Jak wybrać najlepszy pomysł na biznes?

Potencjalni franczyzobiorcy często proszą o wskazanie najlepszej licencji na biznes. Tymczasem wskazanie jednej sieci franczyzowej nie jest możliwe.

Czy warto kupić cudzy pomysł na biznes?

Argumentów za kupnem franczyzy jest tyle samo co przeciw. Decydują okoliczności, w których podejmujemy decyzję.

Najczęstsze błędy franczyzobiorców

Franczyzobiorcy dość niefrasobliwie podpisują umowy franczyzowe. Na co należy zwrócić uwagę, zanim podejmiemy się zobowiązań na lata?

Zalety franczyzy dla franczyzobiorcy

Przedsiębiorca przystępujący do systemu franczyzowego może liczyć na osiągnięcie wielu korzyści.

Wady franczyzy dla franczyzobiorcy

Niektórzy uważają, że przystępując do sieci franczyzowej otrzymają gotowy przepis na łatwe i zyskowne prowadzenie biznesu. Tymczasem, wszystkie przedsięwzięcia gospodarcze wiążą się z ryzykiem, a franczyza nie jest tu wyjątkiem.

Zanim się zdecydujesz

Zanim zdecydujesz się zostać franczyzobiorcą wykonaj następujące zadania.

Jak znaleźć franczyzodawcę?

Przedstawiamy kilka rad jak wyszukać interesującego franczyzodawcę.

Jak uniknąć złudzeń przy wyborze marki

Gdy kandydat na franczyzobiorcę wybiera franczyzę wydaje mu się, że podejmuje decyzję racjonalną. Powinien jednak dokładnie przyjrzeć się swoim emocjom.

Wchodzić czy nie?

Wybór sieci franczyzowej determinuje nasze losy na najbliższe lata. Trzeba wykazać się wielką ostrożnością przy jej wyborze. Oto sytuacje, które powinny zwiększyć czujność inwestora (czerwone światło), oraz te które powinny go uspokoić (zielone światło).

Ile kosztuje franczyza?

Wybrałeś już firmę franczyzowej, której licencję zamierzasz kupić. Zanim podpiszesz umowę, oblicz czy podołasz finansowo wykupieniu licencji i bieżącym kosztom prowadzenia biznesu. Krótko mówiąc: sprawdź całkowity koszt inwestycji.

Franczyzowi potentaci

Franczyza jest biznesem absorbującym i wymagającym zaangażowania. Są jednak franczyzobiorcy, którzy nie poprzestają na jednej placówce i otwierają kolejne.

Najczęstsze nieporozumienia we franczyzie

Jak zaoszczędzić swój własny czas, a w skrajnych przypadkach uniknąć oszustów?

Dwie licencje, większy zysk

Sieci franczyzowe często łączą swoje siły. Dwie marki działające obok siebie odnoszą obustronne korzyści.

Ile i dlaczego aż tyle?

Jak obliczyć realny koszt inwestycji we franczyzę?

Wybieramy pomysł na biznes

Wybór systemu franczyzowego przypomina czasem początki miłości. Uroda może wtedy przesłonić jego charakter. Jak się przed tym ustrzec?

Test: czy nadaję się na franczyzobiorcę?

Chcesz mieć własny biznes? Myślisz o zakupie franczyzy, a rodzina przestrzega Cię, abyś zbyt wiele nie ryzykował? Sprawdź więc, czy poradzisz sobie z prowadzeniem firmy franczyzowej.

Test kangura: jaka franczyza pasuje do Ciebie?

Chcesz mieć własny biznes? Myślisz o zakupie licencji franczyzowej, ale trochę się tego obawiasz? Zrób sobie australijski test, który pomoże ci ocenić, czy poradzisz sobie z prowadzeniem firmy franczyzowej.

Piszemy franczyzowy biznesplan

Niektórzy franczyzodawcy wręcz żądają od kandydatów przedstawienia biznesplanu pod konkretną wielkość inwestycji i konkretną lokalizację. Sprawdzają w ten sposób biznesowy talent biorcy.

Franczyza, agencja, czy na własną rękę

Agencja, franczyza czy też może działanie na własną rękę? Każdy z tych wyborów ma swoje zalety.

Multilicencja, czyli wyższa szkoła jazdy

W centralach firm franczyzowych mówi się na nich „sieciowi”, „wielokrotni” lub „multibiorcy”, bo zamiast doglądać jednej placówki prowadzą ich kilka. Nie siedzą w jednym miejscu, ale podróżują między punktami na własnej mapie franczyzy.

Licencja na wyłączność

Wyłączność terytorialna przyznawana przez franczyzodawców jest jednym z przywilejów, które z założenia podlegają negocjacjom przy podpisywaniu umowy franczyzy.