Chemia między franczyzobiorcą i dawcą

Kwota inwestycji w biznes wynosi ok 50 tys. zł i wystarczy na wyposażenie oraz zatowarowanie sklepu chemicznego.
Środa
27.11.2013
Sklepów chemicznych we franczyzie, takich jak Granulek, nie ma zbyt wiele. Biznes może okazać się trafiony, bo Polacy wolą zagraniczne detergenty.
 

Pod logo Granulek działają na razie dwa sklepy własny - w Lublinie i Krakowie, w których klienci mogą zaopatrzyć się w chemią gospodarczą, sprowadzaną głównie z Anglii, Niemiec i Holandii. Koncept dedykowany jest miastom powiatowym oraz większym. W mniejszej miejscowości liczba potencjalnych klientów może być za mała. W przypadku większych miast idealną lokalizacją do prowadzenia biznesu będzie duże osiedle. Mimo że centrala firmy znajduje się w Lublinie, franczyzodawca nie widzi przeszkód w realizowaniu dostaw do najdalszych zakątków Polski, ponieważ dostawcy pochodzą z różnych regionów naszego kraju.

Polacy od lat są przeświadczeni o wyższej jakości Zachodniej chemii gospodarczej w porównaniu do rodzimej, dlatego z dużą dozą ostrożności można powiedzieć, że koncept może się sprawdzić na naszym rynku.
- Zachęcam, żeby każdy sam porównał skuteczność detergentów z Zachodu i z naszego rynku. Nasze doświadczenie mówi, że zdecydowana większość konsumentów widzi różnicę, oczywiście na korzyść zagranicznych środków czystości. Ja sam osobiście od trzech lat piorę tylko w zachodnich żelach do prania - twierdzi Jan Staniewicz, menedżer rozwoju sieci. - Znamy również wyniki różnych badań i testów konsumenckich, które pokazują, że detergenty z Europy Zachodniej są skuteczniejsze od rodzimych. Natomiast koncerny produkujące dane marki twierdzą, że jakość obu jest taka sama, różnica jest wyłącznie w wielkości dozowania – przy produktach dedykowanych na rynek polski producenci zalecają zazwyczaj 100 gram detergentu na standardowe pranie, a na przykład w Niemczech – 75 gram.

Kwota inwestycji w biznes wynosi ok 50 tys. zł i wystarczy na wyposażenie oraz zatowarowanie sklepu chemicznego. Partner przechodzi szkolenia, które dotyczą zarówno spraw merytorycznych (podział detergentów). jak i biznesowych – budowanie relacji z klientem, skuteczna promocja, merchandising, zarządzanie zapasami, analiza wskaźników biznesowych. Przedsiębiorca otrzymuje również pomoc w aspektach prawnych i księgowych.

Na rynku pojawiły się ostatnio sklepy z detergentami sprzedawanymi na wagę. Granulek prowadzi sprzedaż wyłącznie oryginalnie zapakowanych produktów. - Nie sprzedajemy i nie planujemy sprzedawać produktów „na wagę”. Chcemy, aby nasz klient otrzymywał produkt w oryginalnym opakowaniu. Wtedy wszyscy mamy pewność, co jest przedmiotem handlu. Nasze sklepy zaopatrujemy tylko w produkty od sprawdzonych dostawców, w oryginalnych opakowaniach. Podstawowym wyróżnikiem sklepów Granulek jest to, że oferujemy bardzo dużo nowości z kategorii pranie i płukanie. Są to produkty, które najczęściej nie miały jeszcze swojej premiery na polskim rynku - dodaje Jan Staniewicz.

(dw)


NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Biznesplan: jak policzyć przyszłe zyski /16.03.2009

Zanim zainwestujemy we własny biznes spróbujmy oszacować jego rentowność.