Spełnij marzenie o własnej firmie

Prowadzenie franchisingowej firmy, zwłaszcza jeśli robi się to pierwszy raz, jest świetnym rozwiązaniem.
Poniedziałek
02.03.2009
Marzeniem dużej grupy ludzi, z którymi rozmawiam o planach na przyszłość jest założeniewłasnej firmy. Większość jednak osób z tej grupy wciąż czeka na „odpowiedni moment”, tłumacząc się najczęściej brakiem środków finansowych i brakiem odpowiedniej wiedzy. A ja mam szkołę językową.
 

Samo założenie działalności gospodarczej jest dla wielu „czarną magią”, nie wspominając już o dalszym prowadzeniu firmy. Dlatego też własna firma pozostaje wciąż nierealnym marzeniem. To nieuchwytne dla większości osób marzenie stało się dla mnie realne już w wieku 20 lat i to nie za sprawą wygranej w toto lotka czy ponadprzeciętnej wiedzy i umiejętności z zakresu zarządzania firmą, ale za pomocą franchisingu. To tajemnicze słowo, niestety wciąż niezrozumiałe dla wielu ludzi, jest właśnie receptą na zrealizowanie swojego marzenia o własnej firmie. Nie trzeba znać się na księgowości, prawie czy najnowszych rozwiązaniach w interesującej nas dziedzinie(branży), wystarczy poznać istotę franchisingu. Franchising, w wersji spolszczonej franczyza, to w najprostszym ujęciu pomysł na własny biznes. Duża firma bierze pod swoją opiekę małą firmę, wspierając ją na każdym etapie i w każdej dziedzinie prowadzenia firmy. W moim przypadku idea franchisingu okazała się strzałem w dziesiątkę. Najpierw oczywiście był pomysł- szkoła językowa. W dwunastotysięcznym miasteczku, z którego pochodzę, brakowało porządnej szkoły językowej, w której mogłyby się uczyć zarówno dzieci, jak i młodzież oraz dorośli. Powstał jednak pewien problem - jak prowadzić taką szkołę bez żadnego doświadczenia?

Szukając inspiracji w internecie moja mama natknęła się właśnie na coś takiego jak franchising. Parę firm oferowało gotowe i sprawdzone sposoby prowadzenie szkoły językowej pod wyrobioną już marką za określoną opłatę. Koncepcja okazała się bardzo interesująca, a po bliższym jej przeanalizowaniu przekonująca. Wybór marki nie był trudny. Przeważyła różnorodność oferty (ważna w tak małej miejscowości), wielkość sieci oraz innowacyjność. Jedynym minusem były dość wysokie opłaty franczyzowe (opłata jednorazowa roczna oraz fundusz na reklamę). Decyzja o przyłączeniu się do sieci nie była więc trudna. Jej podjecie ułatwił mi wzór umowy franczyzowej, w którym szczegółowo były opisane nasze obowiązki jako franczyzobiorcy, ale także franczyzodawcy. Moje obowiązki dotyczące spełniania wymogów franczyzodawcy okazały się być dla mojej nowej firmy plusem, ponieważ dzięki temu, że wiedziałam co i jak mam robić, oszczędziłam mnóstwo czasu i zapewne też pieniędzy.

Zaraz po wstąpieniu do sieci otrzymałam „Księgę Standardów”, w której szczegółowo krok po kroku, jest opisane jak prowadzić firmę. Ułatwiło mi to decyzje zarówno dotyczące wyposażenia lokalu, w którym mieści się szkoła, jaki i wyboru odpowiednich pracowników, czy nawet organizacji pracy biura. Najcenniejsza okazała się jednak opracowana autorska metodyka nauczania. Wspólna reklama, szkolenia pracowników i ciągły kontakt z doświadczonymi ludźmi również okazały się być bardzo wartościowe, i co najważniejsze przełożyły się na osiągnięte przez moją firmę wyniki już po pierwszym roku. Pierwszy rok działalności mojej firmy zakończył się zyskiem.

Prowadzenie franchisingowej firmy, zwłaszcza jeśli robi się to pierwszy raz, jest według mnie świetnym rozwiązaniem. Oprócz wsparcia ze strony franczyzodawcy, mamy możliwość wymiany doświadczeń z innymi oddziałami oraz organizowania wspólnych przedsięwzięć. Oprócz uczenia się na cudzych błędach, mamy możliwość uczestniczenia w rozwoju całej sieci. Oprócz wymagań ustalonych odgórnie przez franczyzodawcę, mamy możliwość kreowania kultury w naszej firmie według naszej, niezależnej od nikogo koncepcji, bo jesteśmy swoimi szefami. Znikają również problemy finansowe, ponieważ zawsze możemy liczyć na pomoc ze strony franczyzodawcy w postaci zwolnienia z opłaty franczyzowej lub rozłożeniu jej na raty, czy nawet pomocy w udzieleniu kredytu. Poza tym wszelkie koszty związane z rozwojem, innowacjami, szkoleniami itd. ponosi franczyzodawca. Należy również zwrócić uwagę na fakt, że będąc w dużej sieci o rozpoznawalnej i uznanej marce obniżają nam się koszty związane z „walką” z konkurencją, ponieważ marka jak wiadomo jest najlepszą reklamą.

Robert Kiyosaki w trafny sposób ujął istotę franchisingu „pracować dla siebie, ale nie samemu”. Podpisanie umowy franczyzowej było w moim przypadku naprawdę bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ dzięki radom i wsparciu doświadczonej firmy udało mi się zaoszczędzić mnóstwo czasu, pieniędzy oraz uniknąć wielu problemów i błędów. Moja franchisingowa firma, była, dzięki grupie wspaniałych ludzi, którzy uczestniczyli w jej tworzeniu po prostu skazana na sukces. Jak widać na moim przykładzie, nie trzeba być doświadczonym specjalistą w branży, która nas interesuje i mieć dużo pieniędzy, żeby założyć własną firmę.

Jeżeli marzysz o własnej firmie to może franchising jest właśnie dla Ciebie!

Joanna Magdalena Mokrzecka, Węgorzewo
tekst nadesłany na konkurs "Mój Franchising"


Agnieszka Turska
Agnieszka Turska
dziennikarz

NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jaki biznes się opłaci w 2018? /01.12.2017

Sprawdziliśmy, w jaki biznes warto zainwestować w nadchodzącym roku. Tłumaczymy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić spaghetterię, sklep z bielizną, pączkarnię, agencję Mikołajów, park trampolin oraz firmę sprzedającą kosze prezentowe. Opisujemy też sprawdzone franczyzy z branży usługowej. Radzimy, jak przeprowadzić remanent w firmie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

POPULARNE NA FORUM

Uczą i zarabiają

To jest bardzo dobry interes! Na pewno jest to bardzo przydatne. ______________________ Prawo - praca magisterska

23 wypowiedzi
ostatnia 08.06.2018
tłumacz niemiecki

Cześć, mam pytanie ponieważ potrzebuje kogoś kto potrafi dobrze język niemiecki i by zajął się paroma tekstami do przetłumaczenia nie musi być to tłumaczenie...

1 wypowiedzi
ostatnia 05.06.2018
Język na licencji

Jednej ze szkół języka angielskiego poświęciliśmy odcinek programu Biznes z Franczyzą. Zapraszam do oglądnięcia na kanale YT: https://www.youtube.com/watch?v=Yt0jTYX1Ido

8 wypowiedzi
ostatnia 29.05.2018
Półkolonie dają zysk

Moja córka w tym roku jedzie na półkolonię do Warszawy, organizowana przez Akademię Nauki. Jest tematyczna 'Tytus, Romek i Atomek', są terminy na lipiec i sierpień. Jak...

1 wypowiedzi
ostatnia 22.05.2018
Szkolenia inżynierskie?

This is the greatest one thing which is going to be one of the greatest stuff to witness order coursework have been working well enough for me its one of the finest information...

4 wypowiedzi
ostatnia 19.05.2018
Uczą i zarabiają

Świetny pomysł ! Wiele szkół potrzebuje czegoś takiego!

23 wypowiedzi
ostatnia 11.05.2018
Szkolenia inżynierskie?

Discovered this organization offering web based preparing on C#, Paper Writing Help Online and MVC obvious clarification they have practical experience in this three courses ....

4 wypowiedzi
ostatnia 05.05.2018
Szkolenia inżynierskie?

Moja znajoma kiedys korzystala i z tego co pamiętam to była zadowolona:)

4 wypowiedzi
ostatnia 24.04.2018