MOL-Slovnaft chcą własnej sieci stacji
Do 2005 r. na południu Polski może powstać 80 obiektów
Strategicznym celem dla węgierskiego koncernu MOL, jest wejście na polski rynek paliw. Oddalająca się perspektywa udziałów w Rafinerii Gdańskiej oraz silna konkurencja w wyścigu po akcje PKN Orlen skłaniają Węgrów do poszukania alternatywnych rozwiązań.
-Obok dwóch pierwszych wariantów, czyli wejścia jako inwestor strategiczny do polskich rafinerii, bardzo poważnie analizowana jest równie możliwość stworzenia w Polsce od podstaw sieci stacji paliw – twierdzi Denis Mohorovic, rzecznik MOL na Europę Środkową.
Partnerem w tym przedsięwzięciu ma być słowacki koncern naftowy Slovnaft, w którym Węgrzy mają 36,2-proc. pakiet akcji. Sam Slovnaft posiada obecnie w Polsce jedynie trzy stacje. Natomiast w 2000 r. firma sprowadziła do Polski ponad 200 tys. ton paliw.
-Opracowana została już wewnętrzna analiza, przewidująca stworzenie do 2005 roku sieci około 80 stacji paliw na południu Polski. Ostateczna decyzja w sprawie rozpoczęcia budowy zapadnie już w najbliższych tygodniach – mówi Peter Gelacik, prezes Slovnaft.
Według niego, będzie to co prawda wspólne przedsięwzięcie MOL i Slovnaftu, ale stacje benzynowe działać będą pod logo słowackiego operatora.
-Nie wszystkie stacje będą budowane od podstaw. W planach znajduje się też zakup już działających obiektów, jak również pozyskiwanie partnerów na zasadzie franchisingu – dodaje prezes Gelacik.
Naturalnym obszarem zainteresowań Grupy MOL-Slovnaft będzie jak dotychczas południowa Polska.
-Nowe stacje będą powstawać w pasie od Wrocławia po Rzeszów – mówi Peter Gelacik.
Według niego, najtrudniej będzie pozyskać stacje lub lokalizacje pod nowe obiekty na terenie województwa śląskiego.
-Bardziej obiecująca jest natomiast sytuacja na wschód od Krakowa. Według naszych szacunków, w województwie małopolskim 55-57 proc. stacji znajduje się w rękach niezależnych polskich operatorów. W województwie podkarpackim wskaźnik ten wynosi około 70 proc. Jest więc szansa na nawiązanie interesującej współpracy przy tworzeniu sieci stacji – twierdzi Peter Gelacik.
Prezes nie chce natomiast skomentować, w jakim stopniu zaangażowanie koncernu MOL w proces prywatyzacji Rafinerii Gdańskiej i PKN Orlen wpłynie na decyzje w sprawie tworzenia sieci detalicznej.
Więcej: Paweł Janas, Puls Biznesu, 19 czerwca 2001
Wyróżnione franczyzy
Xtreme KiDS
Sale zabaw dla dzieci
Costa Coffee
Kawiarnie
Carrefour
Sklepy convenience, minimarkety, supermarkety
Yasumi Instytut Zdrowia i Urody
Gabinety kosmetyczne, hotele i obiekty SPA
Xtreme Fitness Gyms
Kluby fitness/siłownie
Synevo Punkty Pobrań
Punkty pobrań badań labolatoryjnych
Erste Bank Polska
Placówki bankowe
Żabka
Sklepy typu convenience
Da Grasso
Pizzerie
So Coffee
Kawiarnie
Mydlarnia u Franciszka
Sklepy z kosmetykami naturalnymi
DDD Dobre Dla Domu
Sklepy z podłogami i drzwiami
Jesion Inwestycje
Urządzanie wnętrz
Z OSTATNIEJ CHWILI
POKAŻ WSZYSTKIE
Easy Start obniża próg wejścia do Studio Synergy
Niższy próg inwestycji i większa dostępność lokali mają przyspieszyć rozwój sieci Studio Synergy. Marka uruchomiła program Easy Start, dzięki...
Kodano Optyk celuje w 50 nowych salonów w 2026 roku
Po rekordowym 2025 roku – 131 mln zł przychodów, EBITDA wyższa o 135 proc. – polska sieć Kodano Optyk otwiera w tym roku 50 nowych salonów.
Jak zarabiać na nieruchomościach?
Biur nieruchomości na polskim rynku jest wiele. Znana marka nie tylko pozwala się wyróżnić, ale daje też wiedzę i standardy, które pomagają...
Własne miejsce w Żabce
Jolanta Boryna-Spychalska sama stworzyła sobie miejsce pracy. Mijają właśnie cztery lata, odkąd została franczyzobiorczynią Żabki.