Esotiq to jedna z tych marek franczyzowych, której właściciel, spółka Esotiq&Henderson, notowany jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Joanna Koczan-Lisiecka przyznaje, że to dla niej dodatkowy atut, który ma pozytywny wpływ na wizerunek marki.
Niedziela
31.01.2016
Joannna Koczan-Lisiecka weszła na rynek przejmując działający sklep Esotiq. Pomogły jej szkolenia dla franczyzobiorców.
 

Joanna Koczan-Lisiecka jest z biznesem za pan brat od dziecka. Zawdzięcza to przedsiębiorczym rodzicom, którzy odkąd pamięta zajmowali się handlem w branży spożywczej. To właśnie oni wsparli ją finansowo, gdy postanowiła ruszyć z własną firmą.
– Chciałam mieć własny biznes, ale też spróbować swoich sił w innej branży.  Wiedziałam, że w realizacji planów może mi pomóc franczyza. Odbyłam szkolenie dla franczyzobiorców organizowane przez firmę PROFIT system, co później ułatwiło mi wybór i rozpoczęcie działalności – wspomina.

Był początek 2012 roku, gdy w rodzinnym Gryfinie natknęła się na ogłoszenie, którego autor starał się sprzedać swój biznes – franczyzowy salon z bielizną marki Esotiq. Pięćdziesięciometrowy sklep w ruchliwej lokalizacji przy jednej z głównych ulic miasta nie przynosił właścicielowi zadowalających dochodów, toteż postanowił przekazać go w inne ręce.
– Wiedziałam, że salon ma potencjał i zamierzałam od początku włożyć w biznes całą swoją energię. I to się opłaciło – mówi Joanna Koczan-Lisiecka.

Średni koszt związany z adaptacją metra kwadratowego salonu to ok. 700-800 zł. Współpraca opiera się na modelu depozytowym, w ramach którego franczyzobiorca nie ponosi kosztów zakupu towaru, a jego przychody stanowi prowizja od sprzedaży.
– Z moich obserwacji wynika, że ten biznes potrzebuje około roku na to, by wejść na odpowiednie obroty i zacząć przynosić satysfakcjonujące zyski – mówi Joanna Koczan-Lisiecka.

Gdy pierwszy salon nabrał wiatru w żagle, franczyzobiorczyni postanowiła rozszerzyć współpracę ze spółką Esotiq&Henderson i zdecydowała się otwarcie dwóch kolejnych sklepów. Pod koniec sierpnia 2014 roku ruszył salon w gorzowskiej galerii handlowej Nova Park, a trzynaście miesięcy później Joanna Koczan-Lisiecka przejęła punkt w centrum handlowym Hosso w Kołobrzegu. Dziś zatrudnia łącznie ośmiu pracowników. Sama jednak nie ogranicza się wyłącznie do nadzorowania ich pracy.
– Zajmuję się obsługą, pomagam w doborze bielizny,  stoję na kasie, układam towar. Uważam, że to bardzo ważne, by mieć bezpośredni kontakt z klientem – podkreśla.

By te kontakty pielęgnować, w gryfińskim sklepie zorganizowała nawet zamkniętą imprezę z okazji rocznicy powstania sklepu. Zaprosiła najwierniejsze klientki.
– Jeśli wkłada się serce w swój biznes, to nie ma możliwości, by się nie udał. Tym bardziej, gdy dysponuje się jakościowym produktem i rozpoznawalnym szyldem – mówi.

Jako franczyzobiorczyni, oprócz towaru i marki korzysta ze wsparcia regionalnych menedżerów sieci. Jak twierdzi, ich uwagi pozwalają jej spojrzeć na swój biznes z perspektywy osoby z zewnątrz.
– Wskazówki dotyczą najczęściej sposobu ustawienia towaru na półkach, ale omawiamy praktycznie wszystkie kwestie związane z działalnością salonu – od doboru personelu, przez jakość sprzedaży, po wspomniany wygląd placówki. Markowy salon musi odróżniać się od zwykłego sklepu pod każdym względem – tłumaczy.


POPULARNE NA FORUM

Zarobić na stylu

CCC ma problemy, Reserved i Gino Rossi też. Ciuchy w retailu źle się sprzedają. _____________________ Pisanie prac magisterskich z socjologii

34 wypowiedzi
ostatnia 23.05.2018
Zarobić na stylu

Strona http://diamentysprzedazy.pl/ to blog zdradzający tajniki jubilerstwa, opisujący magię i moc biżuterii, jako dodatku do stroju. Mamy szeroki wybór subtelnych...

34 wypowiedzi
ostatnia 18.05.2018
Produkcja odzieży reklamowej. Warto inwestować?

Zgadzam się, że taka odzież to bardzo dobry wybór. Z tego co widzę, to w internecie jest wiele różnych firm i można spokojnie znaleźć coś dla siebie. Jeśli ktoś...

27 wypowiedzi
ostatnia 11.05.2018
Produkcja odzieży reklamowej. Warto inwestować?

Moim zdaniem warto inwestować w odzież reklamową. To praktyczne i uniwersalne gadżety które sprawdzą się w każdej branży. Osobiście polecam firmę Tech-Media, mają...

27 wypowiedzi
ostatnia 11.05.2018
Sklep z tanią odzieżą sportową

Tania odzież zawsze dobrze się sprzedaje. _____________________ Tematy prac licencjackich z logistyki

44 wypowiedzi
ostatnia 09.05.2018
Sklep z bielizną w dużej galerii - opłaca się?

Moim zdaniem też nie. ___________________ http://pracelicencjackielogistyka.pl/

10 wypowiedzi
ostatnia 09.05.2018
Sklep z tanią odzieżą sportową

Tania odzież jeszcze ujdzie. Drogie ciuchy w Polsce nie idą. ____________________ http://pracemagisterskiepedagogika.edu.pl/

44 wypowiedzi
ostatnia 08.05.2018
Hurtownik - opinie

This page gives you a lot of information. Thank you! subway surfers

11 wypowiedzi
ostatnia 04.05.2018