11.07.2013

LD Holding pod młotek

Kto kupi LD Holding i trzy dobrze prosperujące franczyzowe sieci sklepów spożywczych?

Na sprzedaż trafił m.in. kontrolny pakiet (ponad 98 proc.) LD Holding, operatora trzech sieci franczyzowych: eLDe, Livio i Sieć 34, który do tej pory znajdował się w portfelu Rabat Service, spółki zależnej z grupy upadłego Bomi.

Sklep LD Holding Livio

LD Holding to cenna zdobycz. Sklepy zrzeszone w Sieci 34, Livio i eLDe odnotowały w 2012 roku łączną sprzedaż na poziomie ponad 1,3 mld zł, a spółka odnotowała zyski.

Bomi borykało się z trudną sytuacją finansową przez co najmniej dwa lata. Wszystko zaczęło się tuż po podaniu informacji o wynikach finansowych za trzeci kwartał 2010 roku. Sytuacji nie udało się szybko opanować i spółka na koniec dekady zanotowała 103 mln zł strat. Ratunkiem dla Bomi miał być Marek Romanowski, który objął stanowisko prezesa i przedstawił nową strategię. Niestety, rzeczywistość zweryfikowała te plany - 2011 rok spółka znów zakończyła pod kreską i rozstała się z Romanowskim. W czerwcu 2012 roku do Sądu Rejonowego w Gdańsku wpłynął wniosek o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej spółki Bomi złożony przez jednego z wierzycieli – spółkę Brand Distribution. W marcu 2013 roku Bomi postawiono w stan upadłości likwidacyjnej, co doprowadziło do upadłości dystrybucyjnej spółki zależnej jaką jest Rabat Service.

Syndyk ogłosił dwa przetargi na zakup aktywów spółki Rabat Service, w tym również LD Holding. Oferty można składać do 15 lipca.

Według Roberta Paździora, prezesa LD Holding, pod markami trzech sieci franczyzowych działa łącznie blisko 1,3 tys. placówek franczyzowych, które stanowią kuszący kąsek dla dotychczasowych konkurentów. Zakupem spółki zainteresowana jest, m.in. grupa Bać-Pol (właściciel licencji na Polskę sieci sklepów Spar), Specjał (właściciel sieci Nasz Sklep) oraz Mar-ol (właściciel Chaty Polskiej).

(awh)