Franczyza - czym to się je?

Co to franczyza? To sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Franczyza w Polsce. Rozwój od 1989 do 2020 roku

Franczyza pojawiła się na polskim rynku wraz z upadkiem komunizmu, a dziś jest fundamentem rozwoju małej i średniej przedsiębiorczości. Chętni do założenia firmy mają aktualnie do wyboru ponad 1300 pomysłów na biznes.

Definicja franczyzy

Franczyza to rodzaj współpracy między niezależnymi przedsiębiorcami. Franczyzodawca udostępnia swoje „know-how” oraz markę, ale w zamian pobiera opłatę od franczyzobiorcy, który może korzystać ze sprawdzonego pomysłu na biznes.

Rodzaje franczyzy

Systemy franczyzowe można podzielić według różnych kryteriów m.in. rodzaju know-how, rodzaju działalności gospodarczej czy sposobu organizacji systemu. Przedstawiamy najważniejsze klasyfikacje.

Pakiet franczyzowy

Pakiet franczyzowy, nazywany także licencją franczyzową, stanowi istotę systemu franczyzowego, gdyż zawiera kompletną koncepcję prowadzenia działalności gospodarczej oferowaną przez franczyzodawcę.

Europejski Kodeks Etyki Franczyzy

Kodeks Etyki Franczyzy przyjęty przez Europejską Federację Franczyzy jest stosowany przez firmy należące do Polskiej Organizacji Franczyzodawców.

Franczyza to nie franszyza

Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń.

Organizacje i stowarzyszenia franczyzowe

Zadaniem organizacji franczyzowych jest promocja idei franczyzy oraz dbanie o przejrzystość i wysokie standardy na rynku. W wielu państwach większość znanych firm udzielających franczyzy należy do krajowej organizacji franczyzowej.

Bibliografia

Najważniejsze pozycje książkowe dotyczące franczyzy, które dotychczas ukazały się na rynku wydawniczym.

Blaski i cienie franczyzy

Kupując licencję znanej marki, ułatwiamy sobie start w biznesie w zamian za część własnej niezależności. Franczyza ma zalety i wady, ale te pierwsze przeważają.