Ile na początek? / Inwestycja początkowa w sklep Używki Świata wynosi minimum 180 tys. zł. Gotówka nie może pochodzić z zewnętrznych źródeł finansowania.
Środa
16.02.2022
Przychody franczyzobiorców Używek Świata wynoszą miesięcznie średnio 110 tys. zł. To daje dochód przed opodatkowaniem na poziomie 15-17 tys. zł.
 

Sklepy z alkoholem w ostatnim czasie radzą sobie dobrze.

– W dużej mierze wpływa na to zmiana podejścia Polaków do trunków i używek. Coraz częściej szukają oni nietuzinkowych alkoholi, o których mogą się czegoś ciekawego dowiedzieć. Niebagatelne znaczenie ma również bardzo szeroki asortyment, maty degustacyjne i profesjonalni sprzedawcy – mówi Michał Zieleziński, współwłaściciel sieci Używki Świata.

Szeroki asortyment

Michał Zieleziński twierdzi, że sklepy Używki Świata wyróżniają się przede wszystkim bardzo szerokim asortymentem i własnym importem.

– Mamy około 270  pozycji unikalnych win, które są dostępne tylko u nas. Oprócz tego oferujemy naszym franczyzobiorcom intensywne szkolenia z zakresu realizacji zamówień, rozliczania faktur czy obsługi klienta – mówi Michał Zieleziński.

Franczyzodawca pomaga także znaleźć lokalizację oraz zaadaptować sklep. Firma ma swoich projektantów wnętrz oraz własną księgowość, ale nie narzuca partnerom konieczności korzystania z ich usług.

– Stawiamy też na jawność. Dlatego każdy z naszych franczyzowych współpracowników ma wgląd do umów, które zawieramy z producentami – mówi Michał Zieleziński.

Franczyzobiorcy podobnie jak właściciel marki zarabiają na sprzedaży i programach marketingowych. Poza tym osiągają korzyści w związku z wypracowanymi przez lata korzystnymi cenami u dostawców towarów, terminami płatności.

Kiedy zacząć?

Inwestycja początkowa w sklep z alkoholem to minimum 180 tys. zł. Gotówka nie może pochodzić z zewnętrznych źródeł finansowania. Pieniądze zostaną przeznaczone na zaadaptowanie lokalu i zatowarowanie sklepu na dzień jego otwarcia. Dobry start w tym biznesie zależy od lokalizacji i terminu otwarcia sklepu.

– Najgorzej jest rozpoczynać działalność na początku roku i w czasie wakacji. Jednak praktyka pokazuje, że niezależnie od tego, już po pierwszym pełnym miesiącu pracy wychodzi się na zero. Po trzecim miesiącu działalności można liczyć na zysk ze sprzedaży, a rentowność osiąga się po około 12-15 miesiącach – mówi Michał Zieleziński.

Średnie spodziewane przychody miesięczne oscylują wokół 110 tys. zł, co daje dochód przed opodatkowaniem na poziomie 15-17 tys. zł  – twierdzi współwłaściciel sieci.

Nie ma opłaty licencyjnej. Obowiązuje jednak miesięczna opłata franczyzowa, która jest tym niższa, im więcej sklepów otworzy dany franczyzobiorca. Właściciel jednego sklepu będzie płacił co miesiąc 1,6 tys. zł netto. Jak weźmie drugi sklep, opłata spadnie do 1,1 tys. zł, a w przypadku posiadania trzeciego lub czwartego sklepu – zostanie obniżona do 800 zł. Od posiadaczy pięciu i więcej punktów, sieć nie pobiera żadnych opłat.

Obecnie sklepy pod szyldem Używki Świata zlokalizowane są w województwie mazowieckim w dużych miastach. W sumie jest ich 18, a w marcu otwiera się kolejny. Franczyzobiorców jest pięciu.

– Część z nich ma po jednym punkcie, a inni więcej i wciąż otwierają kolejne sklepy. W nowym roku planujemy otwarcie trzech nowych sklepów – mówi Michał Zieleziński.

WIZYTÓWKA SIECI UŻYWKI ŚWIATA

Sieć sklepów z alkoholem.

  • kwota inwestycji – 180 tys. zł
  • liczba placówek – 18
  • opłata miesięczna – 1,6 tys. zł dla właściciela jednego sklepu

Michał Zieleziński, współwłaściciel sieci Używki Świata / "Stawiamy na jawność. Dlatego każdy z naszych franczyzowych współpracowników ma wgląd do umów, które zawieramy z producentami".
Dominika Pronarska
dziennikarz