18.09.2012

Biedronka i franczyza razem?

Do tej pory przedsiębiorcy mogli zapomnieć o licencji na poprowadzenie znanego dyskontu. Wkrótce może się to zmienić.

Historia Biedronki ma swój początek w 1995 roku, kiedy sieć dyskontów zaczął budować Mariusz Świtalski. Trzy lata później, gdy pod logo Biedronki działało ponad 200 sklepów, nowym właścicielem została portugalska grupa kapitałowa Jeronimo Martins. Jeronimo Martins Polska zarządza obecnie 1,9 tys. punktów w ponad 800 miejscowościach. Spółka współpracuje z 500 polskimi producentami oraz zatrudnia ok. 37 000 pracowników. Jednocześnie Alexandre Soares dos Santos, prezes firmy jest najbogatszym Portugalczykiem.

Wnętrze sklepu abc Fot. Eurocash

Biedronka liczy blisko 2 tys. sklepów, w 2015 ma ich być 3 tys. W rozwoju sieci pomoże system partnerski.

Mimo dużej liczby sklepów, Biedronka nigdy nie zdecydowała się na rozwój we franczyzie. Z wywiadu udzielonego Wiadomościom Handlowym przez dyrektora generalnego firmy w Polsce wynika jednak, że to tylko kwestia czasu.
- Kilka obiektów uruchomiliśmy w ostatnim czasie na podstawie tzw. umów o współpracy handlowej ze sklepami niezależnymi, które obecnie testujemy. To luźna forma kooperacji zbliżona do franczyzy, gdzie placówka zmienia nazwę na Biedronka i przejmuje nowy layout, wystrój oraz asortyment. To właśnie poprzez ten model współpracy Biedronka wzmocni swoją obecność na polskiej prowincji. Spodziewamy się, że ta forma może być decydująca w realizacji ostatniej fazy planu ekspansji do 2015 roku - powiedział portalowi Pedro Soares dos Santos.

Wspomniany plan zakłada uruchomienie w ciągu najbliższych trzech lat tysiąca dyskontów w miejscowościach powyżej 15 tys. mieszkańców. Warto dodać, że Biedronka nie jest typowym dyskontem. W jego ofercie coraz częściej można znaleźć produkty delikatesowe, na przykład owoce morza i zagraniczne wina. W ostatnich miesiącach Biedronka dokonała remodellingu swoich sklepów polegającego na zmianie ustawienia towarów. Dzięki temu dyskonty zanotowały wzrost sprzedaży o ok. 18 proc.

Na temat możliwości współpracy Biedronki z innymi przedsiębiorcami wypowiedziała się dla Franchising.pl Anetta Jaworska-Rutkowska, kierownik ds. relacji zewnętrznych Jeronimo Martins Polska SA.: - Projekt partnerski Biedronki znajduje się obecnie w fazie testowej. Jednocześnie podkreślamy, że każdy sklep sieci Biedronka to ta sama marka.

(dw)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0