Swoboda i oszczędność / Salony pod szyldem Salonty powstają po adaptacji lokali usługowych albo gastronomicznych. Plusem organizacji wydarzeń w takich miejscach jest swoboda i niskie koszty.
Czwartek
21.07.2022
Franczyzobiorcy Salonty nie muszą się martwić o klientów. Rezerwacje zapewnia im centrala. Jakie są ich obowiązki?
 

Olivier Jeske, dzisiaj dyrektor działu franczyz sieci Salonty, pracował nad aplikacją mobilną, której pomysłodawcą był Marcin Świtalski – dzisiaj właściciel Salonty, za pośrednictwem której można dodawać wydarzenia na mapę i zapraszać na nie gości, kiedy zauważył, że największym problemem jest brak odpowiedniego miejsca, w którym można zorganizować imprezę.

– Było bardzo dużo osób chętnych do organizacji różnych wydarzeń, którzy nie mogli znaleźć dobrego miejsca. To nam dało do myślenia – opowiada Olivier Jeske.

Popyt przerósł oczekiwania

Postanowili stworzyć przestrzeń pod wynajem godzinowy. W tym celu zaadaptowali jeden z poznańskich lokali w taki sposób, żeby łudząco przypominał mieszkanie. Nie ma w nim sypialni, ale są toalety, kuchnia, salon i duża część jadalniana, przy której klienci mogą świętować różne okazje.
– Testowo uruchomiliśmy jeden taki lokal na ulicy Mostowej w Poznaniu na początku 2020 roku. Okazało się, że zainteresowanie jest bardzo duże. Osób, które nie chcą organizować imprez ani w lokalu gastronomicznym ani we własnym domu jest naprawdę mnóstwo – mówi Olivier Jeske.

Co prawda początki były trudne z powodu pandemii. W 2020 roku lockdowny uniemożliwiły Salonty funkcjonowania przez niemal pół roku. Podobnie było w 2021 r. Dopiero jesienią ubiegłego roku firma mogła wystartować pełną parą.

– Od 19 listopada 2021 roku do 19 maja tego roku otworzyliśmy w samym Poznaniu sześć placówek własnych. W sumie mamy już dziesięć lokali własnych w tym mieście i rynek wciąż jest nienasycony. Zainteresowanie naszymi usługami jest większe niż nasze moce przerobowe. Dlatego zdecydowaliśmy się na uruchomienie modelu franczyzowego – opowiada Olivier Jeske.

13 maja do sieci Salonty mogą dołączać partnerzy zainteresowani otwarciem lokalu na wynajem. Jest to możliwe w miejscowościach powyżej 10 tys. mieszkańców. Lokal musi mieć od 50 do 150 m2 powierzchni. Kandydaci są zobowiązani do uiszczenia opłaty wstępnej rzędu 5 tys. zł netto za każdy uruchamiany lokal. Po ich stronie jest także adaptacja lokalu.

– My zapewniamy jego projekt z rzutami i wizualizacjami oraz listę zakupową. Współpracujemy z kilkoma sieciami, w których udało nam się wynegocjować atrakcyjne ceny – mówi Olivier Jeske.

Centralne zarządzanie

Model franczyzowy Salonty jest o tyle prosty, że przyjmowanie rezerwacji oraz zarządzanie nimi odbywa się centralnie.
– To centrala zajmuje się pozyskiwaniem klientów i pełnym marketingiem. Po stronie franczyzobiorcy jest jedynie sprzątanie po każdym wydarzeniu, uzupełnienie braków papieru, ręczników czy zastawy oraz drobne naprawy. Nie jest to zatem zajęcie na pełen etat – mówi Olivier Jeske.
Partner jest zobowiązany do zakupu rzeczy, które zostały zniszczone w danym salonie, ale dzięki odpowiedniemu ubezpieczeniu na wypadek szkód wyrządzonych przez klientów, centrala na koniec miesiąca zwraca mu 100 proc. takich kosztów.

Opłaty franczyzowe wynoszą 25 proc. od przychodów. Dla pierwszych franczyzobiorców Salonty ma promocję w postaci gwarancji czynszu.

– Polega ona na tym, że franczyzobiorcy, którzy wynajmują lokal, mają przez cały okres umowy zagwarantowane pokrycie zapłaty jego czynszu, jeśli ich zarobek będzie niższy od tej kwoty – mówi Olivier Jeske.
Zapewnia on jednak, że posiadając taki wynajmowany lokal średni miesięczny zarobek jest na poziomie 4-7 tys. zł netto, a kiedy lokal mamy na własność, może wynosić nawet między 7 a 15 tys. zł.

– W tym roku jeden z naszych lokali wygenerował 23 tys. zł netto dochodu – mówi Olivier Jeske.
Salony pod szyldem Salonty powstają po adaptacji lokali usługowych albo gastronomicznych. Plusem organizacji wydarzeń w takich miejscach jest swoboda i niskie koszty.
– Ktoś, kto chce zorganizować jakiekolwiek wydarzenie, może to zrobić w restauracji, czy klubie, ale trzeba skorzystać w tym celu z oferty przygotowanej przez lokal. U nas przestrzeń można wykorzystać w dowolny sposób – organizując własny catering, dekoracje i atrakcje. Dzięki temu organizacja wydarzeń jest tańsza – tłumaczy Olivier Jeske.

Wynajem lokalu Salonty do 80 m2 to koszt rzędu 125 zł miesięcznie za godzinę, a największe kosztują 250 zł za godzinę. Największe zainteresowanie wynajmem jest od czwartku do niedzieli. Klienci w Salonty organizują imprezy urodzinowe, spotkania rodzinne, integracyjne, firmowe, a także takie uroczystości jak komunie czy święta.

WIZYTÓWKA SALONTY

  • opłata wstępna: 5 tys. zł za każdy lokal
  • liczba placówek: 10 własnych
  • opłaty: 25 proc. od przychodów

Franczyza z potrzeby / "Zainteresowanie naszymi usługami jest większe niż nasze moce przerobowe. Dlatego zdecydowaliśmy się na uruchomienie modelu franczyzowego".
Dominika Pronarska
dziennikarz

POPULARNE NA FORUM

Interes pompowany helem

Warto zajrzeć do KRS i posprawdzać z jakimi spółkami jest ten Pan powiązany - KPCG SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ...

3 wypowiedzi
ostatnia 29.04.2022
Myjnia samochodowa z dojazdem do klienta?

Znajomi z Myjnia samochodowa Warszawa przyjeżdżają do mnie za małą dopłatą. Myślę, że jeśli zapytasz to i przyjadą do cb

73 wypowiedzi
ostatnia 30.03.2022
Punkt przesyłek kurierskich

Ja tam jestem w miare zadowolona z franczyzy Pakersów. Są szkolenia, materiały marketingowe. Na początku jak jeszcze tego potrzebowałam zawsze mogłam zadzwonić na...

73 wypowiedzi
ostatnia 09.03.2022
Punkt przesyłek kurierskich

To ja dodam coś od siebie. Nigdy się nie dorobicie i nie zarobicie otwierając taki biznes z pośrednikiem.

73 wypowiedzi
ostatnia 04.01.2022
Punkt przesyłek kurierskich

O kurczę, dobrze, że mówicie jak jest. Ja w sumie też się zastanawiałam, ale finalnie wybrałam Pakersów i wszystko śmiga jak narazie. Udało mi się szybko to...

73 wypowiedzi
ostatnia 13.12.2021
Punkt przesyłek kurierskich

O kurczę, dobrze, że mówicie jak jest. Ja w sumie też się zastanawiałam, ale finalnie wybrałam Pakersów i wszystko śmiga jak narazie. Udało mi się szybko to...

73 wypowiedzi
ostatnia 13.12.2021
Punkt przesyłek kurierskich

Witam. Wpis również w innym wątku. Ja radzę się zastanowić 10 razy a szczególnie przestrzegam potencjalnych franczyzobiorców przed wchodzeniem we współpracę z Ship...

73 wypowiedzi
ostatnia 11.11.2021
Broker Kurierski

Witam. Poprzednik ma rację w 100%. Ja radzę się zastanowić 10 razy a szczególnie przestrzegam potencjalnych franczyzobiorców przed wchodzeniem we współpracę z Ship...

5 wypowiedzi
ostatnia 11.11.2021