Udzielę kredytu, założę lokatę

Sobota
02.04.2005
Od kilku lat franchising dobrze sprawdza się w branży finansowej. Kilka banków utworzyło sieci partnerskie, otwierając placówki zarządzane przez menedżerów prowadzących własną działalność gospodarczą.
 

Placówki bankowe oparte na franchisingu znane są na świecie od wielu lat. W Polsce model partnerski zapoczątkował Dominet Bank, dostrzegając, że jest to jedna z najefektywniejszych form działania. Na taki sposób prowadzenia biznesu zdecydowały się także: MultiBank, Bank BPH, Eurobank, Getin Bank. Od dłuższego czasu na rynku działa również sieć agencji należąca do PKO BP.

Aby zainwestować w placówkę bankową, trzeba mieć 100 - 200 tys. zł. Banki chcą, aby placówki były zlokalizowane w bardzo widocznych, często odwiedzanych miejscach, przy głównych ulicach, deptakach, centrach handlowych czy na dużych osiedlach.

W przypadku Dominet Banku muszą to być lokale na parterze, z wejściem od ulicy, o powierzchni 90 -120 m2., choć zdarzają się odbiegające od standardowych. W każdej placówce jest od 4 do 6 stanowisk. Od partnera zależy, ile osób pracuje na miejscu, a ile w terenie. Z kolei w Banku BPH większość placówek partnerskich to punkty dwustanowiskowe, co wymusza dysponowanie powierzchnią około 30 m2.

- Placówki partnerskie są uruchamiane zarówno w dużych miastach, jak i małych miejscowościach. Z punktu widzenia banku ważniejszym parametrem od liczby mieszkańców jest potencjał rynku - mówi Mariusz Bielaszewski, dyrektor Departamentu Dystrybucji Pośredniej Banku BPH.

NAJPIERW SPRAWDZĄ

Potencjalny partner każdego z banków musi dostarczyć zaświadczenie o niekaralności. MultiBank i Dominet Bank wymagają też doświadczenia w sprzedaży usług finansowych. Bank BPH takiego warunku nie stawia. W MultiBanku bardzo ważna jest znajomość lokalnego rynku i kilkuletnie doświadczenie w pracy w danym regionie. W Dominet Banku liczy się doświadczenie w handlu oraz znajomość finansów i bankowości.

- Partner musi przedłożyć bankowi zaświadczenie o niezaleganiu z płatnościami wobec ZUS i urzędu skarbowego, świadectwo niekaralności (dotyczy także pracowników), dane rejestrowe firmy. Bank sprawdza, czy przyszły partner nie figuruje w rejestrach niesolidnych klientów, czy nie ma negatywnej historii w Biurze Informacji Kredytowej. A przede wszystkich musi to być osoba przedsiębiorcza - mówi Mariusz Bielaszewski.

RENTOWNOŚĆ PO ROKU

W zależności od wielkości i potencjału rynku placówka MultiBanku staje się rentowna po 8 - 10 miesiącach. Do tego czasu partner powinien dysponować środkami na bieżące funkcjonowanie.

- Zyski pojawiły się po upływie pół roku, zainwestowane pieniądze według moich szacunków powinny zwrócić się w ciągu 12 miesięcy. Bardzo trudno określić wysokość zysku, bo zależy on od rodzaju produktów bankowych, które w danym miesiącu sprzedamy. Zresztą placówka ma zysk dopiero od 2 miesięcy - mówi Sebastian Młodziński.

Zwrotu zainwestowanych środków w ciągu 12 miesięcy spodziewa się także Krzysztof Wróblewski, choć według analiz Banku BPH okres ten powinien wynosić od 4 do 9 miesięcy.

- W placówce w Błoniu pierwszy raz przychody wyższe od kosztów odnotowaliśmy po 5 miesiącach prowadzenia działalności. Mniej więcej tyle samo czasu potrzebowała placówka w Sochaczewie. Z miesiąca na miesiąc wpływy są coraz wyższe, a najwięcej zarabia się na kredytach. Myślę, że inwestycja zwróci się po roku, tym bardziej że wkrótce placówki partnerskie będą mogły obsługiwać także przedsiębiorstwa - mówi Krzysztof Wróblewski.

PODZIEL SIĘ ZYSKIEM

Bank BPH przyjął zasadę, że dzieli się z partnerem przychodami po połowie. - Na koniec miesiąca dostajemy raport z biura ds. agencji o wszystkich naszych operacjach i sprzedanych produktach wraz z prowizjami. Weryfikujemy ten raport i wystawiamy na jego podstawie fakturę płatną w formie przelewu. Prowizje za poszczególne produkty podane są w umowie i stanowią mniej więcej połowę prowizji banku. Za kredyty dostajemy prowizję jednorazową, za prowadzenie kont - połowę miesięcznych opłat pobieranych od klienta przez bank, podobnie za wpłaty gotówkowe - mówi Krzysztof Wróblewski.

Z kolei w Dominet Banku każdy z produktów sprzedawanych w placówce jest osobno wyceniany: kredyty gotówkowe, samochodowe, rachunki, lokaty. Faktura za to jest łączna. Dyrektor placówki otrzymuje ją raz w miesiącu. Opłaty i prowizje pobierane przez bank od wszystkich produktów i operacji są dzielone między centralę, placówkę oraz - w przypadku kredytów samochodowych - dilerów sprzedających auta. Kwota, która wraca do placówki, zależy od wielkości jej obrotów w danym miesiącu.

Podobnie jest w MultiBanku, gdzie partner i bank dzielą się marżą zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami zawartymi w umowie. Podział przychodów określony jest bardzo precyzyjnie, zarówno w zakresie opłat i prowizji, jak i marż odsetkowych.

Więcej: Agnieszka Morawiecka, "Rzeczpospolita", 1 kwietnia, 2005 r.
Rzeczpospolita

POPULARNE NA FORUM

Co przed założeniem firmy?

To prawda studia nie są potrzebne, ważne żeby znać się na tym, co się robi. Ewentualnie otaczać się ludźmi, którzy mogą nam w czymś pomóc. Moja branża to pomoc ...

39 wypowiedzi
ostatnia 10.01.2019
Ranking kantorów online

Ja też mam konto i korzystam z giełdywalut - zdecydowanie najlepiej mi się sprawdza. a do tego ma zabezpieczenia jak w bankowości elektronicznej: szyfrowane łącze SSL...

29 wypowiedzi
ostatnia 01.01.2019
Co przed założeniem firmy?

Przed założeniem własnej działalności najlepiej skonsultować z dobrym prawnikiem, który pomoże załatwić wszystkie formalności, tak, żeby się później nie...

39 wypowiedzi
ostatnia 31.12.2018
Bank dla rodziny, biznes dla franczyzobiorcy

Jakie są wymagania wobec lokalu przy franczyzie Nest Banku (powierzchnia, ilość stanowisk etc)?

8 wypowiedzi
ostatnia 15.12.2018
Obawy odnośnie zmian

Pod koniec stycznia tego roku weszła w życie dyrektywa unijna PSD2. Dotyczyła ona zmian na rynku finansowym. Czy mieliście lub nadal macie jakieś obawy odnośnie tych...

1 wypowiedzi
ostatnia 26.11.2018
Pośrednictwo leasingowe - z którą firmą nawiązać współpracę

Witajcie, ponieważ wiele lat zajmowałem się leasingiem maszyn i pojazdów dla firm leasingowych chciałbym otworzyć własne pośrednictwo w tej branży. Wiem, że jest...

1 wypowiedzi
ostatnia 18.11.2018
W co inwestować

Może zainwestuj we własny biznes, np. kilka oddziałów franczyzowych w różnych miastach. Zatrudniasz pracowników, firma zapewnia szkolenia, system i know-how, a Ty...

3 wypowiedzi
ostatnia 13.11.2018
założenie Franczyzy banku

Franczyza Banku wiąże się z wysokimi nakładami finansowymi. Tańszą opcją jest franczyza instytucji finansowej np. KredytOK, Fines, QS itp. Warto też zastanowić się,...

6 wypowiedzi
ostatnia 13.11.2018