Piątek
22.06.2001
Galerie Handlowe w dużych sklepach
 

Szewc czy salon fryzjerski, cukiernia czy kwiaciarnia? Jakie usługi można spotkać w dużych sklepach?

Wszystkie sklepy starają się zapewnić dużą różnorodność butików i punktów usługowych. Dlatego wyszukawszy w galerii handlowej szewca, możemy mieć pewność, że drugiego już nie znajdziemy. – Dbamy o klientów. Nie chcemy, żeby usługi się powtarzały – tłumaczy Wanda Bakalarczyk ze spółki Metro, właściciela Realu.

- Początkowo w Polsce miały powstać tylko hipermarkety z niewielkimi galeriami handlowymi. Okazał się jednak, że Polacy lubią duże centra handlowe – przekonuje Wanda Bakalarczyk. – Nasze sklepy w Niemczech nie mają tak dużego zaplecza handlowego.

W Leclercu na Ursynowie przy okazji zakupów możemy kupić prasę, zjeść w restauracji, dorobić klucze czy naprawić buty. – Galeria jest uzupełnieniem tego, co supermarkecie – mówi Anna Kostrzewska z Leclerca. – Przed zakupami klient może zostawić rzeczy w pralni, po zakupach może wstąpić na kawę i ciasto do kawiarni.

W Hicie oprócz poczty, banku czy apteki znajdują się też stoiska z odzieżą firmową. – W sklepie nie ma markowej odzieży, więc wynajęliśmy powierzchnię pod sklep z markowymi dżinsami czy bielizną – wyjaśnia Barbara Rabus-Tomala z Hitu. – W ten sposób poszerzyliśmy ofertę i możemy więcej zaoferować naszym klientom.

Umowy z koncesjonerami podpisywane są na wiele lat, dlatego dobranie odpowiedniego asortymentu jest ważne. Zwykle zgłasza się kilka chętnych firm. Która zostaje wybrana?

- Stawiamy bardzo konkretne warunki, czynsz wynosi 125 zł za m kw., opłata na wejście wynosi równowartość sześciomiesięcznego czynszu, a dodatkowo zabezpieczamy się wekslem in blanco – nie każdego przedsiębiorcę na to stać – wylicza Anna Kostrzewska.

- Są to zwykle te same firmy, z którymi współpracujemy od początku działalności w Polsce – opowiada Wanda Bakalarczyk. – Nowe sklepy dokładnie sprawdzamy, unikamy niepewnych partnerów.

Podobnie jest w Hicie. – Umowy podpisujemy od 3 do 5 lat. Często stworzenie stoiska bardzo dużym wydatkiem, wtedy idziemy klientom na rękę i podpisujemy umowy nawet na 10 lat – mówi Barbara Rabus-Tomala z Hitu.

Trudno nie zauważyć, że stoiska na galerii są zharmonizowane z wystrojem supermarketu. Przeszklone wejście, sterylny wystrój i pastelowe kolory sprawiają, że trudno znależć cechy charakterystyczne czy wyróżniające.

- Sieć w Niemczech zatrudnia architekta nadzorującego, aby wszystkie sklepy miały ten sam klimat. Polscy architekci i dekoratorzy doskonale wiedzą, jakie mamy oczekiwania – zdradza Wanda Bakalarczyk.

- Zastrzegamy sobie prawo akceptacji projektu wystroju sklepów. Nie może on odbiegać od naszego pomysłu na aranżację. Nie zgodzilbyśmy się na ekstawaganckie kolory i dziwne meble – twierdzi Anna Kostrzewska. – Zwykle jednak nie musimy inerweniować, a przedstawione nam projekty są akceptowane bez zastrzeżeń.

Na szalone pomysły i niekonwencjonalne projekty przygotowani są tylko w Hicie. – Zostawiamy naszym koncesjonerom dużą dowolność, dopuszczamy bardzo różny wystrój i akceptujemy eszelkie pomysły. U nas akceptacja projektu jest tylko wymogiem formalnym i rzadko ingerujemy w projekty – deklaruje Barbara Rabus-Tomala.

Więcej: Gazeta Wyborcza, 22 czerwca 2001, "Supermarket"


Gazeta Wyborcza

POPULARNE NA FORUM

Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...

33 wypowiedzi
ostatnia 08.01.2024
Oszukani przez franczyzodawcę

Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...

48 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2023
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?

Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...

40 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2023
piszę pracę na temat franchisingu :)

hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?

14 wypowiedzi
ostatnia 24.05.2023
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché

przeciez to złodzieje

1 wypowiedzi
ostatnia 04.05.2023
piszę pracę na temat franchisingu :)

Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...

14 wypowiedzi
ostatnia 23.04.2023
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu

Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...

211 wypowiedzi
ostatnia 13.03.2023
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Znam osoby gdzie rocznie zarabiają 300 tys złotych prosze nie łżeć że hodowla się nie opłaca.

4 wypowiedzi
ostatnia 10.02.2023