Grupa Kapitałowa Bomi posiada obecnie 48 sklepów delikatesowych i supermarketów w 17 miastach Polski, a także około 1,4 tys. sklepów franczyzowych.
Wtorek
09.09.2008
Na początku września 2008 roku Bomi kupiło ponad 5.328 akcji Rabat Pomorze co stanowi 94,84 proc. udziału w kapitale zakładowym spółki.
 

Wchodząca do grupy Bomi spółka Rabat Pomorze jest dystrybutorem artykułów spożywczych na terenie Pomorza oraz - poprzez spółki zależne - na terenie południowej Polski. Prowadzi także działalność detaliczną pod znakami firmowymi Sieć 34 oraz eLDe. Sieć 34 to 1,2 tys. sklepów detalicznych w całej Polsce zarządzanych przez niezależnych przedsiębiorców współpracujących na zasadzie franczyzy. Sieć eLDe obejmuje 250 sklepów franczyzowych. Zasięg terytorialny Sieci eLDe obejmuje południową Polskę.

Grupa Kapitałowa Bomi posiada obecnie 48 sklepów delikatesowych i supermarketów w 17 miastach Polski, a także około 1,4 tys. sklepów franczyzowych. Do końca 2008 r. grupa zamierza posiadać 54 sklepy delikatesowe o łącznej powierzchni ok. 100 tys. m2. Na koniec 2007 r. spółki wchodzące w skład grupy kapitałowej Bomi wypracowały 1,4 mld zł przychodów oraz 44 mln zł zysku netto.

W najbliższych tygodniach zakończony zostanie proces tworzenia grupy kapitałowej. Nabycie Rabatu Pomorze przez Bomi sfinansowane zostanie poprzez wydanie nowo emitowanych przez Bomi akcji.

Prognozy zrealizowane

Po dwóch kwartałach 2008 r. spółka Bomi wypracowała przychody ze sprzedaży w wysokości 284,7 mln zł, zwiększając je o 31 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2007 r. (216,9 mln zł). Zysk netto w wysokości 5,7 mln zł jest większy o 7,7 proc. w stosunku do I półrocza 2007 r. (5,3 mln zł). Spółki Bomi, Rast i Rabat Pomorze osiągnęły po II kwartale 2008 r. łączne przychody ze sprzedaży na poziomie 785,2 mln zł oraz zysk netto w wysokości 26,6 mln zł. Zarówno Bomi, jak i pozostałe spółki, których wyniki konsolidowane będą od sierpnia br., zrealizowały tym samym ogłoszoną w czerwcu prognozę wyników.

- Jesteśmy zadowoleni z wyników finansowych pierwszego półrocza. Zysk netto jest nieco wyższy niż prognozowany, otworzyliśmy dwa nowe sklepy Bomi: w Starym Mieście koło Konina i w Sopocie, zanotowaliśmy także wzrost sprzedaży sklepów otwartych w III i IV kwartale 2007 r. – wylicza Stanisław Okonek, prezes zarządu Bomi.

Na wyniki finansowe Bomi po II kwartale w istotny sposób wpłynęło podwyższenie kosztów działalności o ponad 53 proc. w stosunku do I półrocza 2007 r., co związane jest głównie z uruchomieniem nowych placówek handlowych sieci.

– Rynek delikatesów w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie, a marka Bomi jest coraz bardziej rozpoznawalna - mówi Stanisław Okonek. – Spodziewamy się, że druga połowa tego roku będzie jeszcze lepsza, jeśli chodzi o wyniki finansowe naszej sieci, a w przyszłym roku już w pełni widoczne będą efekty połączenia z Rast i Rabat Pomorze.

(agaka)


Agnieszka Turska
Agnieszka Turska
dziennikarz

NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Biznesplan: jak policzyć przyszłe zyski /16.03.2009

Zanim zainwestujemy we własny biznes spróbujmy oszacować jego rentowność.