Strata Bomi za 2011 rok przekroczyła 85 mln zł.
Wtorek
02.10.2012
Bomi traci sieci Elde i Livio, a swoje delikatesy oddaje w ręce franczyzobiorców.
 

Agonia niegdyś spożywczego giganta Bomi trwa. Problemy finansowe skłoniły zarząd spółki do złożenia wniosku o upadłość z możliwością zawarcia układu z wierzycielami. Taki ruch miał dać im czas na uzdrowienie finansów spółki. Sąd przystał na propozycję, ale tylko w przypadku samego Bomi. Jego spółka zależna – Rabat Service, zarządzająca ponad 1,3 tys. franczyzowych sklepów Livio, eLDe i Rabat Pomorze, została skazana na likwidację.

Decyzję sąd ogłosił 25 września. Nie wiadomo jeszcze, jaki los czeka franczyzobiorców tych marek. Wcześniej mówiło się, że Bomi, by ratować placówki pod własnym szyldem, będzie chciał sprzedać zależny Rabat Service. Był on bowiem jedyną częścią grupy, która w ubiegłym roku osiągnęła dodatni wynik finansowy. Skonsolidowana strata całej grupy Bomi przekroczyła natomiast 85 mln zł.

Wszystko wskazuje na to, że jedynym sposobem na ratowaniem upadającej spółki będzie franczyza. Pierwsze Bomi w tej formule zostało otwarte 12 września w gdańskim Centrum Handlowym Madison. Przedtem był tam sklep własny sieci, w którym pod koniec sierpnia półki świeciły już pustkami. Podobne zmiany własnościowe będą miały miejsce w innych placówkach w Trójmieście już na początku października. Dariusz Flisikowski, dyrektor franczyzowy Bomi, ma nadzieję, że przejście na franczyzę pozwoli podreperować zdruzgotane finanse firmy i zebrać kapitał na spłatę wierzycieli.

(gum)


NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jaki biznes się opłaci w 2018? /01.12.2017

Sprawdziliśmy, w jaki biznes warto zainwestować w nadchodzącym roku. Tłumaczymy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić spaghetterię, sklep z bielizną, pączkarnię, agencję Mikołajów, park trampolin oraz firmę sprzedającą kosze prezentowe. Opisujemy też sprawdzone franczyzy z branży usługowej. Radzimy, jak przeprowadzić remanent w firmie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.