Projekt podatku do kosza, ale protesty trwają

Są szanse, że rząd wycofa się z opodatkowania franczyzy. Ustawodawca zapowiedział też, że odejdzie od planu opodatkowania handlu w soboty i niedziele. Kupcy będą mogli też odliczyć podatek obrotowy od CIT.
Czwartek
11.02.2016
Franczyzobiorcy manifestowali pod Sejmem. Nie zgadzają się na podatek, który obciąża ich w ten sam sposób co sieci handlowe należące do koncernów.
 

Rząd zapowiedział daleko idące zmiany w projekcie dotyczącym podatku od obrotu, ale nie ostudziło to emocji przedsiębiorców franczyzowych, których danina miała dotknąć. Właściciele małych sklepów zrzeszonych w sieciach protestowali przed Sejmem, niosąc na transparentach hasła w rodzaju: „Pogrzeb polskiego handlu”, „Nie jestem supermarketem, a zapłacę ten sam podatek”, „Nie damy zniszczyć polskiego handlu”. Według wstępnego projektu rządowego podatek od obrotu miał bowiem w taki sam sposób uderzyć w należące do zagranicznych koncernów sieci dyskontowe i hipermarketowe, co w rodzimych kupców – tylko dlatego, że są oni zrzeszeni w ramach sieci franczyzowych.  

Taka formuła podatkowa przyniosłaby efekt odwrotny do tego, jaki pierwotnie zakładała rządząca partia. Podatek miał wyrównać szanse między małym polskim handlem a dużymi sieciami, tymczasem mógłby doprowadzić do upadku wielu sklepów należących do polskich przedsiębiorców.
Gdyby podatek wszedł w życie w pierwszej wersji, wówczas musiałbym prawdopodobnie zrezygnować z członkostwa w sieci franczyzowej, do której należę. Wtedy moje możliwości konkurowania z dużymi placówkami handlowymi znacznie by spadły. Straciłbym rozpoznawalną markę i korzystne warunki zatowarowania. Prawdopodobnie w dalszej perspektywie oznaczałoby to, że muszę zamknąć biznes – Tomasz Kosiński, franczyzobiorca marki Lewiatan z Poznania, jeden z protestujących.  

Po interwencji organizacji branżowych i licznych protestach ze strony samych zainteresowanych – franczyzobiorców – rząd wycofał się z pierwotnej koncepcji i zapowiedział ponowną definicję franczyzy. Z reprezentacją manifestujących spotkał się Jarosław Gowin, który w imieniu rządu przekazał im informację o planowanych zmianach. Wynika z niej, że ustawodawca odejdzie od planu opodatkowania handlu w niedziele. Kupcy będą mogli też odliczyć podatek obrotowy od CIT.

Kolejna wersja projektu ustawy o podatku handlowym ma być gotowa 18 lutego.

Czytaj więcej o podatku obrotowym od sieci franczyzowych:


NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jaki biznes się opłaci w 2018? /01.12.2017

Sprawdziliśmy, w jaki biznes warto zainwestować w nadchodzącym roku. Tłumaczymy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić spaghetterię, sklep z bielizną, pączkarnię, agencję Mikołajów, park trampolin oraz firmę sprzedającą kosze prezentowe. Opisujemy też sprawdzone franczyzy z branży usługowej. Radzimy, jak przeprowadzić remanent w firmie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.