Najpierw Polska, potem zagranica

Wtorek
24.01.2006
Mniejsze polskie firmy odzieżowe – Quiosque, Deep, Planeta Mody czy Monarri – wychodzą z cienia. Śladem gigantów międzynarodowych – szwedzkiego H&M czy hiszpańskiej Zary – rozbudowują sieci sklepów w całej Polsce, zapowiadają ekspansję zagraniczną i szykują się do wejścia na giełdę.
 
Krakowski dystrybutor odzieży młodzieżowej – firma Ravel – w ciągu kilku lat planuje zbudować w kraju sieć ponad 120 sklepów, z czego ok. 50 franczyzowych. Firma zaczęła na dobre konkurować z największymi polskimi sieciami sklepów takimi jak Reserved (prawie 100 sklepów), House (ok. 80) czy Reporter (ponad 200). Na razie ma ok. 30 placówek w kraju i 6 sklepów na Litwie. W tym roku będzie nadal wchodzić na rynki wschodnie.

Dużą sieć – ok. 250 sklepów – planuje zbudować olsztyńska firma Planeta Mody, która jest właścicielem dwóch sieci odzieżowych: Świat Bawełny i UPS. Pod szyldem Świat Bawełny działa obecnie ok. 60 sklepów, ale docelowo ma być ich ok. 100. Jeszcze więcej sklepów, bo ok. 150, będzie liczyć sieć UPS (ma dopiero 30 placówek). Planeta Mody, która powstała w 2002 roku, produkuje odzież w Turcji i w krajach Dalekiego Wschodu. Przychody firmy przekroczyły w zeszłym roku 13 mln zł. W przyszłości firma ma zamiar otworzyć sklepy w sąsiednich krajach.

Rozbudowę sieci planuje także bydgoska firma PBH, która pierwsze sklepy firmowe oznaczone logo Quiosque otworzyła już w 1994 roku. Obecnie sieć sklepów Quiosque liczy już 50 placówek, z czego 35 franczyzowych. Ma także dwa sklepy w Rosji i jeden na Ukrainie. W tym roku otworzy kolejne 10 sklepów, a w tym kilka zagranicą.

Planujemy rozwój sieci poza Polską, głównie na zasadach franczyzy. W ciągu najbliższych 2 lat liczba naszych sklepów przekroczy 100 – powiedział "Gazecie Prawnej" Henryk Radomski, specjalista ds. kluczowych klientów w firmie PBH.

Jego zdaniem, za dwa lata w Polsce będzie już wystarczająca liczba sklepów Quiosque, dlatego firma chce zaistnieć na rynkach zagranicznych.

Podobne plany ma spółka Odzieżowe Pole, do której należy na razie zaledwie 5 sklepów w kraju.
W tym roku otworzymy kolejne 5 salonów w Polsce. Będziemy także otwierać sklepy za granicą – a Ukrainie i w Rosji, a może nawet we Francji – powiedział Krzysztof Koziński z firmy Odzieżowe Pole.

Działająca zaledwie od 2004 roku sieć sklepów Maxi Moda sprzedaje odzież w dużych rozmiarach (42–56).
W Polsce jest bardzo mało takich sklepów, a klientek ok. 10 milionów, więc rynek jest chłonny – mówi Andrzej Berger Jankowski, współtwórca sieci Maxi Moda, która planuje otworzyć co najmniej 7 sklepów w 2006 roku.

Z kolei firma Forget-me-Not, prowadząca sieć domów mody, zdecydowała się na sprzedaż towaru z górnej półki. Sieć istnieje w Polsce zaledwie od roku. Ma 4 placówki, w 2006 roku planuje otworzyć 4 sklepy: 2 w Warszawie i 2 w Gdańsku. Od 2007 roku chce wyjść za granicę – prowadzi rozmowy w Wielkiej Brytanii i Rosji. Według Doroty Wróblewskiej, dyrektor Forget-me-Not, obroty sieci w 2005 roku wzrosły o 40 proc.

Więcej: Anita Skiba, "Gazeta Prawna", 24 stycznia 2006 r.
Gazeta Prawna

POPULARNE NA FORUM

Sklep z bielizną w dużej galerii - opłaca się?

Z tego co widzę to żona bieliznę zamawia w sieci, głównie tutaj https://ekskluzywna.pl/ Moim zdaniem coraz więcej biznesów będzie przenosić się do internetu, bo jest...

14 wypowiedzi
ostatnia 19.07.2018
Zarobić na stylu

I like your post. It really useful with me. Thanks for sharing these useful information! - spotify web player

40 wypowiedzi
ostatnia 18.07.2018
Odzież męska - jeansy

This really interesting post. Thanks for sharing! - hotmail login

18 wypowiedzi
ostatnia 18.07.2018
Odzież męska - jeansy

Ja mam 2-3 wytypowane modele, konkretny rozmiar i po prostu poluję na okazje online (szukając po nazwie + rabat, promocja, zniżka itp.)

18 wypowiedzi
ostatnia 16.07.2018
Bershka w franczyzie

I want to encourage that you continue your great writing, have a nice day! Wifi hacking apk

2 wypowiedzi
ostatnia 14.07.2018
Hurtownik - opinie

ja mogę polecić hurtownię odzieży Beta Plus: https://www.hurt-odziez.pl/kontakt. Tanio, sprawna obsługa i szybka dostawa.

12 wypowiedzi
ostatnia 13.07.2018
Czy warto otworzyć sklep odżieżowy??

Oczywiście że warto, ale należy pamiętać że kluczem do sukcesu jest dobra hurtownia odzieży, która musi mieć towar dobrej jakości w modnych fasonach i dobrych cenach...

69 wypowiedzi
ostatnia 13.07.2018
Jak założyć sklep z odzieżą

Do otwarcia sklepu internetowe z odzieżą niezbędne jest kilka elementów. 1. Dobra platforma sprzedażowa okraszona atrakcyjną grafiką 2. Dobra hurtownia odzieży...

21 wypowiedzi
ostatnia 13.07.2018