Strony zapowiadają rozwód

Piątek
06.06.2003
Prywatni akcjonariusze spółki kurierskiej Stolica chcą szukać nowego akcjonariusza w miejsce funduszy Eterprise Investors, które zarzucają im błędną wycenę spółki. Fundusze także zapowiadają, że nie chcą prowadzić interesów z prywatnymi właścicielami Stolicy.
 
W środowej Rzeczpospolitej opisano zarzuty, jakie wobec prywatnych akcjonariuszy spółki kurierskiej Stolica mają fundusze EI (posiadające 43 proc. akcji spółki). Te zarzuty odpierał Jan Tkaczow, prezes i dyrektor generalny firmy, który ma 19 proc. jej akcji. Fundusze podejrzewają, że z powodu nieprawidłowości w księgach Stolicy za lata 2000 - 2002 mogły zapłacić kilka milionów dolarów za dużo, kiedy angażowały się kapitałowo w spółkę.

- Prawdopodobnie wynki finansowe za te lata były zawyżone o kilkanaście milionów złotych - mówił Rzeczpospolitej Dariusz Prończuk, partner w EI oraz członek rady nadzorczej Stolicy.

Po publikacji przez Rzeczpospolitą Stolica zorganizowała wczoraj konferencję prasową. Zdaniem prezesa Jana Tkaczowa zanim EI zdecydowały się przejąć akcje spółki przez sześć miesięcy badały jej kondycję finansową. Poza tym przez dwa lata przedstawiciele funduszy zasiadali w jej radzie nadzorczej.

- Przez długi czas nie było zastrzeżeń do spółki, a potem nagle się pojawiły. Czy tak działają profesjonalni menedżerowie? - pytał Jan Tkaczow.

Stolica uważa, że EI decydując się na przedstawienie Rzeczpospolitej swoich argumentów, rozpętały wojnę medialną, której celem jest obniżenie wartości spółki. Pierwszym efektem rozpętania tej wojny jest wsztrzymanie kredytowania firmy przez Fortis Bank do czasu wyjaśnienia sytuacji.

Konflikt między właścicielami zaostrza się, żaden z nich nie chce współpracować z partnerami. Dariusz Prończuk z EI zapowiadał, że fundusze utraciły zaufanie do właścicieli prywatnych.

- Gdzie jest sens, zarzucać spółce nieuczciwość i ogłaszać, że chce się ją przejąć? Nie sprzedamy naszych akcji, prawdopodobnie znajdziemy kogoś, kto zstąpi fundusze EI - mówił Rzeczpospolitej prezes Tkaczow.

- Złożyliśmy w prokuraturze doniesienie o próbie popełnienia przestępstwa polegającego na działaniu na szkodę Stolicy - przekazał Rzeczpospolitej Dariusz Prończuk z EI. Jak powiedziała nam rzeczniczka Stolicy Ewa Kaczmarek, spółka nic nie wie o doniesieniu do prokuratury. Jednocześnie zarząd Stolicy zarzuca EI działanie na niekorzyść spółki.

Więcej: Mariusz Przybylski, Rzeczpospolita, Ekonomia i Rynek, 6 czerwca 2003 rok, str. B4
Rzeczpospolita

POPULARNE NA FORUM

Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Our GotoAssignmentHelp Best Assignment Help Website for Quality Assignment Writing Help. Take advantage of a pocket-friendly academic assignment help service. Visit us now and...

4 wypowiedzi
ostatnia 07.12.2018
Witam

Witam wszystkich użytkowników. Właśnie dołączyłem do waszego grona.

1 wypowiedzi
ostatnia 07.12.2018
Ubezpieczenie samochodu

Orientujecie sie moze gdzie najlepiej bedzie je wykupic?

1 wypowiedzi
ostatnia 15.11.2018
Sklep z odżywkami w Poznaniu

Olimp trzyma poziom, znam ich suple od lat i zawsze się po nich dobrze czuję, czy buduję masę, czy spalam, to zawsze te efekty są przyśpieszone, zdrowe, naturalne....

9 wypowiedzi
ostatnia 03.10.2018
Jaka reklama się opłaca?

Teraz wszyscy stawiają na reklamę internetową, profil na FB/Instagramie, a moim zdaniem ważna jest też reklama lokalna, jakaś reklama w gazecie, ulotki czy baner. Moja...

82 wypowiedzi
ostatnia 01.10.2018
Agencja Tłumaczeń Przysięgłych

Ja korzystam z biura tłumaczeń w Białymstoku, ProLingua. Pan Bagiński to tłumacz przysięgły, bardzo fachowy i solidny. Wykonuje tłumaczenia specjalistyczne ( w tym...

5 wypowiedzi
ostatnia 17.09.2018
Pozycjonowanie

A czy nie lepiej zaangażować się po prostu w promowanie firmy w social mediach?

1 wypowiedzi
ostatnia 03.09.2018
Zakładamy własną firmę - procedury krok po kroku

Racja na początku warto uzyskać pewną wiedzę na temat prowadzenia własnej działalności, otwarcia jej. Między innymi taką wiedzę uzyskałam dzięki tym ekspertom z...

30 wypowiedzi
ostatnia 31.08.2018