały komplet.
Obok wystawy kluczowym elementem sklepu jest wejście. Powinno być estetyczne i wyróżniać się spośród innych. Szczególnie trudne jest to w centrach handlowych, gdzie witryny stanowią jeden długi ciąg. Dlatego ciekawym rozwiązaniem może być niewielkie przesunięcie wystawy w głąb sklepu – co przyciąga uwagę klienta, a tym samym pozwala osiągnąć zamierzony efekt.
Tuż za szklaną fasadą, jak często określa się sklepowe witryny, znajduje się strefa wejścia – jedno z najważniejszych miejsc w sklepie. Tu – zgodnie z zasadą, że bliżej wyjścia eksponujemy odzież w niższych cenach – powinien znajdować się towar przeceniony. Często jednak zdarza się, że przy wejściu znajdują się jedynie informacje o promocjach, zaś towar po obniżonej cenie czeka na klienta w odległej części salonu (zwykle jest rozlokowany na przeciwległych stronach sklepu). Zabieg ten sprawia, że zainteresowany musi przejść przez cały sklep i przy okazji zobaczyć pozostały asortyment.
Na sukces sklepu odzieżowego istotny wpływ ma również prezentacja towaru. Dominują trzy sposoby ekspozycji: przy pomocy manekina, wieszaków oraz piramidy, czyli stosów ubrań ułożonych na podeście lub stole.
Oferowany asortyment powinien znajdować się w zasięgu wzroku klienta. Nie oznacza to jednak, że cały towar, jakim dysponuje placówka handlowa, ma być prezentowany w salonie. Zbyt duża ilość asortymentu na powierzchni sklepowej sprawia wrażenie magazynu, co obniża standard salonu w oczach robiącego zakupy.
Najskuteczniejszym sposobem zaprezentowania odzieży są manekiny, które prezentują garderobę w całości. Piramidy lub wieszaki nie dają tak dobrego efektu. Manekiny jednak zajmują dużo miejsca, stąd często stosuje się połączenie wszystkich elementów ekspozycji.
Wśród czynników, które trzeba brać pod uwagę przy projektowaniu sklepu, coraz większe znaczenie zyskują przymierzalnie.
– Nie są to już schowane z boku zakamarki. Traktuje się je jako strategiczne miejsca, w których podejmujemy decyzję o zakupie – tłumaczy Wojciech Gałązka.
Liczba przymierzalni ma wpływ na to, ilu klientów jednocześnie może robić zakupy – powinna zatem odpowiadać natężeniu ruchu w myśl zasady – im więcej, tym lepiej. W dużych sklepach może być ich nawet kilkanaście. Z reguły stanowią ok. 20-30 proc. powierzchni sklepu. Wszystko jednak zależy od częstotliwości wizyt kupujących, charakteru sklepu i indywidualnego wnętrza.
Właściciele sklepów coraz częściej zdają sobie również sprawę z tego, że przymierzalnie są miejscem na odpoczynek i chwilę do namysłu – to tu klient może na spokojnie podjąć decyzję o zakupie. Stąd komfort przymierzania powinien być jak najwyższy. W tym celu warto zadbać o jak największą liczbę luster. Jedno w boksie powoli przestaje wystarczać – standardem stają się trzy lustrzane powierzchnie. Dzięki temu klient może zobaczyć się z kilku stron jednocześnie.
Przymierzalnie to również miejsce, przy którym gromadzą się osoby biernie uczestniczące w zakupach: rodzina, przyjaciele i znajomi. Dlatego tak jak w przypadku lokali gastronomicznych również w sklepach odzieżowych przy przymierzalniach pojawiają się wygodne fotele lub kąciki dla dzieci. Dzięki temu rodzic jest zadowolony, bo może spokojnie przymierzyć ubranie, a dziecko zajęte jest zabawą. A zadowolenie klienta to cel każdego właściciela sklepu.
Maciej Krzysztoszek
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

Znalezienie odpowiedniego miejsca na lokal gastronomiczny to niełatwa sprawa. Podpowiadamy, jak się za to zabrać.
Zewnętrzne oznakowanie firmy to jedna z tańszych form reklamy, w którą powinien zainwestować każdy przedsiębiorca.
Większość sieci franczyzowych wymaga od swoich partnerów lokalizacji w centrach miast lub galeriach handlowych. Są jednak biznesy, które z powodzeniem działają na peryferiach lub osiedlach.
– Przedsiębiorca, który buduje sklep, musi znać się na swoim biznesie, ale na wystroju wnętrz już niekoniecznie – mówi Wojciech Gałązka, architekt, właściciel studia projektowego WG Design.
Można kupić tu niemal wszystko: perfumy, książki, telefony komórkowe, odżywki dla sportowców czy sery. Stoiska handlowe zwane wyspami są częstym elementem pasaży w centrach handlowych i hipermarketach. Dla wielu przedsiębiorców są też szansą na własny biznes.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Sieć convenience chce pojawiać się w zupełnie nowych rodzajach lokalizacji. Po centrach handlowych przyszła kolej na… biurowce.
Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.
Aureus Leasing Partner znalazł sposób, by wyróżnić się wśród franczyzodawców leasingowych. Dzięki niemu partnerzy ograniczą wydatki na start.
Moda na crossfit – sport łączący elementy treningu siłowego, wydolnościowego i gimnastyki – dotarła z USA do Polski. Kluby crossfit przeżywają oblężenie.
Sprawdziliśmy, w jaki biznes warto zainwestować w 2017 roku. W temacie numeru, którym jest gastronomia, przedstawiamy 36 pomysłów na własną restaurację, bar, pizzerię, kawiarnię i lodziarnię. Krok po kroku otwieramy szkółkę narciarską, agencję marketingu internetowego, mobilną przechowalnię i portal z ofertami pracy.
POPULARNE NA FORUM
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy
Assignment Help Online
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy
We are the best in Assignment Help Online.we have well educated experts. Students often feels issues in writing assignment, so to make students comfortable in assignment we...
Skuteczna i tania reklama małej firmy
W social mediach http://slowodaje.pl/oferta/social-media/ :))
Skuteczna i tania reklama małej firmy
W social mediach http://slowodaje.pl/oferta/social-media/ :))
Zakładamy własną firmę - procedury krok po kroku
Mi w prowadzeniu firmy pomaga ten system https://ax-dynamics.com/pl/dynamics-365/enterprise-edition . W dużym stopniu wspomaga zarządzanie firmom.Potrafi również...
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy
Not keen you need to be very careful when you spray it as if you accidentally inhale any then it induces a coughing fit and burns...
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy
Things are very open and intensely clear explanation of issues. was truly information. Your website is very beneficial. Python Programming Homework Help
Jak reklamować swój biznes lokalnie?
Zachęcam zgłosić się do profesjonalnej agencji reklamowej. Ja skorzystałam z TechMedia i jestem bardzo zadowolona. Firma indywidualnie dobiera rodzaj reklamy do potrzeb...