01.03.2016

Franczyza wolna od podatku

Wyciekły szczegóły nowej wersji podatku od handlu. Jak nieoficjalnie wiadomo, unikną go sklepy zrzeszone w sieciach franczyzowych.

Ministerstwo Finansów ma w środę lub czwartek zaprezentować nową wersję ustawy o podatku obrotowym. Główne założenia ustawy już ujrzały światło dzienne (nieoficjalną wersję projektu opisała w poniedziałek 29 lutego Rzeczpospolita).

Manifestacja franczyzobiorców przed Sejmem Fot. Marek Relich

Sklepy franczyzowe zostaną potraktowane jako niezależne podmioty. Podatek zapłacą tylko te, których obrót przekracza 200 mln zł.

W nowym projekcie wprowadzono szereg zmian, z czego część pokrywa się z postulatami zgłaszanymi przez branżę handlową. Zrezygnowano z opodatkowania sprzedaży w weekendy, a zamiast progresywnej formy zaproponowano liniową stawkę podatku: 0,9 proc. od sprzedaży detalicznej oraz 0,1 proc. od sprzedaży hurtowej.

Już wcześniej przedstawiciele rządu uspokajali franczyzobiorców, że wyłączą z obowiązku podatkowego sklepy zrzeszone w konceptach franczyzowych. Obrót będzie liczony oddzielnie dla każdego podmiotu w sieci, a kwota wolna od podatku została ustalona na 200 mln zł. Tak ustawiona „poprzeczka” ma uchronić od podatku małe sklepy franczyzowe.

Otwarta pozostaje kwestia opodatkowania sprzedaży w internecie – tu podobno rząd wciąż nie wypracował stanowiska. Wiadomo natomiast, że z podatku nie zostanie wyłączona sprzedaż paliw (co postulowały organizacje reprezentujące interesy detalistów na rynku paliwowym), a także leków OTC, czyli dostępnych bez recepty (tego z  kolei domagali się właściciele aptek).  

Franczyzodawcy na razie nie komentują przecieków dotyczących nowej wersji podatku obrotowego. Już wcześniej jednak dawali wyraz zadowoleniu w związku z informacją, że franczyza zostanie z niego wyłączona.

Czytaj więcej o podatku obrotowym od sieci franczyzowych: