Wtorek
31.07.2007
W ostatnim roku z mapy polskich spożywczaków zniknęło 3 tys. sklepów, głównie o powierzchni poniżej 50 m2.
 

Zdaniem Marka Klajdy, dyrektora ds. badań konsumenckich na Europę Centralną w AC Nielsen, która sporządziła raport, sytuacja jest o tyle zaskakująca, że w ostatnich latach liczba niewielkich sklepów spożywczych była w Polsce stabilna.

Zaistniałą sytuację można tłumaczyć ekspansją supermarketów, które mają już ok. 40 proc. rynku.

- Supermarkety czeka dalszy szybki rozwój. W ciągu najbliższych kilku powiększą swój udział o kolejne 10 pkt proc., głównie kosztem tradycyjnych sklepów - twierdzi na łamach Gazety Wyborczej Marek Klajda.

Duże sieci jak Tesco czy Carrefour stawiają na mniejsze supermarkety, które coraz częściej powstają na osiedlach. To z kolei przekłada się na kondycję małych sklepików osiedlowych.

Dla drobnych sklepikarzy obroną przed bankructwem może okazać się franczyza. Przystąpienie do systemu daje wyrobioną markę, niższe rabaty u dostawców i pomoc sieci w prowadzeniu biznesu. Zdaniem Klajdy również alkohol może pomóc na konkurencyjnym rynku.

- Sprzedawanie wódki zwiększa obroty sklepu od 70 do 100 proc. - twierdzi.

(mdk)


Maciej Krzysztoszek, dziennikarz
Maciej Krzysztoszek
dziennikarz

NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jaki biznes się opłaci w 2018? /01.12.2017

Sprawdziliśmy, w jaki biznes warto zainwestować w nadchodzącym roku. Tłumaczymy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić spaghetterię, sklep z bielizną, pączkarnię, agencję Mikołajów, park trampolin oraz firmę sprzedającą kosze prezentowe. Opisujemy też sprawdzone franczyzy z branży usługowej. Radzimy, jak przeprowadzić remanent w firmie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.