Rozwój mimo trudnych warunków
Jak pandemia wpłynęła na firmę Edukido?
Branża zajęć pozalekcyjnych praktycznie zamarła w momencie zamknięcia placówek oświatowych. Na dobrą sprawę dopiero na początku tego roku zaczęła wracać do normalności. Część firm przeniosło swoje działania do internetu, jednak zajęcia przez internet nie to samo, co na żywo. Część rodziców rezygnuje z zajęć online, ponieważ mają dość zdalnej edukacji. Nie chcą, żeby dzieci całymi dniami siedziały przed komputerami. My też to widzimy. Mocno rośnie zainteresowanie zajęciami stacjonarnymi, dlatego optymistycznie patrzymy w przyszłość. Prowadzimy również kursy on-line, ale zarówno nam, dzieciom i rodzicom brakuje interakcji, która jest najważniejsza podczas stacjonarnych zajęć.
Co w ostatnim roku było dla was największym wyzwaniem?
Dużym wyzwaniem dla naszej sieci było zamknięcie placówek oświatowych, ponieważ większość naszych oddziałów działa bez własnego lokalu, a zajęcia prowadzi w szkołach i przedszkolach. Spotykaliśmy się z różnymi sytuacjami, jednak ważna była postawa decydentów. Wielu dyrektorów udzielało wsparcia naszym franczyzobiorcom i pomimo wprowadzonej nauki zdalnej lub hybrydowego systemu nauczania, kontynuowali oni podnajem sal i zajęcia Edukido odbywały się bez przeszkód. Warto wspomnieć, że ogromną rolę odegrali tu sami rodzice naszych podopiecznych, którzy regularnie dowozili je na zajęcia. Takie wsparcie okazało się kluczowe dla naszych oddziałów.
W jaki sposób wspieracie franczyzobiorców?
Istotą franczyzy nie jest jednorazowe przekazanie wiedzy, ale jej transfer w sposób ciągły i wyczerpujący. Stałe wsparcie franczyzodawcy w kluczowych obszarach funkcjonowania biznesu partnera to podstawa. Franczyzobiorca może liczyć na naszą pomoc na każdym etapie współpracy – to był nasz priorytet w czasie projektowania systemu franczyzowego. To jest również naszym głównym celem w czasie pandemii. Jako pierwsza sieć franczyzowa w branży edukacyjnej, zdecydowaliśmy się na obniżenie opłat licencyjnych w związku z epidemią koronawirusa. Miesięczna opłata franczyzowa w sieci została obniżona na pięć miesięcy od kwietnia do września 2020 roku – o 50 proc. lub 75 proc., zależnie od wybranego wariantu. Aktualnie nadal utrzymujemy obniżone kwoty o 50 proc. ponieważ widzimy trudy, z którymi zmagają się nasi franczyzobiorcy. Mamy pełną świadomość tego, że walka z koronawirusem to nasza wspólna sprawa. Dlatego nie mogliśmy zostawić franczyzobiorców samych sobie. Bez ścisłej współpracy właśnie w tym okresie oddziały mogłyby sobie po prostu nie poradzić.
Ile obecnie sieć liczy placówek własnych i franczyzowych?
Aktualnie sieć Edukido tworzy ponad 50 punktów franczyzowych w całej Polsce, w tym dwa oddziały własne. Bieżący semestr szkolny zaowocował otwarciem trzech nowych placówek we Wrocławiu Krzyki, Zamościu i Biłgoraju. To pokazuje że mimo trudności związanych z pandemią, nasza sieć żyje i oddziały przebijają się ze swoją ofertą do szkół i przedszkoli.
Każdy powiat w Polsce jest na tyle dużym obszarem, że z powodzeniem można prowadzić w nim franczyzę Edukido. Jeżeli w Polsce jest 314 powiatów i 66 miast na prawach powiatu, a największe miasta dzielimy na mniejsze obszary to znaczy, że w Edukido na terenie Polski mogłoby działać z powodzeniem 400 franczyzobiorców. Jesteśmy też przygotowani na wdrożenie naszego produktu za granicą, podpisaliśmy już nawet dwa kontrakty, których realizację wstrzymała pandemia.
Zależy nam również, by nasz produkt był dostępny również w mniejszych miejscowościach, dlatego przygotowaliśmy ofertę Edukido Mini, która jest bardziej przystępna dla osób chcących prowadzić swój biznes lokalnie.
Na czym polega?
Licencja „Edukido Mini” opiera się na warsztatach szkolnych i przedszkolnych. Są to wydarzenia jednorazowe, prowadzone zarówno z konkretnych przedmiotów (geografia, przyroda, matematyka, fizyka, religia i inne), jak i na tematy okazjonalne (np. symbole narodowe, pierwszy dzień wiosny, mikołajki itp.). Ciągle pracujemy nad poszerzaniem naszej bazy scenariuszy, które są sercem naszego konceptu.
Rozmawiała Dominika Pronarska
WIZYTÓWKA MARKI EDUKIDO
Zajęcia edukacyjne z wykorzystaniem klocków Lego.
- liczba placówek franczyzowych: 50
- liczba placówek własnych: 2
- liczba planowanych placówek: 400

PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

Flip, wynajem, a może inwestycja deweloperska? Możliwości zarabiania w branży nieruchomości jest sporo.
Dwa dni wybieraliśmy pomysły na biznes. W sobotę 17X ze względu na rygor czerwonej strefy targi zostały odwołane. Przeczytaj relację z dwóch dni targowych.
W piątek ostatni dzień Targów Franczyza w PKiN w Warszawie. Organizator zapewnił odwiedzającym bezpieczeństwo, spełniając najsurowsze rygory sanitarne. Przyjdź i bezpiecznie wybierz biznes dla siebie!
Prezentujemy pomysły na biznes, które z powodzeniem można łączyć z pracą na etacie lub prowadzeniem innej firmy.
Edukido szybko zareagowało na kryzys związany z pandemią, obniżając opłaty swoim franczyzobiorcom. Dzisiaj działalność firmy wraca do normy.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Sylwia Diaków-Hrycyk prowadzi cztery restauracje pod szyldem McDonald's, Karolina Sokół trzy. Jaką drogę przeszły, zanim zostały franczyzobiorczyniami Złotych Łuków?
Polska sieć supermarketów coraz śmielej poczyna sobie na rynku. Czy podzieli się swoim konceptem z franczyzobiorcami?
Franczyzodawca Lodów Bonano i Wytwórni Lodów Polskich „u Lodziarzy” spodziewa się dobrego sezonu. Wchodzi w niego m.in. z nowym formatem lodziarni.
Studiuje, jest młoda i pełna zapału. O pierwszym biznesie w bardzo młodym wieku opowiada Natalia Pigło, świeżo upieczona franczyzobiorczyni Lodolandii.
POPULARNE NA FORUM
Akademia Bystrzaka
Podłączam się do pytania.
Akademia Bystrzaka
Witam serdecznie Zastanawiam się nad Akademia Bystrzaka. Macie jakieś doświadczenia?
Wirtualna Asystentka?
Moja siostra i jest bardzo zadowolona. Z tego co wiem to swój poczatek miała po kursie Poli Sobczyk z Barand Assist. I potem zaangażowała się w to całkowicie i dziś...
Wirtualna Asystentka?
Czy ktoś może pracuje jako WA i może podzielić się opinią? Zastanawiam się nad taką pracą. Znalazłam kilka kursów od Poli Sobczyk właśnie dla Asystentek i wygląda...
Czy warto zainwestować w szkołę językową?
Moim zdaniem warto. Jestem pewien, że znajomość języka angielskiego na pewno ci się przyda w przyszłości. Znając jakiś język obcy możesz też starać się o lepszą...
Z korepetytora na dyrektora
Fajny artykuł o ciekawej historii. Trzeba przyznać, że pomysł jest dość oryginalny i na pewno jest na to zapotrzebowanie. Sama chodziłam na korepetycje z matmy, więc...
Z korepetytora na dyrektora
Hm, ciekawe - i pracować z dziećmi mogą osoby bez przygotowania pedagogicznego? Trochę to dziwne...
Szkolenia biznesowe?
Jasne, że się opłaca! W ogóle branża szkoleniowa daje dużo satysfakcji - i organizatorom, i uczestnikom :)