Niedziela
01.10.2017
Przy wsparciu silnego partnera firma rośnie szybko i bezpiecznie – mówi Jakub Sosiński, franczyzobiorca punktów eSmoking World.
 

Dobrze mieć zadowolonego franczyzobiorcę, który jest w sieci od początku, rozwija się i rośnie wraz z nią. Ktoś taki jest naocznym świadkiem wzrostu firmy i uwiarygadnia markę w oczach przyszłych franczyzobiorców. Zwłaszcza jeśli przy tym sam rozwinął swoją działalność. Właściciele firmy Natural Quelle Jakub Sosiński i Tomasz Cyranik, nim zostali wspólnikami w e-papierosowym biznesie, prowadzili działalność gospodarczą (zarówno produkcyjną, jak i handlową). W 2008 roku zajęli się sprzedażą e-papierosów. Od początku związali swój biznesowy los z CHIC Group.
– Współpracowaliśmy wcześniej z twórcami firmy CHIC w innych biznesach – wspomina Jakub Sosiński. – Łatwiej wchodzić w nowy biznes w towarzystwie ludzi, których się zna i lubi, ale przede wszystkim z ludźmi, którym się ufa.

Zanim ostrzeszowski potentat e-papierosowego rynku rozpoczął budowę sieci franczyzowej, współpraca była oparta o model partnerski. Dziś wspólnicy zarządzają minisiecią, liczącą 13 punktów, m.in. w: Poznaniu, Szczecinku, Lesznie, Kościanie i Zielonej Górze. To dość mocno rozproszona sieć, gdyż odległości między najbardziej oddalonymi punktami wynoszą ok. 300 km. Jednak Jakub Sosiński mówi, że e-papierosowa franczyza to dość łatwy biznes, pod warunkiem że ma się silnego partnera.
– Taki partner zapewnia rozpoznawalną markę, sprawdzone know-how i trzyma rękę na pulsie w kwestiach formalnoprawnych, co w naszej branży jest bardzo istotne – mówi Jakub Sosiński. – To wsparcie nie do przecenienia, dzięki któremu nasz biznes jest stosunkowo mało absorbujący – dodaje.

Wspólnicy zatrudniają dziś 28 osób – po dwie osoby na każdy punkt. Jednym z istotnych elementów ich biznesu jest menedżer całej sieci sprzedaży, którym w Natural Quelle został Mikołaj Kubaczyk. Dzisiaj to na nim spoczywa nadzór nad całą siecią, bieżąca obsługa sklepów, realizacja zamówień, zatrudnianie pracowników, motywowanie, szkolenia etc.
– Ten biznes jest tak skonstruowany, żeby franczyzobiorca był w stanie poprowadzić co najmniej kilka lokalizacji, co zresztą jest częstą praktyką w eSmoking World, gdyż ponad 80 proc. franczyzobiorców prowadzi więcej niż jeden sklep – mówi Mikołaj Kubaczyk. – Wystarczy stosować się do zaleceń franczyzodawcy i doglądać biznesu 2-3 razy w tygodniu – dodaje.

Rynek rośnie, prawo sprzyja

Polski rynek papierosów wart jest ok. 27 mld zł, zaś papierosów elektronicznych ok. 450 mln zł. W najbliższych latach proporcje te będą się wyrównywać, a według prognoz Wells Fargo do 2021 roku sprzedaż papierosów elektronicznych przerośnie poziom sprzedaży tradycyjnych papierosów. Nie oznacza to jednak, że można sprzedawać cokolwiek i gdziekolwiek.

W maju tego roku minął okres przejściowy, jaki rynkowi gracze mieli na dostosowanie się do nowych przepisów wynikających z tzw. ustawy tytoniowej. Nowe regulacje zakazują sprzedaży e-papierosów i płynów nikotynowych osobom poniżej 18. roku życia oraz zakaz sprzedaży internetowej i na odległość. Oznacza to, że gigantyczna sprzedaż internetowa powoli przenosi się do sklepów stacjonarnych. Ten trend potwierdza menedżer Natural Quelle.
– Istotnie, obserwujemy wzrosty sprzedaży – mówi Mikołaj Kubaczyk. – Jest to jednak proces rozłożony w czasie. Część klientów korzysta jeszcze ze zgromadzonych zapasów, inni potrzebują czasu na zmianę nawyków zakupowych.

Nowe prawo nakłada też na producentów i dystrybutorów obowiązek zgłaszania wszystkich znajdujących się w obrocie produktów w europejskim rejestrze, co wiąże się z koniecznością przeprowadzenia specjalistycznych badań chemicznych i toksykologicznych Dzięki temu rozwiązaniu rynek oczyszcza się z nieprzebadanych substancji niewiadomego pochodzenia. Są to jednak działania generujące ogromne koszty, na które mogą sobie pozwolić jedynie najwięksi rynkowi gracze.
– Sami nie dalibyśmy rady sfinansować badań i rejestracji tylu produktów – mówi Jakub Sosiński. – Partnerstwo z silnym graczem daje nie tylko markę i sprawdzone produkty, ale też poczucie pewności, że ktoś czuwa nad stabilnością i bezpieczeństwem naszego biznesu.

Jak otworzyć

eSmoking Wolrd jest obecnie największą multibrandową siecią sprzedaży e-papierosów w Europie. Firma zarządza siecią około 800 punktów, w tym 350 franczyzowych. Sklepy eSmoking World powstają głównie w miastach liczących 10-60 tys. mieszkańców. CHIC Group wyselekcjonował kilkadziesiąt miast z dużym potencjałem sprzedażowym. Optymalna powierzchnia lokalu to 25-40 m2. Firma celuje też w galerie handlowe, w których otwierane są wyspy.

Sklep eSmoking World to jedna z najtańszych franczyz na rynku. Koszt uruchomienia sklepu oscyluje wokół 30 tys. zł. W kwocie tej zawiera się pierwsze zatowarowanie punktu sprzedaży oraz zakup laptopa i kasy fiskalnej. Firma należy do nielicznych franczyzodawców, którzy nie pobierają opłaty franczyzowej ani marketingowej, a nawet dopłacają franczyzobiorcy do lokalnych działań marketingowych i zapewniają program lojalnościowy dla klientów. Centrala firmy szacuje, że punkt franczyzowy prowadzony zgodnie ze standardami sieci zwraca się średnio w 9-12 miesięcy.


Profil mężczyzny
Łukasz Michalak
dziennikarz

POPULARNE NA FORUM

Twarda woda

[url]https://eofficemedia.pl[/url]

35 wypowiedzi
ostatnia 20.10.2018
Twarda woda

A perfectly composed article, if just all bloggers take a gander Professional Academic Writing Services at your substance and gain from it than the web would be a far superior...

35 wypowiedzi
ostatnia 18.10.2018
Zarabianie przez internet

Instagram is a social media app that allows users to share photos and videos from their lives, add captions, edit filters, tweak settings and engage with others.Click ...

11 wypowiedzi
ostatnia 17.10.2018
Eurocash zarabia coraz mniej

Giving your daughter a unique name can be a bit of a challenge. You want a name that helps her stand out but not one that she'll hate. Read this for more details unique girl...

13 wypowiedzi
ostatnia 17.10.2018
Zarabianie przez internet

Custom Invitation boxes you want to make your events or parties more memorable and also try to inspire your dear and loved ones with your priceless gifts.

11 wypowiedzi
ostatnia 16.10.2018
Eurocash zarabia coraz mniej

You have done a great job. I will definitely dig it and personally recommend to my friends. I am confident they will be benefited from this site my gmail login

13 wypowiedzi
ostatnia 15.10.2018
E-papierosy na cenzurowanym

Thankyou for sharing the data which is beneficial for me and others likewise to see. traffic flow seo

5 wypowiedzi
ostatnia 14.10.2018
Alma Market powiększa sieć

I am always searching online for articles that can help me. There is obviously a lot to know about this. I think you made some good points in Features also. Keep working, great...

6 wypowiedzi
ostatnia 14.10.2018