Alma Market SA zarządza siecią ok. 40 delikatesów. Najwięcej znajduje się na Mazowszu i w Małopolsce. Po upadku Bomi w 2012 roku jest to największa sieć delikatesów w naszym kraju.
Wtorek
18.06.2013
Alma postawiła się skarbówce. Poszło o szybszą amortyzację wydatków na remont sklepu.
 

Delikatesy Almy należące do krakowskiej spółki Alma Market działają w największych miastach Polski: m.in. w Krakowie, Łodzi, Warszawie, Częstochowie i Sopocie. W samej stolicy sieć sprzedaży ma liczyć wkrótce osiem sklepów. W ofercie delikatesów znajdują się produkty spożywcze, artykuły przemysłowe, zestawy upominkowe. Firma ciągle aktywnie poszukuje nowych lokali położonych na parterze o powierzchni co najmniej 1 tys. m2pod kolejne sklepy. Wymagana lokalizacja to miasto liczące minimum 100 tys. mieszkańców.

Właśnie kwestia rozliczania kosztów związanych z remontem lokali była przyczyną konfliktu Almy z urzędem skarbowym. Firma ponosiła koszty związane z przystosowaniem lokali do standardów sieci, tymczasem niektóre umowy najmu były rozwiązywane przed czasem. W takich sytuacjach Alma Market nie zawsze była w stanie wrzucić w koszty amortyzację związaną z użytkowaniem lokalu, dlatego chciała to zrobić jednorazowo. Początkowo Izba Skarbowa w Katowicach nie zgodziła się twierdząc, że musi dojść do fizycznej likwidacji lokalu. Decyzja została zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał, że przez likwidację można równie dobrze rozumieć oddanie lokalu innemu podmiotowi (na przykład w ramach rozwiązania umowy najmu).

(dw)


NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jaki biznes się opłaci w 2018? /01.12.2017

Sprawdziliśmy, w jaki biznes warto zainwestować w nadchodzącym roku. Tłumaczymy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić spaghetterię, sklep z bielizną, pączkarnię, agencję Mikołajów, park trampolin oraz firmę sprzedającą kosze prezentowe. Opisujemy też sprawdzone franczyzy z branży usługowej. Radzimy, jak przeprowadzić remanent w firmie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.